Connect with us

رویداد های اخیر

یازده عضو شورای امنیت ملل متحد خواستار رفع محدودیت‌ها بر دختران و زنان افغانستان شدند

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۴, ۱۴۰۱)

یازده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه (۲۳ جدی) در اعلامیه ای مشترک از امارت اسلامی افغانستان خواستند تا محدودیت‌های آموزشی و کاری دربرابر دختران و زنان را رفع کند.

این بیانیه از سوی بریتانیا، امریکا، سوئیس، آلبانیا، برازیل، اکوادور، فرانسه، گابن، جاپان، مالتا و امارات متحده عربی صادر شده است.

در این اعلامیه آمده است که زنان نقش مرکزی در امر رساندن کمک‌های بشردوستانه دارند و بدون مشارکت آنان، انجوها نمی‌توانند به افراد نیازمند رسیدگی کنند.

به گفته اعضای شورای امنیت ملل متحد، افغانستان صلح‌آمیز تنها زمانی ممکن است که همه افغان‌ها شامل زنان و دختران به آموزش دسترسی و در توسعه این کشور مشارکت معنادار داشته باشند.

در همین حال، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواسته است که با توجه به وخامت اوضاع در افغانستان، این شورا به اتفاق آرا، قطعنامه ای را برای محکوم کردن این ممنوعیت ها تصویب کند و خواستار لغو فوری آن شود.

هنوز حمایت همه اعضای شورای امنیت از چنین قطعنامه ای مشخص نیست. برای تصویب چنین قطعنامه ای در شورای امنیت ۹ عضو این شورا باید به آن رای مثبت دهند و البته هیچ یک از اعضای دائم شورای امنیت یعنی روسیه، چین، انگلیس، فرانسه یا امریکا با آن مخالفت نکنند.

از سوی دیگر، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان از اعضای شورای امنیت این سازمان خواسته است که در مواجهه با سیاست‌های امارت اسلامی دربرابر زنان متحد شوند.

رزا اوتونبایوا در یک نشست خصوصی با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت گفته که فرمان‌های اخیر امارت اسلامی درباره زنان «نقض شدید حقوق اساسی» است.

سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به بیانیه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد محدودیت‌ها بر زنان گفته است که امارت اسلامی نگرانی‌های آنها را درک می‌کند، اما تلاش می‌ورزد که تمام امور را در پرتو شریعت اسلامی تنظیم کند.

ذبیح‌الله مجاهد در توییتر نوشت: «ایجاب می‌کند که سازمان های جهانی و کشور ها، حالت کشور ما و خواست های دینی ملت مارا درک نمایند و موضوعات بشری همچنان کمک های انسانی را با مسائل سیاسی ربط ندهند.»

 

 

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!