Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش کنگره: امریکا نباید پیروزی را دو دستی تقدیم طالبان کند

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۳۹۹)

ایالات متحده امریکا نباید با خروج شتابزده نیروهایش از افغانستان، پیروزی را دو دستی به طالبان تسلیم کند.

در گزارش تازه ای که زیر نام گروه مطالعه افغانستان به سفارش کنگره امریکا تهیه شده آمده است که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان بدون کاهش خشونت ها و پیشرفت در گفتگوهای صلح، زمینه  فروپاشی دولت و آغاز جنگ داخلی در این کشور را فراهم خواهد کرد.

بر بنیاد زمان بندی که در توافق‌نامه امریکا با طالبان صورت گرفته  است، واشنگتن باید تا کمتر از سه ماه دیگر تمامی نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

اما در گزارشی به کنگره امریکا آمده است که خروج نیروهای امریکایی در شرایط جاری به جنگ داخلی، بی ثبات شدن منطقه و تاسیس دوباره تهدیدهای القاعده خواهد انجامید.

جوزف دانفورد رییس گروه مطالعه افغانستان گفته است: “پیشنهاد دوم ما این بود که شرایط برای خروج نیرو های مان تقویت شود و این شرایط طوری که پیشتر هم گفتم باید قطع روابط با القاعده، کاهش خشونت ها و اشتراک در گفتگوهای صلح با دولت افغانستان باشد.”

هرچند پیش از این نیز از رییس جمهوری پیشین امریکا از بهر امتیاز دهی بیشتر برای طالبان انتقاد شده بود، در این گزارش نیز آمده است که امریکا نباید پیروزی را دو دستی به گروه طالبان تسلیم کند.

از سوی هم دبیر کل ناتو می گوید که تصمیم خروج و یا ماندن نیروهای خارجی در افغانستان برای این پیمان دشوار شده است.

ینس ستولتنبرگ دبیر کل ناتو میگوید:  “از طرف دیگر، اگر تصمیم به ماندن بگیریم ، مطمینا ما در یک عملیات نظامی دشوار در افغانستان ادامه خواهیم داد، و همچنین خطر خشونت در برابر نیروهای ناتو را افزایش می دهیم.”

رویداد های اخیر

IEA special forces rescue hostage in Balkh

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

The Ministry of Interior says the special forces from the ministry and the 209th Army Corps of Al-Fatah carried out an operation and rescued a businessman who was kidnapped a month ago in Balkh, Mazar-e-Sharif city.

The ministry said on Twitter the trader was abducted in the first district of Mazar-e-Sharif city by kidnappers and a ransom of $300,000 was demanded for his release.

Two of the kidnappers were arrested in this operation, the officials said.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک تاجر پیاز و کچالو را در کابل با تخفیف قابل ملاحظه به فروش گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

افزایش قیمت پیاز در این اواخر سر و صداهای زیادی را میان شهروندان کشور به ویژه در کابل به دنبال داشته، تا سرحدی که بهای یک سیر پیاز در این شهر به ۵۰۰ افغانی نیز رسیده است.

اما یک تاجر ملی کشور مقدار زیادی از پیاز و کچالو را به مناسبت ماه مبارک رمضان با نرخ به مراتب نازل‌تر از قیمت بازار در کابل به فروش گذاشته است.

این عضو سکتور خصوصی می‌گوید که برای کمک به مردم، فی سیر پیاز را ۱۵۰ افغانی و فی سیر کچالو را به نرخ ۱۰۰ افغانی به فروش می‌رساند.

میرویس حاجی زاده، عضو سکتور خصوصی می‌گوید: «امروز شما می‌بینید که ده موتر حامل پنجصد الی یک هزار تن پیاز و کچالو وجود دارد. ما تصمیم داریم که روزانه یک یک هزار تُن در جریان هفت روز توزیع کنیم.»

شماری از باشندگان کابل از این ابتکار استقبال می‌کنند و از سایر تاجران نیز می‌خواهند که مواد اولیه و سایر ضروریات مردم را به قیمت مناسب به فروش برسانند.

مختار، باشنده شهر کابل می‌گوید: «این کار بسیار خوب است. این یک نرخ مناسب برای افراد فقیر است.»

پاچا خان، باشنده شهر کابل می‌گوید: «از سایر تاجران می‌خواهیم که در این ماه مبارک رمضان قیمت مواد را کاهش دهند.»

مسئولان شاروالی کابل نیز از سایر اعضای سکتور خصوصی تقاضا دارند تا با مردم خود همکاری کنند.

عصمت الله انصاری، معاون رییس تنظیم مارکیت‌های شاروالی کابل می‌گوید: «ما از این کار قدردانی می‌کنیم. از سایر تاجران می‌خواهیم که بر مردم خود ترحم کنند و دست مردم خودرا بگیرند.»

مسئولان شاروالی کابل به تمام دوکانداران شهر کابل هشدار می‌دهند که اگر کسی به قیمت بالاتر از نرخ نامه تعیین شده این اداره مواد را به فروش برساند، دوکان اش بسته خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارات متحده عربی برای زلزله زدگان در افغانستان ۳۸ تُن کمک ارسال کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

امارات متحده عربی روز جمعه (۱۱ حمل) یک طیاره حامل ۳۸ تُن مواد غذایی و طبی را برای آسیب دیدگان زلزله اخیر در شمال شرق افغانستان فرستاد.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی در خبرنامه‌ای نگاشته است که این کمک‌ها بخشی از تلاش‌های پایدار ابوظبی برای ارائه کمک‌های فوری به کشورهای آسیب دیده از آفات طبیعی و همچنان جهت افزایش حمایت‌های بشردوستانه از گروه های آسیب پذیر مانند زنان، کودکان و سالمندان است.

عبدالله عزام، سکرتر خاص معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا در مراسم تسلیم گیری در میدان هوایی کابل از ارسال این کمک‌ها از سوی امارات متحده عربی ابراز قدردانی کرد و گفت که این امر سبب تقویت روابط میان دو کشور می‌گردد.

او همچنان از جامعه جهانی خواست تا به جای وضع تحریمات و فشار، تعامل را اختیار کند.

پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، امارات متحده عربی ۲۸ طیاره حامل ۶۲۳ تُن وسایل طبی و مواد غذایی به افغانستان ارسال کرده است.

وزارت خارجه امارات متحده عربی گفته است که بیش از ۱.۱ میلیون نفر از جمله ۸۵۰ هزار زن و کودک از این کمک‌ها بهره مند شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!