Connect with us

صحت

یونیسف: صدها هزار کودک افغانستان را خطر مرگ تهدید می‌کند

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید ۸۷۵ هزار کودک در افغانستان به دلیل ناامنی غذایی با خطر مرگ روبه‌رو اند.

سام مورت، مسوول بخش ارتباطات یونیسف درافغانستان در توییتر نگاشته است: «هشتصدو هفتاد و پنج‌هزار کودک در افغانستان با خطر مرگ رو‌به‌رو اند. اداره یونیسف در افغانستان به حمایت عاجل جامعه جهانی نیاز دارد تا از سوء تغذیۀ حاد در میان کودکان جلوگیری شود و آنعده از پسران و دختران تداوی شوند که از سوء تغذیه رنج می‌برند.»

در همین حال، مسوولان شفاخانه صحت طفل اندرگاندی نیز گفته‌اند تعداد اطفال مبتلا به سوء تغذیه افزایش یافته است.

محمد حسیب رحیمزی، رییس صحت طفل اندراگاندی گفته است دلیل افزایش مراجعین این شفاخانه بهبود وضعیت امنیتی است چون حالا همه آزادانه به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند.

برخی ازآگاهان وضعیت کودکان در افغانستان را در شرایط کنونی نگران کننده می‌دانند و می‌گویند عواملی همچو فقر، بیکاری، آفات طبیعی و خشکسالی شدید، صدها هزار کودک در افغانستان را در شرایط بسیار رقت‌بار قرار داده است.

مریم معروف آروین، مسوول موسسه تحکیم رفاه زنان و کودکان می‌گوید: «این وضعیت برای ما نگران کننده است و عواملی همچون زلزله و آفات طبیعی و خشکسالی نیز شرایط را برای کودکان کار، سخت و سخت‌تر کرده است.»

پیش از این، موسسه حمایت از کوکان سازمان ملل گفته بود که تقریباً ده میلیون کودک در افغانستان به دلیل نرسیدن غذای کافی در وضعیت بد زنده‌گی می‌کنند.

این در حالی است که امارت اسلامی نیز بارها از سازمان‎های بین‌المللی خواسته است با کمک‌های بشری برخورد سیاسی نکنند و مردم افغانستان را تا رفع مشکلات اقتصادی این کشور کمک کنند.

صحت

آغاز کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۲)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که این وزارت در همکاری با  ادارات ذیربط ملل متحد کمپاین سرتاسری واکسین پولیو را امروز (دوشنبه، ۳میزان) در کشور آغاز نمود.

به گفته این وزارت هدف این کمپاین واکسین نمودن بیش ۱۱ میلیون طفل زیر سن پنج سال در مقابل ویروس وحشی پولیو می باشد.

این وزارت افزوده است که به اطفال که بین ۶ و ۵۶ ماه عمر دارد کپسول ویتامین A داده می‌شود.

در اعلامیه این وزارت آمده است: «متاسفانه در سال ۲۰۲۳ تا اکنون ۵ واقعه مثبت پولیو به ثبت رسیده است که برای ما خیلی نگران کننده است.»

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامهگفت: «ما متعهد هستیم که به همکاری شریکای خود مرض پولیو در افغانستان محو نماییم.» «واقعات مثبت اخیر مرض پولیو نګران کننده است و کمپاین‌های واکسیناسیون پولیو و خدمات اولیه صحی تا محو کامل این مرض دوام خواهیم داشت.»

او  اضافه کرد: «حمایت همه افغان‌ها، بخصوص محاسن سفیدان، بزرګان منطقه و علماء دین در فعالیت‌های محو نمودن مرض پولیو مهم است، نیاز است تا آنها در مبارزه علیه مرض پولیو اشتراک کنند.»

پولیو یک مرض ویروسی است که قابل درمان و تداوی نمی‌باشد و تنها توسط واکسین وقایه و محو می‌گردد. اطفال که به این مرض مصاب گردد برای همیش فلج و یا هم از بین می‌روند.

