Connect with us

رویداد های اخیر

یوناما: تلفات غیرنظامیان در جریان مذاکرات صلح افزایش یافته اند

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۳۹۹)

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما امروز (سه‌شنبه، ۵ حوت) در گزارش تازه اش، گفته است که تلفات غیر نظامیان در جریان مذاکرات میان حکومت افغان و گروه طالبان افزایش یافته اند.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان، در این باره می‌گوید: “سال ۲۰۲۰ میتوانست سال صلح در افغانستان باشد. اما برعکس هزاران غیرنظامی افغان در نتیجه‌ی درگیری‌ها در این کشور جان باختند.”

لاینز همچنان از طرفه‌ای درگیر جنگ خواسته است تا برای حفظ جان غیرنظامیان اقدامات فوری روی دست گیرند.

وی افزوده است که:” من از طرف ها میخواهم که در انجام اقدامات فوری برای جلوگیر از تلفات بیشتر حتی برای یک روز هم  دریغ نکنند. بهترین راه برای حفاظت غیر نظامیان برقراری آتش‌بس انسانی است. “

بر بنیاد این گزارش یوناما در یک سال بیتشر از ۳۰۰۰ افراد غیرنظامی در نتیجه درگیری‌ها جان باخته اند که این باعث شده است افغانستان خطرناک ترین کشور برای غیرنظامیان باشد.

گزارش می‌افزاید که در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۳۰۳۵ غیرنظامی در حملات در افغانستان جان باختند و ۵،۷۸۵ تن دیگر، زخم برداشته‌اند.

در گزارش یوناما هر چند از کاهش ۱۵ درصدی تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰در مقایسه به سال ۲۰۱۹ یاد شده‌است، اما از ناکامی مذاکرات صلح در کاهش تلفات، ابراز نگرانی شده‌است.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۲۳۵ تن که ۴۵ درصد کل تلفات را تشکیل میدهد در قتل‌های هدفمند در کشور کشته و زخمی شده‌اند.

با این همه، این گزارش نشان می‌دهد که برای نخستین‌بار در هفت سال گذشته، تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ کمتر از ده هزار بوده‌است.

بر اساس این گزارش، ۴۳ درصد کل تلفات در سال ۲۰۲۰ در افغانستان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

یوناما عناصر ضد دولت را مسوول بیشترین تلفات غیرنظامیان یعنی ۶۲ درصد شناخته‌است.

از این میان، طالبان مسوول ۴۵ درصد تلفات شناخته شده‌اند و ۸ درصد تلفات دیگر به گروه داعش نسبت داده شده اند.

با این‌هم، از کاهش ۱۹ درصدی تلفات از سوی طالبان و کاهش ۴۵ درصدی تلفات منسوب به گروه داعش در ۲۰۲۰گزارش شده‌است.

نیروهای طرفدار دولت هم مسوول ۲۴ درصد از تلفات شناخته شده‌اند.

بر اساس این گزارش ارتش کشور مسوول ۲۲ درصد تلفات شناخته شده اند.

از سوی دیگر در واکنش به این گزارش یوناما طالبان در یک خبرنامه این گزارش را ناقص خوانده و افزوده اند که در این گزارش به نیروهای خارجی که عامل تلفات است برائت داده شده اند.

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!