Connect with us

تجارت

 یک شرکت پروسس پنبه دیگر در کندهار ایجاد شد

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

مسوولان در ولایت کندهار می‌گویند یک شرکت پروسس پنبه دیگر با هزینه بیش از پنجاه میلیون افغانی در این ولایت ایجاد شده است.

به گفته آنان، این شرکت قابلیت پروسس ۳۲ تن پنبه و دو تن روغن، دونیم تن صابون را در مدت ۸ ساعت دارد.

در همین حال، مسوولان در اتاق تجارت وصنعت ولایت کندهار گفته‌اند اگر مشکلات برق در پارک‌های صنعتی کندهار حل شود شرکت‌های که غیر فعال شده‌اند دوباره فعال خواهند شد.

سید سرور امانی، رییس اتاق تجارت و صنعت کندهار می‌گوید با حل مشکل برق کارخانه‌های بیشتر در این ولایت فعال خواهد شد.

وی گفته است: «اگر برق داشته باشیم، ما شاهد افتتاح کارخانه‌های بیشتر خواهیم بود.»

با این حال، سرمایه‌گذاران نیز از مشکلات موجود در پارک‌های صنعتی شکایت دارند و می‌گویند همه ساله با مشکلاتی زیادی مواجه می‌شوند.

مقام‌‌های محلی اما ابراز کرده‌اند که برای حل مشکلات سرمایه‌گذاران و فراهم‌کردن زمینه‌کاری برای مردم تلاش‌ خواهند کرد.

این در حالی است که اکنون در پارک‌های صنعتی ولایت کندهار ۲۷ شرکت پروسس پنبه فعالیت دارد و برای هزار وپنجصد تن به‌گونه مستقیم و برای سه هزار تن به‌گونه غیرمستقیم زمینه کار فراهم شده است.

سالانه از این شرکت‌ها، ۱۷۰هزار تن پنبۀ پروسس شده به بیرون از کشور صادر می‌شود که عاید آن به چهار صد میلیون دالر امریکایی می‌رسد.

تجارت

افغانستان و پاکستان مسوده کنوانسیون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را امضا کردند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که پاکستان و افغانستان مسوده کنوانسیون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را امضا کردند.

به نقل از روزنامه «دی نیوز»، هیئت‌های پاکستان و افغانستان طی سه روز گذشته برای دور سوم مذاکرات در مورد کنوانسیون اجتناب از مالیات مضاعف در اسلام آباد با هم ملاقات کردند.

در این نشست، ریاست هیئت افغانستان را ندا محمد صدیقی، رئیس خدمات حقوقی و پالیسی ریاست عمومی عواید وزارت مالیه بر عهده داشت، در حالی که ساجدالله صدیقی، رئیس عمومی فعالیت‌های مالیاتی بین المللی بورد فدرال عواید، ریاست طرف پاکستانی را بر عهده داشت. هر دو هیئت به طور کامل در مورد تمام موضوعات باقی مانده از دور دوم مذاکرات که در دسمبر سال ۲۰۲۱ در اسلام آباد برگزار شده بود، بحث کردند.

مذاکرات در فضایی دوستانه انجام شد و طرفین نظریات خود را ارائه کردند. پس از گفتگوی مفصل، دو طرف در مورد پیش نویس کنوانسیون اجتناب از مالیات مضاعف بین پاکستان و افغانستان به توافق رسیدند.

در پایان این نشست، عاصم احمد، رئیس بورد عواید فدرال پاکستان از سفر هیئت افغانستان به پاکستان تشکر کرد و ابراز خوش بینی نمود که کنوانسیون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، روابط اقتصادی بین دو کشور «برادر» را بیش از پیش تقویت کند.

نماینده خاص پاکستان برای افغانستان امضای این مسوده را «یک قدم مهم دیگر به جلو» خوانده است.

محمد صادق در توییتر نوشت: «حدود ۱۲ سال طول کشید تا از این نقطه عطف عبور کنیم. سرمایه گذاران، قراردادی ها و کاروبار در هر دو طرف سود قابل توجهی خواهند داشت.»

Continue Reading

تجارت

اداره خط آهن افغانستان: ازبیکستان قرارداد جدید بندر حیرتان را نقض کرده است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۴, ۱۴۰۱)

مسوولان اداره خط آهن افغانستان دولت ازبیکستان را به نقض قرارداد جدید درمورد بندرحیرتان متهم می‌کنند.

بخت الرحمن شرافت، رییس این اداره در گفتگوی ویژه با آریانانیوز می‌گوید که ازبیکستان قرارداد جدید درمورد بندر حیرتان را نقض کرده و به‌گونه یک جانبه انتقال کالاها را توقف داده است.

