Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: رییس استخبارات امریکا به کابل سفر کرده است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری اسوشیتید پرس گزارش کرده است که ویلیام برنز، رییس استخبارات امریکا(سی آی ای)، در باره توانایی افغانستان در امر مبارزه با هراس افگنی به کابل سفر کرده است.

تاکنون مقام‌های امریکایی در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

در همین یک مقام ارشد نظامی پیشین افغان به اسوشیتید پرس گفته که امریکا مسوولیت دو واحد (تیم) نظامی افغان را که برای مبارزه با هراس افگنی توسط امریکا آموزش دیده به افغانستان سپرده است.

دو مقام افغان به این خبرگزاری تایید کرده که رییس استخبارت امریکا هفته گذشته از کابل دیدار کرده و با مقام‌های افغان در باره آماده‌گی‌ها برای خروج سربازان امریکایی از افغانستان گفتگو کرده است.

این منابع در این باره که برنز با کی دیدار کرده است جزییات نداده.

برنز همچنان اطمینان داده که امریکا به مبارزه خود با هراس افگنی ادامه خواهد داد.

این در حالی است که نگرانی‌های وجود دارد که طالبان پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان حملات گسترده راه اندازی خواهد کرد.

یک مقام ارشد پیشین نظامی به اسوشیتید پرس گفته که پس از خروج سربازان خارجی توانایی‌های مبارزه با هراس افگنی کاهش خواهد یافت.

او همچنان گفته که استخبارات امریکا قوای خاص افغان را که بنام تیم‌های (واحدهای) مبارزه با هراس افگنی یاد میشود آموزش میدهد.

به اساس این گزارش این تیم‌ها در ولایت کندهار، کنر، پکتیا، کابل و خوست مستقر استند.

این مقام افغانی گفته که مسوولیت این تیم‌ها به گونه تدریجی به ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان سپرده میشود و واحدهای کنر و پکتیا قبلا به این ریاست سپرده شده است.

این واحدهای افغان به کشتار افراد ملکی نیز متهم است، طوریکه در سال ۲۰۱۹ چهار برادر را در یک عملیات ویژه در ننگرهار به قتل رساند.

در سال روان میلادی این واحدها در ولایت خوست نیز عملیات راه اندازی کرده بودند که در نتیجه آن به غیرنظامیان تلفات وارد شده بود.

سازمان ملل نیز در باره عملیات این نیروها ابراز نگرانی کرده و گفته که در افزایش تلفات ملکی دخیل است.

این نظامی افغان افزوده که بدون حضور نیروهای امریکایی جمع آوری معلومات اداره استخباراتی افغانستان آسیب خواهد دیدو حالا نیز بیشترین معلومات در برابر هراس افگنان توسط نیروهای امریکایی جمع آوری میشود.

در همین حال، یک دیپلومات غربی در افغانستان گفته که خروج بدون قید و شرط امریکا پرسش‌های زیادی را خلق کرده که باید به آن پرداخته شود بشمول این که سرنوشت تجهیزات نیروهای ناتو چی خواهد بود؟

از سوی دیگر یک کارشناس مسایل استخباراتی در امریکا گفته که آن کشور با استفاده از تکنالوژی میتواند نظارت و در صورت ضرورت مداخله نظامی کند.

او در این باره گفته است که” ما ظرفیت‌های باور نکردنی داریم تا بدانیم که در میدان نبرد چی میگذرد، هر کسی، در هرجای افغانستان اگر بخواهد بر امریکا حمله کند، این اشتباه بزرگ او خواهد بود.”

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از صدوسومین سالروز استقلال افغانستان تجلیل کرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی از صد و سومین سالروز استرداد استقلال افغانستان امروز (جمعه، ۲۸ اسد) به گونه‌ ویژه گرامی داشت کرد.

ندا محمد ندیم، والی کابل، در گردهمایی ای که به همین مناسبت در مقر ولایت کابل برگزار شده بود گفت که این روز “شکست و رسوایی انگلیس ها است.”

امارت اسلامی طی یک اعلامیه رسمی همچنان گفت که برای پاسداری از این روز متعهد است و خواهان روابط نیک و حسنه با کشور های جهان و منطقه است. در این اعلامیه اما بر عدم دخالت در امورات داخلی افغانستان نیز تأکید شده است.

رییس الوزا نیز در این گردهمایی برای نیروهای امنیتی پیام فرستاد تا با مردم از سلوک و رفتار خوب کار بگیرند، میان خود هماهنگی داشته باشند و نیز از بزرگان خود اطاعت کنند.

شماری از مقام های امارت اسلامی نیز در این گردهمایی هشدار دادند که به هیچ فردی اجازه داده نخواهد شد تا بر حریم افغانستان دخالت داشته باشد.

سر پرست وزارت مهاجرین و برگشت کنندگان گفت که امارت اسلامی بر دفاع از خاک، ناموس و مردم این سر زمین متعهد است.

خلیل الرحمن حقانی گفت: “شرق، غرب و غلامان شان نباید افغان‌ها را امتحان کنند. افغان‌ها امتحان شان را داده اند. نیاز نیست دوباره امتحان شوند.”

