Connect with us

رویداد های اخیر

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان: تاکید بر بسته شدن زندان گوانتانامو

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۵, ۱۴۰۰)

رسانه‌های امریکایی گزارش کرده است خروج سربازان خارجی از افغانستان پرسش‌های را در مورد بسته شدن زندان گوانتانامور برانگیخته است.

به اساس گزارش یک کمپنی رسانه‌ی امریکایی دو زندانیان در گوانتانامو خواسته تا با خروج سربازان امریکایی از افغانستان آنها نیز آزاد شوند.

اسدالله هارون گل، یک تن از زندانیان گوانتانامو گفته که با خروج سربازان امریکایی از افغانستان آنها نیز باید رها شود.

وکیل مدافع او در این باره گفته است که ” قانون واضح است که اسدالله به خانه خود برگردد، بدون اینکه دولت نادرست عمل کند. وی بخشی از القاعده بود و از او حمایت میکرد.”

به اساس این گزارش کارشان امریکایی گفته که با ادامه مبارزه با هراس افگنی پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان رهایی این زندانیان کار خوب نیست.

استیو ولادک، یک استاد دانشگاه در امریکا گفته است که ” من فکر میکنم که جواب کوتاه این خواهد بود که بگویم که نمی دانم. این زمینه را برای زندانیان گوانتانامو مساعد میکند که علیه بازداشت شان اقامه دعوه کند، این یک دلیل است که قبلا موجود نبود.”

او افزوده ااست که” معلوم نیست که محکمه در این مورد دلسوزی میکند یا خیر، که قبلا این دلیل وجود نداشت. محاکم شاید استدلال کند که جنگ با القاعده با این ختم نمی شوند که ما از افغانستان خارج شویم.”

این درحالی است که همین اکنون چهل تن در گوانتانامو زندانی استند، که از جمله شش تن آنها برای انتقال آماده استند و هفت دیگر به اتهام حمله ۱۱ سپتمبر بر مراکز تجارتی امریکا زندانی استند.

به اساس این گزارش اداره جوبایدن بسته شدن گوانتانامو را بررسی میکند، اما تاکنون در این باره تصمیم گرفته نشده است.

گزارش افزوده که جوبایدن، رییس جمهور امریکا تحت فشار اعضای پارلمان آن کشور قرار دارد تا این زندان را بسته کند.

۲۴ عضو مجلس سنای امریکا در یک نامه از بایدن خواسته تا در این زندان را ببندد.

در این نامه آمده است که “”پس از سال‌ها بازداشت نامحدود و بدون اتهام یا محکمه، تاریخ شکنجه و برخورد بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز و تلاش‌های متعدد برای یک روند کمیسیون نظامی کاملا ناموفق و بی اعتبار میباشد. زمان آن است که زندان گوانتانامو بسته شود و بازداشت نامحدود پایان یابد.”

از سوی دیگر، آلی مک کراکن جارار، یک عضو سازمان عفو بین الملل گفته است که اگر امریکا برای دایم جنگ را خاتمه میدهد باید این زندان را ببندد.

او در این باره گفته است که ” امیدوارم که او بتواند جدول زمانی خود را برای خروج از افغانستان با برنامه خود برای بستن گوانتانامو هماهنگ کند. این بسیار جالب خواهد بود که این زندان کاملا بسته شود… بسته شدن این زندان روشن خواهد کرد که او به مکلفیت‌های حقوق بشر احترام دارد. “

رویداد های اخیر

هزاران تن در افغانستان علیه اهانت به قرآن‌کریم تظاهرات کردند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۷, ۱۴۰۱)

هزاران تن از شهروندان افغانستان امروز (جمعه، ۷ دلو) در اعتراض به سوزاندن و پاره کردن قرآن‌کریم در سویدن و هالند در چندین ولایت کشور به جاده‌ها برآمدند.

معترضان خشمگین از جامعه جهانی خواستند تا عاملان اهانت به قرآن‌کریم مجازات شوند.

آنان هم‌چنان خواستار اتحاد مسلمانان جهان دربرابر این‌گونه اعمال شدند.

احمد خان، یک تن از معترضین در کابل، می‌گوید: «قرآن عظیم‌الشأن کتاب محبت و برادری است و این کتاب هیچ وقت به مقدسات دیگران توهین نمی‌کند. ما می‌خواهیم که از این‌گونه اعمال توهین‌آمیز در آینده جلوگیری شود.»

یکی از معترضین دیگر نیز گفت: «ما از کشورهای اسلامی می‌خواهیم تا زمانیکه عاملان اهانت به قرآن‌کریم به‌گونه علنی مجازات نشوند، روابط دیپلوماتیک‌شان را با سویدن و هالند قطع کنند.»

برخی از اعتراض کنندگان هم‌چنان گفتند که حاضر اند برای دفاع از مقدسات شان حتا جان شان را بدهند.

قطب الدین، یک تن از معترضین، گفت: «سر، مال و اولاد مان را فدای قرآن می‌کنیم.»

در شمال افغانستان، بلخ، مردم نیز با سردادن شعار بر ضد اعمال اهانت آمیز به قرآن دست به اعتراض زدند. اعتراض کنندگان از جامعه جهانی و جهان اسلام خواستند تا جلو این‌گونه اعمال را بگیرند.

