Connect with us

رویداد های اخیر

گوترش: وضعیت زنان افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل به بحث گرفته می‌شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۲۴, ۱۴۰۲)

سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید که وضعیت زنان در افغانستان میان رهبران ده‌ها کشور جهان که قرار است سه‌شنبه هفته آینده در مجمع عمومی حضور پیدا کنند، به بحث گرفته می‌شود.

آنتونیو گوترش نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت زنان در افغانستان ابراز کرده و می‌گوید که به این مسأله در مجمع عمومی سازمان ملل رسیدگی خواهد شد.

آقای گوترش گفته است: «حقوق زنان و دختران در افغانستان محور همه نگرانی‌ها است و یکی از موضوعاتی خواهد بود که در دستور کار مجمع قرار دارد.»

نشست هفتاد وهشتمین مجمع سازمان ملل در سه‌شنبه هفته آینده در شهر نیویارک برگزار می‌شود که موضوع آن احیای اعتماد و همبستگی جهانی و تشدید اقدامات حکومت‌ها در تطبیق آجندای سال ۲۰۳۰ برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار است.

هرچند تصمیم‌گیری در نهایت بحث‌ها در مجمع میان رهبران کشورها در مورد وضعیت زنان در افغانستان صورت نمی‌گیرد اما این هفته وضعیت حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان در شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شد که کشورهای عضو از امارت اسلامی به خاطر نقض حقوق بشر انتقاد کردند.

با این حال، امارت اسلامی بارها اعلام کرده که متعهد به رعایت حقوق بشر به شمول حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی است اما از جامعه جهانی خواسته در بحث‌ها و ابراز نظرهای که در مورد افغانستان صورت می‌گیرد، اجازه دهند نماینده از امارت اسلامی حضور داشته باشد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این مورد گفته است: «افغانستان باید با کشورهای اروپایی و غربی قیاس نشود، افغانستان یک کشور آزاد و مستقل است. ۹۹ اعشاریه ۹۹ فیصد مردم افغانستان مسلمان هستند، یک نظام اسلامی حاکم است، حقوق تمام مردم افغانستان مطابق اصول اسلامی و ارزش‌های ملی تأمین می‌شود.»

ازسویی هم، شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان گفته است که ایالات متحده تلاش خواهد کرد تا مقام‌های حاکم در افغانستان را به تغییر رفتار در برابر زنان وادارکند.

کرین دیکر گفته است: «در هیچ نشستی این فرصت را از دست نداده‌ایم که به طالبان نگفته باشیم در راهبرد شان در برابر زنان تغییر وارد کنند. آن راهبردهای که آینده کشور را ویران می‌کند و امکانات معیشت را از خانواده‌ها می ‌گیرد، از آنهایی که برای تغذیه فرزندان شان به درآمد متکی اند.»

خانم دیکر همچنان در بخشی از سخنانش گفته است که ایالات متحده خواهان ایجاد حکومت همه شمول در افغانستان است. او مانند سایرمقام‌های امریکایی گفته است که امریکا از آغاز یک جنگ دیگر در افغانستان حمایت نمی‌کند.

در همین حال، لوی درستیز قوای نظامی امریکا خروج نیروها از افغانستان را یک شکست استراتیژیک خوانده است.

مارک میلی گفته است: «چگونگی خروج از افغانستان یک شکست استراتیژیک بود، ما بیست سال با طالبان جنگیدیم اما در نهایت میدان را به آن‌ها واگذار کردیم. این چیزی است که در ملاء عام به آن شهادت دادم. هیچ راهی وجود ندارد که بتوان خروج از افغانستان را به عنوان یک موفقیت استراتیژیک توصیف کرد.»

روز گذشته (۲۲ سنبله) فرانک میکنزی، قوماندان سابق قوماندانی مرکزی امریکا نیز اظهارات مشابه مارک میلی در مورد حضور بیست ساله امریکا و خروج از افغانستان داشت. میکنزی نیز به شدت از آنچه وی و تیم اش هنگام خروج از افغانستان مرتکب شدند، ابراز ندامت کرد.

رویداد های اخیر

متقی با نمایندگان چین و پاکستان در حاشیه نشست فارمت مسکو دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور خارجه در حاشیه نشست فارمت مسکو با نمایندگان خاص چین و پاکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه، روز شنبه، ۸ میزان، با نشر پیامی در شبکه ایکس از دیدار امیرخان متقی با آصف درانی و یو شیانگ، نمایندگان ویژه پاکستان و چین برای افغانستان خبر داده است.