برخی از شرکت کنندگان و عالمان دینی اما بر حفظ نظام، بازگشایی مکاتب دختران و راه کار های اقتصادی در کشور تأکید کردند.

فاروق اعظم،  مشاور وزارت انرژی و آب گفت: “یک مساله را که آن‌ها (غرب) بر آن اصرار می‌کنند و چیزی که مردم نیز می‌خواهند مساله آموزش دختران است. به عنوان یک ریش سفید، از امارت می‌خواهم که این مساله را بخاطر مصلحت حل کند، در غیر آن دنیای غرب امارت را حتی در ۲۰ سال به رسمیت نخواهد شناخت.”

از روز استقلال افغانستان در مقر وزارت دفاع ملی نیز تجلیل به عمل آمد.

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی گفت که مردم افغانستان در طول تاریخ غلامی را نپذیرفته اند و در برابر هر متجاوزی ایستاده و مبارزه کرده اند.

آقای مجاهد گفت: “ما تعامل می‌خواهیم، ما می‌خواهیم کشور مان پیشرفت کند، ما می‌خواهیم اقتصاد مان قوی شود، ما پیشرفت سیاسی می‌خواهیم، ما می‌خواهیم اردوی قوی به سطح منطقه داشته باشیم، اما نه به قیمت اینکه استقلال مان زیر سوال برود.”

او تاکید دارد که حفظ و بدست آوردن استقلال همواره مشکلات سیاسی و اقتصادی خود را می‌داشته باشند اما مردم افغانستان باید تحمل کنند زیرا آینده بهتر در پیش است.

سرپرست وزارت دفاع ملی افزود که افغان ها نباید بخاطر گذشته آینده کشور را با خطر روبه رو کنند زیرا به گفته او در حال حاضر تلاش ها برای شعله ور کردن جنگ های مذهبی، سمتی و قومی جریان دارد و نباید کسی که خود را افغان و متعهد به منافع ملی و ارزش های اسلامی میداند بر سر این منافع معامله کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزارت مالیه تعرفه گمرکی صادرات منرال‌ها را به ۲۵ درصد افزایش داده است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

وزارت مالیه می‌گوید که تعرفه گمرکی منرال‌های غیر پروسس شده را که قبلاً ۵ درصد بود، اکنون به ۲۵ درصد افزایش داده است و افزوده که به اساس این تصمیم، تعرفه گمرکی در هر تن منرال پروسس شده ۱۰ درصد تعین شده است.

از سوی هم، مسوولان اتاق صنایع و معادن می‌گویند که قادر به پرداخت تعرفه‌های گمرکی تعین شده از سوی این وزارت نیستند و از حکومت می‌خواهند دراین مورد تجدید نظر کند.

مسوولان این وزارت می‌گویند که این قیمت را نظر به جایگاه صادرات کشور در بازارهای جهانی تعین کرده‌اند.

منرال های صادراتی افغانستان در بازارهای جهانی از جمله چین، هند، بریتانیا، جرمنی، ترکیه، امریکا، جاپان، اندونیزیا و مالیزیا از جایگاه خاص برخوردار است.

با این حال، مسوولان اتاق صنایع و معادن افغانستان با این تصمیم وزارت مالیه مخالفت کرده می‌گویند که کمیته تعرفه وزارت مالیه بر اساس محاسبه سکتور خصوصی تعرفه را بلند ببرند. زیرا به گفته آنان با افزایش بیست و درصدی تعرفه تاجران زیان خواهند دید.

درهمین حال، اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید که در نتیجه افزایش ظرفیت کارخانه‌های پروسس منرال‌ها در کشور، افغانستان در سال جاری توانسته یک میلیون تُن منرال صادر کند و می‌افزاید که اگر مشکلات برق این کارخانه‌های پروسس منرال حل شود، صادرات منرال‌های پروسس شده نیز افزایش خواهد یافت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

اداره هواشناسی افغانستان از وقوع بارندگی و سیلاب در ۲۶ ولایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

اداره هواشناسی افغانستان اعلام کرد مقدار بارندگی در ۲۶ ولایت افغانستان از ۱۵ تا ۷۰ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

این اداره اعلام کرده است که‌ ولایت‌های بدخشان، نورستان، کنر، لغمان، ننگرهار، کاپیسا، پنجشیر، تخار، بغلان، پروان، بامیان، سمنگان، کابل، میدان‌وردک، لوگر، پکتیا، خوست، پکتیکا، غزنی، زابل، ارزگان، دایکندی، غور، کندهار و هلمند در ۲ روز آینده شاهد باران‌های شدید همراه با رعدوبرق و سیل خواهد بود.

به گفته اداره هواشناسی، مقدار بارندگی در این ولایات از ۱۵ تا ۷۰ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

بر اساس این گزارش، مردم باید در ولایت‌های هرات، فراه، غور، نیمروز، بادغیس و بلخ منتظر وزش بادهای نسبتاً شدید توأم با گردوخاک باشند که سرعت آن ۲۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی شده است.

این در حالی‌ است که دیروز (پنج شنبه ۲۷ اسد) بر اثر بارش باران و سرازیر شدن سیل در ولایت‌های پکتیکا، غزنی و دایکندی تلفات جانی و خسارات مالی به مردم وارد شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!