علاوه بر کمپاین‌های دوامدار واکسیناسیون پولیو  در زون شرق، باز هم واقعات مثبت محیطی مرض پولیو بیش از یک سال وجود داشت، اما در نتیجه پلان‌ګزاری خوب و پیګیری موثر، ماه ګذشته سمپل محیطی در این زون منفی بود.

Continue Reading

صحت

افتتاح مرکز تماس تیلیفونی از سوی وزارت صحت عامه

Published

on

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۲)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه افغانستان همراه با داکتر نیک ولی شاه مؤمن، رئیس مرکز ملی اضطراری عملیاتی محو پولیو مرکز تماس تیلفونی یا کال سنتر جدیدالتاسیس را در مرکز ملی اضطراری عملیاتی محو پولیو را رسماً افتتاح نمود.

دراین برنامه وزیر صحت عامه از تلاش‌های مرکز ملی اضطراری عملیاتی تقدیر نموده گفت که ایجاد این مرکز تماس نقش مهمی را در پاسخ دهی سوالات و نگرانی‌های عام مردم ایفا خواهد کرد.

وزیر صحت عامه قبل از قطع نوار این مرکز در نشستی گفت: «مسئولیت این مرکز تماس این است که به موقع سوالات و نگرانی‌های مردم را در همآهنگی نزدیک با ادارات مرتبط پاسخ دهد.»

این مرکز تماس از سوی اداره یونیسف حمایت مالی و تخنیکی می‌گردد که در خصوص برنامه محو پولیو فعالیت می‌کند که با وسایل عصری و مجهز تجهیز گردیده و توسط کارمندان مجرب و آموزش دیده به پیش برده می‌شود.

به گفته وزارت صحت عامه افغانستان این مرکز سوالات و شکایات مردم را به موقع پاسخ خواهند داد.

همچنین وزارت صحت گفته است که این مرکز در قسمت بلند بردن سطح آگاهی عامه از طریق مکالمله موثر تیلفونی، پیام‌های کتبی و صوتی، نظارت فعالیت‌های برنامه محو پولیو از راه دور و اجرای برخی سروی‌ها و نظر سنجی‌های لازم فعالیت خواهد گرد.

Continue Reading

صحت

دومین پیوند قلب خوک به انسان انجام شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۲)

جراحان امریکایی قلب یک خوک را به یک مرد مریض پیوند زده اند، این دومین بیمار است که تا کنون تحت چنین آزمایش قرار گرفته است. داکتران در ایالت مریلند امریکا روز جمعه گفتند که دو روز بعد، مرد شوخی می‌کرد و می‌توانست روی چوکی بنشیند.

به گفته داکتران پوهنتون طبی مریلند، لارینس فاسیت، کهنه سرباز ۵۸ ساله با مرگ تقریباً قطعی بر اثر نارسایی قلبی مواجه بود، اما سایر مشکلات صحی به این معنی بود که او واجد شرایط پیوند قلب سنتی نبود.

فاسیت پیش از عمل جراحی که روز چهار شنبه صورت گرفت، گفت: «هیچ کس از این نقطه به بعد نمی داند چه رخ می‌دهد. حداقل اکنون من امید دارم و فرصتی دارم. من برای هر نفسی که بتوانم بکشم با چنگ و دندان مبارزه خواهم کرد.»

در حالی که چند هفته آینده حیاتی خواهد بود، داکتران از واکنش اولیه فاسیت به عضو خوک هیجان زده شدند.

داکتر بارتلی گریفیث که عمل جراحی را انجام داد به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت: «می‌دانی، من فقط سرم را تکان می‌دهم – چطور با کسی حرف می‌زنم که قلب خوکی داره؟»

او گفت که داکتران احساس «امتیاز بزرگی دارند، اما، می دانید، فشار زیادی دارند.»

