Connect with us

تجارت

گزارش: میلیاردها دالر در قراردادها به دلیل “عدم هماهنگی” در معرض خطر است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۰)

خبرگزاری اسوشیتید پرس به نقل از قراردادیان نظامی امریکا در افغانستان گزارش داده اند که میلیاردها دالر برای حمایت از افغانستان توسط نهادهای آن کشور هنگام خروج سربازان خارجی از افغانستان در معرض خطر استند.

این گزارش افزوده که این خطر از بهر هماهنگی نامناسب میان کابل و واشنگتن افزایش یافته است.

این مقام‌های امریکایی برای اطمینان از خروج منظم نیروهای خارجی و حمایت امریکا پس از خروج سربازان‌اش از افغانستان پیشنهاد ایجاد نهادهای مشترک در کابل و واشنگتن را کرده است.

مقام‌های قراردادیان امریکا به این رسانه گفته اند که” قراردادیان در باره تاثیرات دایمی تغیر ماموریت امریکا در افغانستان و در باره محیط امنیتی برای آنان معلومات تازه از مقام‌های حکومت امریکا میخواهند.”

این قراردادیان افزوده اند که ” ارتباط بهتر و پلان گذاری محتاطانه که بتواند هنگام خروج نیروهای خارجی از مردم ما حفاظت کند و همچنان باعث بدست آوردن اهداف دفاعی، انکشافی و یپلوماتیک شود” مهم است.

این درحالی است که تاکنون هزاران قراردادیان خارجی در افغانستان فعالیت میکنند و قرار است تا تاریخ ۱۱ ماه سپتامبر با خروج سربازان خارجی آنها نیز افغانستان را ترک کنند.

تجارت

در نه ماه گذشته، افغانستان به ارزش ۱۵۹ میلیون دالر به هند صادرات داشته است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که در نه ماه گذشته، افغانستان به ارزش ۱۵۹ میلیون دالر امریکایی به کشور هند صادرات داشته که بیشتر گیاه هنگ، زعفران و پسته بوده است.

مسوولان در این وزارت می‌گویند که تلاش خواهند کرد تا روابط اقتصادی میان کابل و دهلی‌‍‌‌نو گسترش یابد زیرا هند می‌تواند به یکی از شرکای بزرگ اقتصادی افغانستان مبدل شود.

عبدالسلام آخندزاده، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، در این مورد می‌گوید: «در نه ماه گذشته، صادرات ما به هندوستان به مبلغ ۱۵۹ میلیون دالر بوده و واردات ما از هند به ۲۹۱ میلیون دالر می‌رسد.»

به گفته این وزارت، افغانستان به ارزش ۲۹۱ میلیون دالر در مدت نه ماه از هند کالا وارد کرده که میزان داد وستد تجارتی میان دو کشور به ۴۵۰ میلیون دالر می‌رسد.

آقای آخندزاده گفت: «صادرات که ما داشتیم اقلام مهم آن مانند مغز پسته، کشمش، زیره، زعفران و تخم هنگ بوده و هم‌چنان واردات ما از هندوستان شکر، ادویه طبی و لباس‌های مختلف بوده است.»

از سویی هم، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که در حال حاضر مشکلاتی در صادرات و واردات کالا از هند وجود دارد و هرگاه این مشکلات حل شود، میزان تجارت به یک میلیارد دالر خواهد رسید.

گفتنی است که کالاها از افغانستان به هند و از این کشور به افغانستان از طریق دهلیز هوایی، بندر واگه در پاکستان و از بندرعباس در ایران انتقال می‌شود.

Continue Reading

تجارت

بانک جهانی: جمع‌آوری عواید در افغانستان بهتر شده است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۷, ۱۴۰۱)

بانک جهانی با نشر گزارشی از افزایش ۹۰ درصدی صادرات، ثبات نرخ ارز و افزایش عواید افغانستان در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۲ خبر داده است.

طبق این گزارش، نرخ افغانی در مقابل ارز خارجی نیز ثبات نسبی خود را حفظ کرده است.

دلیل عمده کاهش تورم در این گزارش، کاهش قیمت نفت و مواد غذایی در بازارهای جهانی خوانده شده است.

در قسمت حفظ ثبات نسبی افغانی در برابر ارز خارجی، کمک‌های نقدی بشردوستانه که پیوسته از طریق سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های خیریه به افغانستان سرازیر می‌شود، نیز بی‌تاثیر نبوده است.

در مورد دسترسی مردم به حساب‌های پس‌انداز‌شان، در این گزارش آمده است که محدودیت بر برداشت پول از بانک‌ها همچنان ادامه دارد.

