Connect with us

رویداد های اخیر

گفتگوی وزیر خارجه پاکستان با رییس جمهور ایران در مورد افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه پاکستان میگوید که شاه محمود قریشی، وزیر خارجه آن کشور به ایران سفر کرده و در باره تحولات اخیر در افغانستان با مقام‌های ارشد ایرانی گفتگو کرده است.

این در حالی است که آقای قریشی به چندین کشور هم مرز با افغانستان سفر کرده و در باره افغانستان با مقام‌های آن کشورها دیدار و گفتگو کرده است.

درهمین حال مشاور امنیت ملی پاکستان تاکید می ورزد که نظام آینده در افغانستان باید یک حکومت معتدل و فراگیر باشد.

معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان، در این باره گفت:” ما باید صبور باشیم و به طالبان فضا بدهیم ، ممکن است طالبان منطقی تر باشند، بنابر این ، بیایید سعی کنیم ببینیم چه کاری می توان انجام داد و پیام پاکستان دقیقاً پیام انگلستان و دیگران است. یک دولت فراگیر باشد باید از حقوق محافظت شود و یک مدل حکومتی معتدل وجود داشته باشد”.

 هرچند، چگونگی روابط پاکستان با طالبان همواره بحث بر انگیز بوده، اما طالبان میگوید که در دولتی که آنان تشکیل خواهد داد، روابط نیک، بر بنیاد منافع ملی، جز مهم سیاست‌های شان خواهد بود.

سهیل  شاهین،  سخنگوی  دفتر سیاسی طالبان، در این باره گفت:” سیاست خارجی ما این است که ما می‌خواهیم روابط خوبی با همسایگان ، کشورهای منطقه و جهان داشته باشیم. ما از سرمایه گذاری در افغانستان و بسیاری از زمینه‌ها استقبال می‌کنیم. افغانستان به همکاری آنها نیاز دارد. ثانیا، ما نمی‌خواهیم افغانستان زمینه رقابت باشد. اما زمینه همکاری همه کشورها است. “

این درحالی است که تاکنون حکومت در افغانستان شکل نگرفته، اما منابع به آریانانیوز تایید میکنند که افغانستان توسط یک شورای ۱۲ نفری رهبری خواهد شد.

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت دفاع به ولایت پنجشیر رفت؛ از مردم خواست شکار تبلیغات دشمن نشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی در سفرش روز گذشته (جمعه ۳۰ثور) با مردم، متنفذین قومی و مسوولین امنیتی این ولایت دیدار و گفتگو نمود و از مردم خواست تا شکار تبلیغات دشمن نشوند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آقای مجاهد همچنان پیشنهادات مردم این ولایت را استماع نمود و همچنان از مردم خواست در قسمت برقراری نظم با مسئولین خود همکاری‌های همه جانبه داشته باشند.

وی اطمینان سپرد که به هیچ فرد اخلال گر اجازه برهم زدن امنیت را نخواهد داد.

از سوی هم، سرپرست وزارت دفاع وضعیت امنیتی این ولایت را بهتر خوانده و از فعالیت‌ها و کارکردهای مسوولین و نیروهای امارت اسلامی قدردانی نمود.

درهمین حال آقای مجاهد در قسمت تامین امنیت هرچه بیشتر هدایت‌های لازم نیز صادر نمود.

به خواندن ادامه دهید

Trending