عین تیم داکتران سال گذشته اولین پیوند قلب خوک اصلاح شده جنتیکی را به مریض دیگری به نام دیوید بنت، که تنها دو ماه زنده ماند، انجام داد.

کمبود بسیار زیادی در اعضای اهدایی برای پیوند وجود دارد. سال گذشته، کمی بیش از ۴۱۰۰ پیوند قلب در ایالات متحده انجام شد، که یک عدد بی سابقه است، اما عرضه آن به حدی محدود است که تنها به بیمارانی که بهترین چانس زنده ماندن طولانی مدت را دارند، پیوند قلب دریافت می کنند.

تلاش‌ها برای پیوند عضو از حیوان به انسان برای چندین دهه شکست خورده است، زیرا سیستم ایمنی افراد بلافاصله انساج خارجی را از بین می‌برد. اکنون دانشمندان دوباره سعی می‌کنند از خوک‌های اصلاح‌شده جنتیکی استفاده کنند تا اندام هایشان را شبیه‌تر کنند.

اخیراً، دانشمندان سایر شفاخانه ها گرده و قلب خوک را در بدن انسان اهدایی آزمایش کرده‌اند، به این امید که به اندازه کافی بیاموزند تا مطالعات رسمی در مورد آنچه که پیوند خارجی نامیده می‌شود، آغاز گردد.

برای انجام این تلاش جدید در یک بیمار زنده خارج از یک آزمایش دقیق، محققان مریلند نیاز به مجوز ویژه از سازمان غذا و ادویه داشتند، تحت فرآیندی که برای موارد عاجل خاص بدون هیچ گزینه دیگری در نظر گرفته شده است.

این امر بیش از ۳۰۰ صفحه از اسناد ثبت شده توسط سازمان غذا و ادویه را در بر گرفت، اما محققان مریلند ادعا کردند که از اولین تلاش خود در سال گذشته به اندازه کافی یاد گرفته بودند که منطقی بود دوباره امتحان شود.

فاسیت که به عنوان تخنیک کار لابراتوار در انستیتیوت ملی صحت بازنشسته شد، باید می پذیرفت که خطرات این روش را درک می کند.

در بیانیه ای، همسرش، ان فاسیت، گفت: «ما هیچ انتظاری نداریم جز اینکه امیدواریم زمان بیشتری با هم داشته باشیم. این می تواند به سادگی نشستن در دالان جلو و صرف قهوه با هم باشد.»

این بار چه چیزی متفاوت است: تنها پس از پیوند سال گذشته، دانشمندان متوجه نشانه‌هایی از یک ویروس خوک در کمین قلب شدند – و اکنون آزمایش‌های بهتری برای جستجوی ویروس‌های پنهان دارند. آنها همچنین تغییرات دوایی ایجاد کردند.

احتمالاً مهم‌تر این است در حالی که فاسیت نارسایی قلبی در مرحله پایانی داشت و گزینه دیگری نداشت، او به اندازه بیمار قبلی به مرگ نزدیک نبود.

شفاخانه گفت که تا روز جمعه، قلب جدید او بدون هیچ گونه دستگاه حمایتی به خوبی کار می‌کرد.

داکتر محمد محی الدین، کارشناس پیوند خارجی در تیم مریلند، گفت: «دیدن این قلب خوک که در انسان کار می کند، احساس شگفت انگیزی است.» اما، او هشدار داد، «ما نمی‌خواهیم چیزی را پیش‌بینی کنیم. ما هر روز را به عنوان یک پیروزی در نظر خواهیم گرفت و به جلو حرکت خواهیم کرد.»

قلب خوک پیوند شده دارای ۱۰ اصلاح جنتیکی است که برخی از جین های خوک را از بین می برد و برخی از جین های انسانی را اضافه می کند تا برای سیستم ایمنی انسان بیشتر قابل قبول باشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!