Connect with us

اخبار ویژه

گزارش: زندانیان آزاد شده طالبان به میدان‌های جنگ بر میگردند

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۱۵, ۱۳۹۹)

فارن پالیسی گزارش کرده است که زندانیان رها شده طالبان بر خلاف توافق دوحه میان این گروه و امریکا، به عنوان فرمانده و یا جنگجو دوباره به میدان های نبرد بر می‌گردند.

بر اساس گزارش، بیشتر زندانیان طالبان دوباره اسلحه برداشته و علیه حکومت جنگ می‌کنند.

 فارن پالیسی گزارش داده است که مایکل سمپل و فلیکس کوین کارشناسان در مورد طالبان در یک مقاله نشر نشده به دانشگاه کویینز در ایرلند شمالی، در مورد پروژه گفتگوی صلح افغانستان گفته اند که زندانیان سابق طالبان “در جنگ شرکت می کردند، در جنگ کشته می شدند، اسیر می شدند و یک مورد از زندانیان سابق در حمله انتقام جویانه دست داشته است.”

در این گزارش آمده است كه ۶۸ درصد از ۱۰۸ زندانی پیشین طالبان كه در این تحقیق، زیر نظر گرفته شده اند “مجددا با طالبان پیوسته اند و نقش های فعال خود را در درگیری ها از سر گرفته اند، یا در گروه های طالبان هستند كه قصد از سرگیری جنگ را دارند یا ارتش را اشغال می كنند. یا در ساختار سیاسی رفته اند که تلاش جنگجویانه طالبان را دنبال میکنند.”

در مقاله ای که درباره این موضوع نوشته شده، آمده است: “تعدادی از زندانیان پیشین از زمان آزادی به عنوان فرمانده گماشته شده اند.”

در گزارش آمده است: “دو زندانی پیشین موقعیت های فرماندهی نظامی قبلی خود را که برادران یا پسرانش به طور موقت آنها را تصاحب کرده بودند، دوباره به دست گرفته اند…شماری نیز دوباره مقام های نام‌نهاد طالبان شده اند. انتصاب زندانیان پیشین به عنوان ولسوال ها – که اساسا مسوول امور نظامی و نظارت بر امور غیرنظامیان در سطح منطقه هستند – اکنون گسترده است.”

فارن پالیسی گزارش داده است که هشت درصد از مصاحبه شده های طالبان می خواستند به جنگ برگردند اما با مخالفت خانواده خود روبرو شده اند. در حالی که ۲۴ درصد دیگر “به دلایل مختلف” بطور قاطع به درگیری نخواهند پیوست، بیشتر به این دلیل که آنها مایل به بازگشت به زندگی عادی بوده اند.

فارن پالیسی تاکید کرده است که یک مقام ارشد افغانستان ، که نخواسته نامی از وی گرفته شود گفته است که یافته های این گزارش “با آنچه ما مشاهده کرده ایم تطابق دارد.”

این در حالی است که روز چهار شنبه هفته گذشته بر اساس توافق دوحه میان امریکا و طالبان روند رهایی زندانیان تکمیل شد.

با این حال گفته میشود که گفتگوهای میان افغان ها هفته آینده در دوحه آغاز خواهد شد.

اخبار ویژه

برنامه جهانی غذا: مجبوریم کمک غذایی به دو میلیون افغان نیازمند را قطع کنیم

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۱۴, ۱۴۰۲)

برنامه جهانی غذا می‌گوید به دلیل کاهش شدید بودجه، مجبور شده توزیع جیره غذایی را برای دو میلیون نفر دیگر در افغانستان در ماه روان قطع کند.

این سازمان در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل، پیوسته کمک غذایی به میلیون‌ها افراد نیازمند در افغانستان را کاهش داده است.

سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته است عملیات کمک این سازمان در افغانستان با یک میلیارد دالر کسری بودجه مواجه است.

با کاهش بیشتر بودجه، اکنون این نهاد کمک‌رسان، کمک غذایی خود به ده میلیون افغان را متوقف کرده است.

سازمان ملل، عدم تمایل کشورهای تمویل کننده برای کمک به افغانستان، محدودیت‌ها بر کار وتحصیل دختران و زنان خوانده شده و ظاهراً دلیل دخالت امارت اسلامی در کمک‌های بشری را از دلایل دیگر قطع این کمک‌ها عنوان کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

قوماندان گروه واگنر در سقوط طیاره جان باخت

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲, ۱۴۰۲)

جت شخصی متعلق به «پریگوژین» قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در نزدیکی مسکو سقوط کرد.

به نقل از خبرگزاری تاس، شامگاه چهارشنبه، جت شخصی متعلق به پریگوژین، قوماندان واگنرها در نزدیکی مسکو سقوط کرد که در نتیجه آن، ۱۰ نفر جان باختند.

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای اداره منطقه‌ای زاپوروژیا گفت که افراد نزدیک به پریگوژین، مرگ او و دیمیتری اوتکین بنیانگذار گروه واگنر را تأیید کردند.

اداره هوانوردی ملکی روسیه اعلام کرد که پریگوژین، قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در فهرست مسافران طیاره‌ی شخصی بود که در شمال مسکو سقوط کرد.

وبسایت نظامی ریبار گزارش داد که اطلاعات درباره حضور قوماندانان واگنر در میان مسافران طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو هنوز تایید نشده است.

وبسایت روسی ریدووکا نوشته است که:«ممکن است پریگوژین فقط به دلایل امنیتی نام خود را به عنوان مسافر در طیاره ثبت کرده و سوار طیاره‌ی دیگری شده باشد.

وزارت وضعیت اضطراری روسیه اعلام کرد که اجساد 8 مسافر طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو پیدا شد.

برخی از رسانه‌های روسیه گزارش دادند که احتمالا یوگنی پریگوژین در یک طیاره‌ی دوم حضور دارد که در مسکو فرود آمده است.

مطابق با ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، یک طیاره‌ی امبرائر متعلق به پریگوژین در ولایت تور و در ۱۵ کیلومتری میدان هوایی نظامی خوتیلوو سقوط کرده است.

گفته می‌شود که این طیاره حامل ۳ خدمه و ۷ مسافر بوده است.

در همین حال، شبکه بی‌بی‌سی مدعی شد رییس واگنرها در حادثه سقوط هواپیما جان باخته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

عمران خان، صدر اعظم پیشین پاکستان بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان روز شنبه عمران خان، صدر اعظم سابق این کشور را در خانه اش در شهر لاهور در شرق این کشور دستگیر کرد. این دومین بار است که رهبر مخالفان در سال جاری بازداشت می‌شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، اوایل روز شنبه، محکمه خان را در یک قضیه اختفای دارایی مجرم شناخته و حکم حبس را صادر کرد که ممکن باعث منع فعالیت‌های سیاسی او شود. محکمه اسلام آباد پس از محکوم کردن عمران خان، حکم بازداشت را صادر و پولیس در لاهور به سرعت او را از خانه اش به پایتخت پاکستان منتقل کرد.

این یک ضربه تازه به تلاش خان برای بازگشت به قدرت است. از زمان برکناری وی از قدرت در یک رأی عدم اعتماد در پارلمان در اپریل ۲۰۲۰، خان با بیش از ۱۵۰ قضیه حقوقی، از جمله چندین مورد اتهام فساد، تروریزم و تحریک مردم به خشونت در اعتراضات مرگبار در ماه می مواجه شده است. طی این اعتراضات، حامیان خان به اموال دولتی و نظامی در سراسر کشور حمله کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!