Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: ذخایر دالری بانک مرکزی قبل از تسلط امارت اسلامی تخلیه شده بود

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که گزارش‌های تهیه‌شده برای تمویل کنندگان بین‌المللی افغانستان نشان می‌دهد که بانک مرکزی افغانستان قبل از تسلط امارت اسلامی بیش‌تر ذخایر دالری خود را کاهش داده و سبب تشدید بحران اقتصادی کنونی شده است.

بر بنیاد این گزارش، مقام‌های بلند پایه اقتصاد بین‌المللی در یک نامه دو صفحه‌ای که در دسترس رویترز قرار گرفته برای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نوشته کرده که ذخایر نقدی بانک مرکزی قبل از سقوط کابل شدیدا کم شده بود.

در این گزارش، بر چگونه‌گی مدیریت بانک مرکزی در مورد بحران ماه‌های پیش از تسلط امارت اسلامی، از جمله لیلام بی‌رویه دالر و انتقال پول از کابل به نماینده‌گی‌ها در ولایات، انتقاد شده است.

در این گزارش آمده است:”ذخایر ارزی پول خارجی در خزانه بانک مرکزی در کابل تمام شده است. بانک مرکزی نمی‌تواند درخواست‌های نقدی را اجرا کند.”

گزارش می‌افزاید:”بزرگ‌ترین عامل این مشکل، سوءمدیریت در بانک مرکزی پیش از تسلط امارت اسلامی است.”

شاه‌ محمد محرابی، رییس کمیته بررسی داخلی که پیش از روی کار آمدن امارت اسلامی بر بانک مرکزی نظارت داشت و هم‌اکنون نیز در این پُست حضور دارد، از اقدامات بانک مرکزی دفاع کرد و گفت که این بانک در تلاش بود جلو افزایش پول افغانی [حجم نقدینه‌گی] را بگیرد.

میزان کمبود پول را می‌توان در سرک‌های افغانستان به وضوح دید؛ جایی که مردم با وجود اعمال محدودیت‌های شدید در مورد برداشتن پول [۲۰۰ دالر و ۲۰ هزار افغانی در هر هفته]، ساعت‌ها در صف می‌ایستند تا پس‌انداز دالری‌شان را بگیرند.

گزارش افزوده که قبل از فروپاشی حکومت اشرف غنی اقتصاد کشور با چالش روبه‌رو بود، اما تسلط امارت اسلامی و منجمد شدن ناگهانی میلیاردها دالر از کمک‌ها خارجی سبب عمیق‌تر شدن این بحران شده است.

قیمت مواد اساسی، از جمله آرد، در حالی افزایش یافته که کارها متوقف شده است و میلیون‌ها نفر هم‌زمان با نزدیک شدن زمستان در خطر گرسنه‌گی قرار دارند.

کمک‌ها خارجی به افغانستان در حال متوقف شدن است

رویترز به نقل ازسه فرد که از این موضوع آگاهی دارند گزارش کرده که بانک مرکزی در گذشته بر محموله‌های نقدی ۲۴۹ میلیون دالری متکی بود که تقریباً هر سه ماه یک‌بار در جعبه‌های پول بانک‌نوت‌های ۱۰۰ دالری انتقال می‌یافت و در ذخیره‌گاه‌های بانک مرکزی و ارگ ریاست جمهوری ذخیره می‌شد.

این میزان از پول در حالی کاهش یافت که قدرت‌های خارجی از رویارویی با امارت اسلامی که در برابر نیروهای بین‌المللی و دولت افغانستان می‌جنگیدند کنار کشیدند.

در این میان هزاران تن جان باختند که بیش‌تر آنان غیرنظامیان بودند.

بانک مرکزی که به دلیل توزیع کمک‌های کشورهای چون امریکا، نقش مهمی را در افغانستان بازی می‌کرد، روز چهارشنبه اعلام کرد که طرحی را برای تامین نیازهای ارزی این کشور نهایی کرده است.

با این حال هیچ جزییاتی در این مورد ارایه نشده است.

محدودیت‌های سخت ارزی سبب می‌شود که امارت اسلامی در راستای رفع نیازهای اساسی، از جمله پرداخت بل صرفیه برق یا پرداخت معاش کارمندان دولت که از ماه‌ها به این‌سو پرداخت نشده است، با مشکل روبرو شوند.

منجمد شدن حدود ۹ میلیارد دالر از ذخایر بیرون‌مرزی افغانستان به محض تسلط امارت اسلامی بر کابل، سبب شد که بانک مرکزی تنها پول نقد [دالری] را در خزانه‌هایش نگه‌دارد.

براساس این گزارش، بانک مرکزی ۱.۵ میلیارد دالر ارز خارجی را از تاریخ اول جون تا ۱۵ آگست لیلام کرد که به گفته [نویسنده‌گان] گزارش بسیار بالا بود.

این گزارش می‌افزاید: “بانک مرکزی تا پانزدهم آگست به گونه قابل توجهی ۷۰۰ میلیون دالر و ۵۰ میلیارد افغانی [معادل ۵۶۹ میلیون دالر] از بانک‌های تجارتی بدهکار بود.”

محرابی، مقام ارشد بانک مرکزی، گفت که هرچند ۱.۵ میلیارد دالر لیلام شده بود؛ اما مبلغ فروش واقعی ۷۱۴ میلیون دالر بود.

او افزود که بانک مرکزی روند “لیلام ارز خارجی‌اش را به دلیل کاهش استهلاک آن و هم‌چنان کاهش تورم پولی ادامه داده است.”

از دست رفتن پول:

این گزارش هم‌چنان تصمیم بانک مرکزی مبنی بر انتقال بخشی از ذخایر اش به نماینده‌گی‌های در ولایات را زیر سوال برده و گفته که هم‌زمان با پیش‌روی امارت اسلامی در کشور این ذخایر در معرض خطر قرار داده شده است.

در این گزارش آمده است: “گزارش‌ها می‌رساند که مقداری از پول در برخی از نماینده‌گی‌های ولایات گم (سرقت) شده است.”

محرابی گفت که بانک مرکزی در حال تحقیق روی پول سرقت‌شده در سه نماینده‌گی خود است، هرچند این کار از سوی امارت اسلامی صورت نگرفته است. او اما در این مورد جزییات بیش‌تری ارایه نکرد.

اجمل احمدی، رییس پیشین بانک مرکزی، که کابل را یک روز پس از سقوط آن ترک کرد، به ایمیل‌ها و دیگر پیام‌ها در مورد اقدامات خودش و بانک مرکزی طی ماه‌های پیش از برگشت امارت اسلامی به قدرت، پاسخ نداد.

احمدی در هفته‌های اخیر در توییترش گفت که همه تلاش‌ها را برای مدیریت اوضاع انجام داده است و هرگونه کمبود پول نقد را تقصیر منجمد کردن دارایی‌های بانک مرکزی در خارج از کشور می‌داند.

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!