رییس این اداره می‌افزاید که ازبیکستان بر تمدید قرارداد قبلی نیز پافشاری داشته واز جانب افغانستان خواسته است تا ۶۵ کارمند تخنیکی این کشور را در بندر حیرتان با معاش ۶ هزار دالری استخدام کند. براساس قرارداد جدید که طبق آن کارعملیاتی بندر حیرتان به یک شرکت قزاقستانی انتقال می‌یابد، ۱۶ کارمند تخنیکی ازبیکستان باید در بندرحیرتان حضور داشته باشند.

به گفته رییس اداره خط آهن در حال حاضر، پروسه انتقال کار عملیاتی بندر حیرتان از ازبیکستان به قزاقستان متوقف شده است.

آقای شرافت گفت: «یگانه مشکل این است که ما بر سر۱۶ کارمند تخنیکی توافق کرده بودیم، اما آن‌ها یک قرارداد یک جانبه را فرستاده اند که به‌جای ۱۶ کارمند، ۶۵ کارمند ذکر شده است و معاش هر یک شش هزار دالر می‌شود. این یک پول هنگفت است و ما توان پرداخت آنرا نداریم.»

آقای شرافت تأکید کرد که تلاش‌ها برای حل مشکل پیش‌آمده در بخش انتقال کالاها از بندرحیرتان جریان دارد و هیأتی به این منظور از جانب افغانستان آماده سفر به ازبیکستان است.

رییس این اداره هم‌چنان می‌گوید که بررسی‌ها برای تطبیق پروژه خط آهن «افغان ترانس» آغاز شده است. هرچند تطبیق این پروژه از سوی انجینیران بیرونی در حدود ۴ اعشاریه ۸ میلیارد دالر تخمین زده شده اما رییس اداره خط آهن تأکید می‌کند که این پروژه را به هزینه ۲ اعشاریه ۸ ملیارد دالر تطبیق خواهند کرد و به زودترین فرصت راه آهن در داخل کشور گسترش خواهند یافت ونیز با تطبیق این پروژه مزارشریف با کابل و ننگرهار وصل خواهد شد.

او گفت: «ما هرکار را می‌توانیم انجام دهیم. این‌جا اراده وجود دارد، شفافیت وجود دارد، تصمیم وجود دارد، تعهد رهبری وجود دارد.»

به تازگی اداره خط آهن افغانستان قرارداد بندر حیرتان را برای مدت دوسال با کشور قزاقستان بست که براساس آن، کارمندان قزاقستانی کارهای تخنیکی را در این بندر انجام خواهند داد. خط آهن حیرتان که ۷۵ کیلومتر از بندر حیرتان تا شهر مزار شریف امتداد یافته است از طریق آن کالاهای تجاری از چین، قرغیزستان، ازبیکستان و قزاقستان به افغانستان منتقل می‌شود و از بهرخدمات اداره خط آهن، سالانه بیش از دو میلیارد دالر بر عواید دولت واریز می‌شود.

Continue Reading

تجارت

حمل و نقل به افغانستان از راه خط آهن حیرتان-مزارشریف به حالت تعلیق درآمد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۳, ۱۴۰۱)

اداره خط آهن افغانستان اعلام کرد حمل و نقل کالا از طریق خط آهن حیرتان-ازبکستان تا اطلاع بعدی متوقف شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرد خط آهن حیرتان-ازبکستان به طور موقت تعطیل شده است.

وی با اظهار اینکه اداره خط آهن افغانستان در بخش فنی و عملیاتی مشکلی ندارد، افزود تعطیلی از سوی ازبکستان صورت گرفته است.

مجاهد با موقتی خواندن تعطیلی این خط آهن، از تاجران خواست تا صبور باشند و کالاهای ضروری را از طریق خط آهن آقینه-اندخوی وارد کنند.

اداره خط آهن افغانستان در توضیح چرایی تعطیلی موقت خط آهن حیرتان-ازبکستان خاطرنشان کرد این اداره در سه ماه گذشته مشغول انتقال مدیریت تمامی امور خط آهن مذکور بوده است و طی دو روز آینده هیئتی از افغانستان عازم ازبکستان خواهد شد تا تفاهمنامه نهایی دراین‌باره را نهایی کند.

اطلاعیه خط آهن افغانستان افزودها ست:«پس از امضای این تفاهمنامه، روند انتقالات از مسیر حیرتان-مزارشریف بار دیگر آغاز شده و به طور عادی جریان خواهد داشت.»

اداره خط آهن افغانستان ماه گذشته اعلام کرده بود در نتیجه مذاکرات طرف افغانستان با مسئولان خط آهن ازبکستان، مسئولیت‌های خط ‌آهن حیرتان-مزار شریف از طرف ازبکستان به افغانستان سپرده شد.

اداره خط آهن افغانستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود، براساس این توافق مسئولیت‌های خط آهن حیرتان – مزارشریف که از نزدیک به ۱۱ سال گذشته توسط شرکت ازبکستانی “سوگدیانا ترانس” انجام داده می‌شد، مطابق یک جدول زمانی منظم به اداره خط آهن افغانستان منتقل می‌شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!