Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: شرایط بر آورده نشده؛ سربازان خارجی مطابق مهلت افغانستان را ترک نمی‌کنند

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۱۲, ۱۳۹۹)

رویترز به نقل از مقام‌های سازمان ناتو گزارش کرده است که نیروهای خارجی در افغانستان بعد از ماه می نیز به ماموریت شان ادامه خواهند داد.

به گفته‌ی مقام‌ها “طالبان شرایط را بر آورده نکرده است” و این اقدام ناتو شاید کشکمش‌ها را میان طالبان و نیروهای خارجی در افغانستان افزایش دهند.

یک مقام ناتو در این مورد به رویترز گفته:” در ختم ما اپریل نیروهای خارجی از افغانستان خارج نمی شوند.”

او به شرط افشا نشدن نامش به رویترز گفته است که ” تعهدات بر آورده نشده است. با روی کار آمدن اداره جدید امریکا تغیرات در پالیسی خواهند آمد و نگرانی های که در باره خروج سربازان امریکایی وجود دارد به آن رسیده‌گی خواهند شد، خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان بحث خواهد شد و  در این باره یک ستراتیژی دیگر ساخته خواهد شد.”

این در حالی است که بر بنیاد توافقنامه امریکا وطالبان تمامی نیروهای خارجی باید در ماه می افغانستان را ترک کنند و طالبان نیز تعهد کرده بود که با گروهای هراس افگن روابط خود را قطع میکند.

بر اساس این گزارش پلان آینده در مورد افغانستان در نشست سازمان ناتو یک بحث مهم خواهد بود.

این در حالی است که اعضای تیم مذاکراتی  جمهوریت میگویند که طالبان به گفتگوهای صلح حاضر نمی شوند.

اوانا لونگسیکو، سخنگوی سازمان ناتو، در این باره گفت:” هیچ یک از اعضای سازمان ناتو نمی خواهد بدون ضرورت در افغانستان باقی بماند، اما این واضح است که حضور ما در افغانستان مربوط به شرایط است. متحدین ما در تلاش است تا وضعیت را بررسی کنند و با هم مشوره کنند.”

این گزارش افزوده است که هم اکنون ده هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند و این نیروهای بعد از ماه می نیز در افغانستان باقی خواهند ماند.

گزارش می افزاید که پلان آینده بعد از ماه می تاکنون معلوم نیست.

بر اساس این گزارش حکومت افغان و سفارت خانه‌های خارجی در افغانستان میگویند که طالبان توافقنامه دوحه را عملی نکرده است، اما طالبان این ادعاها را رد میکند .

حکومت جدید امریکا به رهبری بایدن گفته بود که توافقنامه امریکا و طالبان را بررسی میکند، اما تاکنون در مورد این گزارش چیزی نگفته است.

دو منبع طالبان نیز به رویترز گفته است که این گروه در مورد توافقنامه امریکا وطالبان نگران است.

یک رهبر گروه طالبان به رویترز در دوحه گفته است که “آنها برای ما اطمینان داده است که توافقناهم دوحه را عملی میکند. حالا در میدان نبرد چی میگذرد. آیا چیزی دیگری را نشان میدهد. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم هیئت های خود را برای اطمینان متحدان خود بفرستیم.”

هیات‌های طالبان در این اواخر با مقام‌های ایرانی و روسی دیدارد کرده است و در مورد توافقنامه صلح گفتگو کرده است.

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان دستور واردات زغال سنگ از افغانستان با کلدار را صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

صدر اعظم پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۶ سرطان) دستور داده است که زغال سنگ از افغانستان بجای دالر با کلدار خریداری شود.

شهباز شریف در نشستی گفته است که با واردات زغال سنگ افغانستان دست‌کم دو اعشاریه دو میلیارد دالر در لایحه واردات پاکستان صرفه جویی خواهد شد.

آقای شریف گفت: «خواجه محمد آصف که وزیر دفاع است یک کمیته را تشکیل داده که چگونه و چطور ذغال سنگ را از افغانستان وارد کنیم. روی این مساله اتفاق نظر اردو و افسران بلند پایه حکومت کابینه وافسران اردو در تورخم و دیگر نقاط مرزی وجود دارد که چگونه زغال سنگ ازافغانستان وارد پاکستان شود. زغال سنگ افغانستان کیفیت خیلی عالی دارد و تمام تدابیر به خاطر این موضوع در نظر گرفته شده است. ازاین پس واردات زغال از افغانستان آغاز می‌یابد، ما این زغال را به دالر نه به کلدار می خریم».

به دنبال این حرف و گفته‌ها و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی که گویا پاکستان زغال افغانستان را به بهای اندک به تاراج می‌برد، وزارت های معادن و مالیه نشست خبری برگزار کردند و در این زمینه معلومات ارایه کردند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه گفت که پس از این از هر تن زغال سنگ ۶۰ دالر امریکایی تعرفه خواهند گرفت که پیش از این ۲۷ دالر بود.

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم هم‌چنان گفت که آنان با هیچ شرکت بیرونی و یا پاکستانی قرارداد استخراج معادن را ندارند بل با شرکت‌های افغانی قرارداد کرده‌اند که هیچ محدودیتی بر صادرات زغال سنگ وجود ندارد.

پاکستان در حالی در واردات زغال سنگ از افغانستان عجله دارد که قیمت این محصول در بازار جهانی در حال افزایش است. پاکستان زغال سنگ از افغانستان را خریداری و ذخیره می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به زلزله زدگان در افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

اوچا یا اداره هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به خانواده های زلزله زده در افغانستان شده است.

این نهاد سازمان ملل کمک ها را برای بیش از ۳۶۰ هزار تن از آسیب دیدگان زلزله در خوست و پکتیکا تقاضا کرده است.

این نهاد گفته که خانواده های آسیب دیده تمام دار و ندار شان را در زلزله از دست داده اند و نیاز به کمک های فوری دارند.

این درحالی است که کمک‌های داخلی نیز روزانه به مناطق زلزله زده ارسال می شود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات به همکاری دیگر بخش های خصوصی کمک‌های غذایی، لباس و دوا را به ارزش بیش از هشت میلیون افغانی برای خانواده های آسیب دیده ارسال کرده است.

اداره هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل همچنان در تویتی از کمک یک میلیون دالری حکومت آسترالیا به آسیب دیده گان زلزه اخیر نیز خبر داده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!