به گفته تکل، در این دیدار درباره روابط، منافع مشترک و تهدیدات افغانستان، پاکستان و چین گفتگو شده است.

آقای متقی در دیدار با نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان گفته است که در صورت بروز مشکلات باید به جای بیانیه‌های رسانه‌ای، از راه‌های دیپلوماتیک برای حل آن تلاش کرد.

از جانبی، یو شیانگ نیز گفته است که چین آماده است کمک‌های خود را در بسیاری از زمینه‌ها به افغانستان افزایش دهد.

گفتنی است که پنجمین دور نشست فارمت مسکو، روز جمعه، ۷ میزان، در شهر کازان روسیه با محوریت افغانستان برگزار شد.

اشتراک‌کنند‌گان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک در کنار دیگر مسایل، از امارت اسلامی خواستند تا علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان مبارزه کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا از نمایشگاه بین‌المللی «ایران فارما» بازدید کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی غذا و ادویه و هیأت همراه او در جریان سفر به کشور ایران از نمایشگاه بین‌المللی ادویه و محصولات صحی «ایران فارما» بازدید کرده‌اند.

اداره ملی غذا گفته است که آقای عمر حین دیدار از نمایشگاه با رؤسای فابریکات تولیدی ادویه و محصولات صحی کشور ایران و دیگر فابریکات بین‌المللی در مورد اصول و قوانین اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به خصوص طرزالعمل ثبت ادویه و محصولات صحی کمپنی‌های خارجی معلومات همه جانبه را ارایه کرده است.

او نیز افزوده که طرزالعمل متذکره در تضمین کیفیت موثر بوده و مانع ورود اقلام بی‌کیفیت و غیرمعیاری می‌شود.

به گفته اداره ملی غذا، مسوولین فابریکات تولیدی از عملی‌شدن این طرزالعمل ابراز خرسندی کرده و علاقه‌مندی شان را برای ثبت محصولات در مطابقت به طرزالعمل متذکره ابراز کردند.

گفتنی است که سرپرست اداره ملی غذا و ادویه در رأس یک هیأت روز گذشته (جمعه، ۷ میزان) به ایران رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کار روی پروژه «کابل جدید» ادامه دارد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

مسوولان شرکت تطبیق کننده پروژه کابل جدید می‌گویند که کار روی این پروژه جریان دارد. آنان افزوده‌اند که طرح نقشه این پروژه که شامل احداث سرک، چهارراه، مترو، زیرساخت‌ها و مکان‌های تجارتی می‌شود، ترتیب شده و عملاً کار ساختمانی آن جریان دارد.

سید مقدم امین، رییس شرکت تطبیق‌ کننده پروژه، در این مورد گفته است: «با شرکتی که ما قرارداد داریم از امروز الی شش ماه را دربر می‌گیرد که این (پروژه) تکمیل شود.»

آقای امین افزوده است که تا تکمیل این پروژه در مدت شش ماه، دو هزار کارگر، کارمند و سرمایه‌گذار عملاً در این ساحه کار خواهند کرد.

به گفته امین، بخشی از کارهای این پروژه مربوط نهاد‌های دولتی می‌شود مانند ایجاد کانالیزاسیون، خدمات مخابراتی و اینترنتی اما نهاد‌های دولتی تاکنون کار شانرا آغاز نکرده‌اند.

او گفت: «دولت هم همزمان نیاز است که روی کانالیزاسیون، سرک‌های عمومی، آب و در مجموع برق عملاً کارهای خود را در ساحه عام این پروژه باید شروع کند که یک دلگرمی ایجاد شود.»

با این حال، وزارت شهرسازی و مسکن گفته است که آنان تسهیلات لازم را برای اعمار این شهرک فراهم کرده‌اند و می‌خواهند که هماهنگی بیشتر را میان نهادهای مربوطه ایجاد کنند.

محمد کمال افغان، سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن، گفته است که مسوولین این وزارت از پروژه جدید کابل هرزگاهی دیدن می‌کنند تا مطابق نقشه، این شهرک به‌گونه معیاری ساخته شود.

در همین حال، شماری از کسانی که در این پروژه مصروف اند می‌گویند که حکومت باید کار این پروژه را وسعت دهد تا به افراد بیکار زمینه کار فراهم شود.

قرار است پروژه کابل جدید در دو مرحله ساخته شود که در مرحله اول ۲۵۰ هزار مسکن برای یک میلیون تن ساخته خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!