Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: پنج کارمند شبکه‌های مخابراتی در پاکستان نجات داده شدند

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۴۰۰)

ارتش پاکستان امروز (جمعه،  ۲۵ سرطان ) در یک اعلامیه می‌گوید که در نتیجه عملیات نظامی پنج کارمند شبکه‌های مخابراتی را که ماه گذشته در نزدیک مرز با افغانستان ربوده شده بودند نجات داده اند.

به گفته ارتش پاکستان دراین عملیات دو سرباز نیز کشته شده اند. 

تا هنوز هیچ گروهی مسوولیت ربودن ۱۶تن را که به تاریخ ۲۶ جون درحال نصب یک آنتن تیلیفون در منطقه قبایل کورم بودند، به عهده نگرفت.

بعدأ ده تن از این کارمندان آزاد شدند، اما یک تن شان سر بریده شد و شورشیان برای رهایی پنج تن دیگر خواستار پول شدند. 

در همین حال، این گزارش افزوده که در این اواخر فعالیت‌های طالبان پاکستانی در مرز شمال غربی آن کشور با افغانستان افزایش یافته است.

ارتش پاکستان در این باره گفته است:” نیروهای امنیتی برای رهایی این پنج تن ربوده شده عملیات نظامی را با وجود هوایی نامناسب راه اندازی کردند.”

مقام‌های پاکستانی می‌گویند که جنگجویان پاکستانی یک سری حملات به نیروهای امنیتی پاکستان، مقام‌های دولتی و همچنین آدم ربایی و زورگیری پول را آغاز کرده اند.

این درحالی است که به تاریخ ۵ جولای سه سرباز پاکستانی درنتیجه حمله شبه نظامیان پاکستانی به یک ایست بازرسی در نزدیکی مرز با افغانستان کشته شدند و تحریک طالبان پاکستانی مسوولیت این حمله را به عهده گرفتند. 

پاکستان گفته است که شبه نظامیان پاکستانی می‌توانند از رشد بی‌ثباتی در افغانستان سوء استفاده کرده و آزادانه در امتداد مرز فعالیت کنند.

اما افغانستان سال‌ها است که ارتش پاکستان را به حمایت پنهانی از طالبان افغانستان متهم کرده است. 

پاکستان این موضوع را انکار می‌کند.

رویداد های اخیر

یک نفر به‌جرم قتل در جوزجان اعدام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

ستره محکمه اعلام کرده است که امروز (دوشنبه) حکم قصاص بر یک قاتل در ولایت جوزجان تطبیق شد.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این فرد که نظر محمد نام داشت، فردی به‌نام خال محمد را با چاقو به قتل رسانده بود.

نظر محمد در محضر عام در یک استدیوم ورزشی در شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، اعدام شده است.

چهار روز پیش نیز دو تن در ولایت غزنی به‌جرم قتل اعدام شده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد در مورد تعیین نماینده خاص برای افغانستان بحث می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

قرار است امروز (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست دیگری را در مورد افغانستان برگزار کند.

نصیر احمد فایق، سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که قرار است در این نشست انتونیو گوترش، سرمنشی ملل متحد گزارشی را در باره‌ تعیین نماینده ویژه ملل متحد و نشست بین المللی اخیر در مورد افغانستان در دوحه به شورای امنیت ارائه کند.

بر بنیاد قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت، سرمنشی ملل متحد باید ۶۰ روز پس از گفتگو و مشوره در این مورد، گزارشش را به این شورا ارائه کند؛ گفتگو و مشوره‌‌ای که در مورد تعیین فرستاده ویژه برای افغانستان متمرکز است.

اما امارت اسلامی تاکید می‌کند که افغانستان دچار بحران نیست و با حضور نمایندگی سازمان ملل متحد در کشور، به تعیین نماینده جدید نیازی نمی‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «در مورد نماینده خاص، موقف امارت اسلامی افغانستان بسیار روشن است و آن اینکه نیازی دیده نمی‌شود تا نماینده ویژه برای افغانستان تعیین شود. افغانستان کشور امن است و دچار کدام بحرانی نیست و به همکاری بین المللی نیاز دارد، ولی در چارچوب همکاری‌هایی که از قبل دوام داشت و در حضور یوناما تمام مسایل بین ملل متحد و افغانستان حل می‌شود.»

او می‌افزاید: «نیاز به نماینده ویژه دیده نمی‌شود. آن‌ها باید با مردم افغانستان همکار باشند. جلو پیشرفت‌های افغانستان در عرصه دیپلوماتیک را نگیرند و افغانستان را یک کشور مواجه با بحران تلقی نکنند.»

نشست دوحه در مورد افغانستان هفته گذشته برگزار شد؛ نشستی که سرمنشی ملل متحد آن را موفقیت‌آمیز دانست؛ اما امارت اسلامی در آن نشست اشتراک نکرد و آن را ناکام تلقی کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قطر از آزادی یک زندانی اتریشی در افغانستان خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

حکومت قطر اعلام کرده است که یک شهروند اتریش که در افغانستان بازداشت شده بود، با میانجی‌گیری دوحه آزاد شده است.

محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، وزیر مشاور دولت در امور خارجه قطر در بیانیه‌ای از امارت اسلامی افغانستان برای همکاری در این زمینه تشکر و قدردانی کرده است.

وی افزوده است که قطر روابط دوجانبه قوی با جمهوری اتریش دارد و از آزادی این شهروند اتریش خرسند است.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است که کشورش به تلاش‌های میانجی‌گری خود در حل مناقشه‌ها از طریق گفتگوهای سازنده و روش‌های صلح‌آمیز برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

شهروند اتریشی آزاد شده وارد قطر شده است.

وزارت امور خارجه قطر در مورد او جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!