شرکت‌ها و اشخاصی که قبل از ۶ سنبله ۱۴۰۰ در بانک‌ها پول داشتند، هنوز نمی‌توانند بیشتر از یک مبلغ محدود از بانک پول بردارند.

بانک جهانی می‌گوید که معاشات کارمندان دولتی در دو ماه اخیر به صورت منظم پرداخته شده و پرداخت معاش کارمندان زن منظم‌تر از کارمندان مرد بوده است.

برداشت پول اما برای این کارمندان ساده نبوده و همه‌شان از این‌که زمان زیادی را باید صرف انتظار در قطار بانک کنند، شکایت داشتند.

در این گزارش از روند جمع‌آوری مالیات و درآمد توسط مسوولان جدید حکومت توصیف شده و آمده است که امارت اسلامی از ماه حمل تا قوس امسال توانستند ۱۳۵.۹ میلیارد افغانی که معادل حدود ۱.۵۴ میلیارد دالر می‌شود از تعرفه‌های گمرکی در مرزها جمع‌آوری کنند.

افزایش قیمت و صادرات ذغال سنگ عامل عمده افزایش عواید امارت اسلامی بوده است.

بر بنیاد این گزارش، صادرات افغانستان نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.

بانک جهانی می‌گوید در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ صادرات افغانستان به ۰.۸ میلیارد و ۰.۹ میلیارد می‌رسید. در حالیکه امسال افغانستان حدود ۱.۷ میلیارد دالر صادرات داشته است.

بر اساس یافته‌های بانک جهانی، امسال بیشترین صادرات افغانستان حاصلات زراعتی، معدن و پارچه بود و مقصد ۶۵ درصد این صادرات پاکستان و ۲۰ درصد دیگر هند بود.

در این گزارش ذکر شده است که پس از شروع سرما و بارش برف، تقاضا به نیروی کار ماهر و غیرماهر کاهش یافته و صنعت‌های مانند زراعت و ساختمان‌سازی که بیشترین نیروی کار را جذب می‌کنند اکنون به کارگر نیاز ندارند.

طبق گزارش ملل متحد، امسال حداقل ۲۸.۳ میلیون شهروند افغانستان نیاز به کمک‌های بشردوستانه برای زنده‌ماندن دارند.

از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، با نشر آمار گزارش بانک جهانی در بارۀ افزایش صادرات افغانستان، آن را پیشرفت اقتصادی خوانده است.

این آمارها اما با آنچه بر شهروندان می‌گذرد، تفاوت دارد.

ناظران می‌گویند با وجود آمارهای دلگرم‌کننده‌ای که بانک جهانی نشر می‌کند، در حال حاضر مردم با زمستان سرد و دشواری دست‌وپنجه نرم می‌کنند. شهروندان در میانه فقر و سرما، ناگزیر اند از میان مواد گرم‌کننده برای خانه‌های‌شان و غذا، یکی را انتخاب کنند.

Continue Reading

تجارت

تست مواد در لابراتوارهای وزارت فوایدعامه از ۴ نوع به ۴۰ نوع افزایش یافت

Published

on

(Last Updated On: دلو ۷, ۱۴۰۱)

 وزارت فوایدعامه می‌گوید که بعد از حاکمیت امارت اسلامی افغانستان، به منظور تطبیق باکیفیت پروژه‌ها؛ وسایل و ماشینری غیرفعال ریاست لابراتوارها را ترمیم و دو باره فعال نموده است و برای تجهیز بیشتر لابراتوار این وزارت بعضی وسایل و تجهیزات از خارج کشور خریداری شده است که در نتیجه آن تست مواد از ۴ نوع به ۴۰ نوع افزایش یافته است.

به گفته این وزارت علاوه بر تست مواد در زون مرکز (کابل)، در سال روان هجری شمسی، در زون‌های کندهار و هرات لابراتوارها را فعال نموده و قرار است لابراتوارهای زون ننگرهار، بلخ، پکتیا و کندز در آینده فعال گردد.

این وزارت افزوده است که اکنون در لابراتوارهای این وزارت تست مواد ساختمانی مانند، قیر، سمنت، خاک، کانکرت، جغل، سنگ و دیگر مواد ساختمانی آزمایش می‌شود.

وزارت فواید عامه گفته است که همچنان به تعداد پنج تن از انجنیران تخنیکی ریاست‌های مختلف این وزارت برای مدت ١٥ روز به منظور آموزش در بخش لابراتوارها به کشور ایران فرستاده شده اند.

به گفته این وزارت با فعال شدن این لابراتوارها در قسمت ازمایش (تست) مواد اولیه ساختمانی سهولت ایجاد شده و در بهبود کیفیت بهتر پروژه‌ها مفید واقع خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!