محمد نعیم، معترض در بلخ، می‌گوید: «این جرم یک جرم تکراری است. از این‌که کشورها به قوانین جامعه جهانی تسلیم هستند، به همچو جرم‌ها باید نقطه پایان گذاشته شود.»

مولوی قاهر، اعتراض‌کننده در بلخ، نیز گفت: «مسلمانان در طول تاریخ دشمنان دین، قرآن و اسلام را درس عبرت داده اند و از این پس هم به کسی اجازه نمی‌دهند به دین و قرآن شان توهین شود.»

در هرات هم هزاران تن در واکنش به اهانت قرآن کریم تظاهرات کردند. تظاهرات کنندگان شعار «مرگ بر سویدن و زنده باد اسلام» سر دادند.

قاسم، اعتراض‌کننده در هرات، گفت: «این کشورها در ظاهر خود را دوست معرفی می‌کنند، اما این کار آن‌ها نشان می‌دهد که دشمن ما اند و تروریست واقعی آن‌ها اند. در قوانین بین‌المللی مسئله توهین به مقدسات جرم پنداشته می‌شود. هیچ‌کسی حق ندارد به مقدسات یک کشور یا یک مذهب توهین کند.»

ایمل، یکی دیگر از اعتراض‌کنندگان، گفت: «از جامعه جهانی، ملل متحد و سازمان‌های حقوق بشری می‌خواهیم که عاملان اهانت به قرآن هرچه زودتر محاکمه شوند. ما به همه جهان احترام داریم و توقع ما این است که به دین ما همیشه احترام شود.»

در شرق کشور مردم ننگرهار نیز پس از ادای نماز جمعه به جاده‌ها برآمدند تا این اعمال اهانت آمیز را نکوهش و در برابر آن اعلام همبستگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هیئت ترکمنستان به‌منظور تکمیل‌‌سازی پروژه «نورالجهاد» به افغانستان سفر می‌کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۷, ۱۴۰۱)

د افغانستان برشنا شرکت می‌گوید که قرار است هیئت ترکمنستان به‌منظور تکمیل‌‌سازی پروژه سب ستیشن نورالجهاد به افغانستان سفر کند.

این شرکت گفته است که هیئت اعزامی سکتور برق به رهبری وزیر انرژی و آب و رییس عمومی اجرائیوی د افغانستان برشنا شرکت به ترکمنستان، طی نشستی با رهبری وزارت انرژی ترکمنستان و ترکمن انرگو پیرامون سب ستیشن نورالجهاد و وصل لین برق ۲۲۰ کیلوولت به سب ستیشن متذکره صحبت کرده‌اند.

د افغانستان برشنا شرکت افزوده که در نشست مشترک هیئت سکتور برق افغانستان با جانب ترکمن پیرامون تکمیل‌سازی پروژه لین برق به سب ستیشن نورالجهاد صحبت‌های همه جانبه صورت گرفته است و مقام‌های ترکمن، تعهد نمودند تا کارهای این پروژه در آینده نزدیک آغاز شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار متقی با شارژدافیر ناروی در کابل

Published

on

(Last Updated On: دلو ۷, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر امور خارجه امارت اسلامی افغانستان، روز پنج‌شنبه (۶ دلو) در دیدار با شارژدافیر ناروی در کابل گفته است که سیاست فشار در برابر امارت اسلامی نتیجه نمی‌دهد هرچند که برخی از کشورها هنوز باورمند به گزینه فشار هستند.

در این دیدار، آقای متقی افزوده که امنیت در سراسر کشور تأمین شده است و با داعش و مواد مخدر مبارزه موثر صورت گرفته است. به گفته متقی، خاک افغانستان برضد هیچ‌کشوری تهدید نیست.

براساس گزارش‌ها، ناروی به‌زودی از یک نشستی در باره افغانستان میزبانی می‌کند.

نشستی که در آن شماری از سیاسیون شرکت و درباره افغانستان گفتگو خواهند کرد.

وزارت خارجه می‌گوید که در این نشست روی کمک‌های بشرودستانه، تامین امنیت، همکاری های انکشافی و موضوعات سیاسی بحث شده است.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده است که امیرخان متقی به پال کلومان بکر گفته است: «پس از دهه‌ها درگیری، امنیت را تأمین نموده‌‌ایم؛ با داعش و مواد مخدر مبارزه مؤثر شده و متعهد هستیم تا ثبات همه‌جانبه در کشور حاکم شود و از خاک افغانستان علیه هیچ‌کشوری تهدیدی متوجه نشود و آن  طوری که تاریخ نشان داده است، استفاده از گزینه‌های فشار در افغانستان نتیجه‌ای ندارد و اکنون باید با همکاری یکدیگر پیش برویم که متأسفانه هنوز هم برخی کشورها باورمند به گزینه فشار اند.»

همزمان با این دیدار، آقای متقی با سفیر ایران در کابل نیز دیدار کرده است. وزارت خارجه می‌گوید که در این دیدار روی تسهیلات صدور ویزا، همکاری‌های اقتصادی، تأمین امنیت سرحدات مشترک و موضوع مهاجرین بحث شده است.

این دیدارهای دیپلوماتیک در حالی صورت می‌گیرد که متقی گفته است آنان تلاش می‌کنند تا جهان با افغانستان نزدیک شود. با این همه، هنوز جهان حاضر نشده تا حکومت سرپرست افغانستان را به رسمیت بشناسد و امارت اسلامی هم ظاهراً در برابر فشارهای جهانی کوتاه نیامده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!