Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: طالبان از پایگاه‌های امریکا در افغانستان محافظت کرده است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام‌ امریکایی گزارش کرده است که طالبان بر بنیاد یک ضمیمه سری با امریکا پایگاه‌های آن کشور در افغانستان را برای یک سال محافظت کرده است.

دو منابع غربی به رویترز گفته که امریکا پیشنهاد طالبان برای حفاظت پایگاه‌ها امریکا از حملات به ویژه از حمله‌های گروه داعش پذیرفته است.

این گزارش افزوده که طالبان میخواستند نیت نیک خود را به امریکا ثابت کند که از خاک افغانستان علیه امریکا استفاده نخواهد شد.

یک دیپلوما غربی در این باره گفته است که” برای طالبان مهم بود که توانایی خود را ثابت کند که بر همه افراد در این گروه مانند شبکه حقانی کنترول دارد”

تاکنون وزارت خارجه امریکا در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است و نه این گزارش را رد کرده است.

به اساس گزارش رویترز پس از امضای توافقنامه امریکا با طالبان حملات برپایگاه‌های نیروهای امریکایی و تلفات آنها گزارش نشده است.

اما برخلاف طالبان حملات شان را بر نیروهای امنیتی افغان افزایش داده اند و در جریان این خشونت ها به غیرنظامیان نیز آسیب رسیده است. 

رویترز افزوده که در دو هفته گذشته بیشتر از ۱۰۰ نیروی افغان در حملات طالبان کشته شده اند.

این در حالی است که جنرال سکات میلر، فرمانده نیروهای کل امریکایی و ناتو درافغانستان گفته بود که خروج منظم سربازان خارجی از افغانستان آغاز شده است.

قبل از این جوبایدن، رییس جمهور امریکا گفته بود که تا تاریخ ۱۱ ماه سپتمبر همه نیروهای امریکایی از افغانستان را خارج میکند.

از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، درباره این گزارش چیزی نگفته است؛ اما گفته است که پس از اول ماه می، به امریکاییان تضمینی داده نشده است که بر آنان حمله نخواهد شد.

او در این باره گفته که ” تاکنون تعهد برای اینکه نیروهای خارجی را هدف قرار ندهیم تا اول ماه می است. بعد از این که ما آنها را هدف قرار خواهیم داد یا نه مورد بحث است.”

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با تیم مذاکره کننده طالبان در دوحه دیدار و روی روند گفتگوهای جاری صلح گفتگو کرده است.

دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که هئیت این گروه به رهبری ملابرادر با خلیلزاد دیدار و گفتگو کرده است.

دراین دیدار دوطرف روی وضعیت جاری افغانستان و روند صلح بحث و گفتگو نمودند.

رویداد های اخیر

برگشت نظام الدین قیصاری به کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

نظام الدین قیصاری، یکی از قوماندانان خیزش‌های مردمی حکومت پیشین در ولایت فاریاب، صبح امروز، یک‌شنبه، ۵ سرطان، در نتیجه تلاش‌های کمیسیون تماس باشخصیت ها دوباره به کشور برگشته است.

آقای قیصاری دلیل بازگشت‌اش را خدمت به وطن می‌گوید و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که حکومت فراگیر که همه اقوام درآن سهم داشته باشند، شکل دهند.

این فرماندۀ پیشین می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواسته باشد، حاضر است که در بدنۀ حکومت، به کشور و مردم خود خدمت کند.

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی از برگشت چهره‌های سیاسی حتا کسانی که مخالف امارت هم بودند، استقبال می‌کند.

به باور آگاهان افغانستان خانه مشترک همه است وبرگشت چهره‌های سیاسی ومتخصص می‌تواند زمینه ثبات دایمی و هم‌چنان رشد وشگوفایی افغانستان را فراهم کند.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تلاش زلزله‌زدگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا برای غذا و سرپناه

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

برخی از نجات یافته‌گان که چندین عضو خانوادۀ شان را یکجا از دست داده‌اند، از بی خانمانی و گرسنگی روایت های تلخی دارند.

سید بختاجان یکی از نجات یافته‌ها که در زلزلۀ مرگبار چهار عضو خانواده‌اش را به خاک سپرده است و درهمین حال، دو عضوی دیگر خانواده‌اش در شفاخانه بستری می‌باشند، می‌گوید که نجات یافته‌گان این حادثه المناک که زنده مانده‌اند، با بی خانمانی و گرسنگی روبرو هستند.

سید بختا دراین مورد گفته است: «اینجا جایی برای ما نیست، غذا نداریم، همه بیرون نشسته‌اند و سقفی بالای سرشان نیست».

درهمین حال، شماری از مقام های امارت اسلامی که به محل رویداد در ولسوالی گیان رفته‌اند می‌گویند که حدود ۹۰ درصد منازل مسکونی در این منطقه ویران شده است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه گفته است: «تقریبا ۹۰ درصد خانه‌ها ویران شده‌اند، تنها تعداد کمی از آنها برای زندگی مناسب هستند، اکثر آنها قابل سکونت نیستند».

این درحالیست که جاده‌های ناهموار تلاش‌های امدادی را به گیان که با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کند مختل کرده، اما چرخ بال‌های اردو می‌کوشند تا برای آسیب‌دیدگان کمک برسانند.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حواث طبیعی دراین مورد گفت: «بر اساس دستور رییس الوزرا جلسه‌ای تشکیل شد و بر اساس آن جلسه به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کمک کننده دستور داده‌ شد که در اسرع وقت به محل زلزله آمده و ازهمه امکانات خود برای نجات مردم استفاده کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!