Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: صدهای میلیون افعانی از کد-۹۱ به گونه غیر اصولی مصرف شده‌ است

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۳۹۹)

صدهای میلیون افعانی از کد۹۱ اختیاری رییس جمهوری در سال ۱۳۹۸ به گونه غیر اصولی مصرف شده‌ است.

یافته‌های روزنامه اطلاعات‌روز نشان می‌دهد که صدها میلیون افغانی از این کد، به هدف‌های خریداری و کرایه خانه، موتر زره، آپارتمان، بهای تکت پرواز، خرج دسترخوان، معاش امتیازی و مصارف جانبی مقام‌های دولتی و افراد بیرون از دولت پرداخت شده ‌است.

لیاقت لایق، خبرنگار پژوهشی روزنامه اطلاعات روز میگوید: “بر اساس کل اطلاعات که به ما رسیده افراد حکومتی و غیرحکومتی به ده‌ها نفر میرسند. در کل فهرستی که از آن درست کردیم، ۷۰ نفر شامل بود.”

بر بنیاد یافته‌های اطلاعات‌روز در فهرست ۱۵ نفری با ۱۲۳ میلیون، دفتر وحید عمر مشاور رییس‌‌جمهور در مجموع بیش از ۳۰ میلیون افغانی، محمدعمر داوودزی، نماینده ویژه رییس‌‌جمهوری در مجموع بیش از ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی و فضل‌محمود فضلی، رییس فعلی اداره امور ریاست‌ جمهوری در مجموع بیش از ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار افغانی را به گونه‌ی مستقل برای اهداف هم‌چون کرایه خانه و موترزرهی، معاش‌، امتیاز کارکنان و خرج دسترخوان دریافت کرده ‌اند.

همزمان با این، یافته‌های دیدبان شفافیت افغانستان نشان می‌دهد که در دوره حکومت وحدت ملی، مجموع کدهای احتیاط باید ۵۴ میلیارد افعانی می‌بود اما مقدار با ۱۴۸ میلیارد ازیاد به ۲۰۲میلیارد افعانی مصرف افزایش یافته ‌است.

ناصر تیموری، پژوهشگر دیده‌بان شفافیت افغانستان میگوید: “هرگاه مقام هات مسوولیت مبالغ کد ۹۱ را بر خلاف اهداف کد ۹۱ استفاده کنند، قابل استجواب است.”

بربنیاد بافته‌های اطلاعات‌روز، رییس‌‌جمهوری و رییس اجراییه دست‌‌کم ۴۴ میلیون افغانی را برای خریداری آپارتمان، خانه و موتر زرهی به هدف استفاده‌ی افراد از کد ۹۱ پالیسی پرداخت کرده اند.

 در این میان، ریاست جمهوری می‌گوید، یافته‌های اطلاعات‌روز به جای بررسی بودجه، افراد را هدف قرار داده است.

ارگ، گزارش این روزنامه را ناقص می‌خواند و تاکید می‌ورزد که با راهکارهای نظارتی ای که وجود دارد، امکان استفاده غیراصولی و برای اهداف شخصی افراد از بودجه کد۹۱ وجود ندارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری میگوید: “مصارف را که اینجا در اینجا بیان شده مربوط اداره ها است نه افراد حکومتی که در این گزارش مورد هدف قرار گرفته اند.”

ریاست جمهوری می‌گوید:در سال ۹۸ به اساس نیازمندی، پس از شکل‌گیری برخی‌اداره ها، استخدام افراد و برخی فعالیت‌ها، پول هزینه شده اما هیچ بخش پول برای اهداف افراد پرداخته نشده است.

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!