Connect with us

اخبار ویژه

۲۳۰ نهنگ دریک ساحل استرالیا به گل نشسته‌اند

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۱)

ده‌ها نهنگ درغرب ساحل جزیره تاسمانی استرالیا گیرمانده‌اند و به گل نشسته‌اند. دانشمندان به دنبال دلیل این پدیده عجیب هستند. گفته شده شاید نیمی ازاین حیوانات بزرگ دریایی هنوز زنده باشند.

امدادگران می‌خواهند به این حیوانات کمک کنند. این رویداد خاطرات حادثه مشابهی در دو سال پیش را زنده کرده است.

دقیقا دو سال پس از بزرگترین به گل نشستن گروهی نهنگ‌ها در استرالیا در همین خلیج کوچک ناهموار در ساحل ریگی، بار دیگر شمار زیادی از نهنگ‌ها به گل نشستند. وزارت محیط زیست ایالت تاسمانی اعلام کرده است که «یک گروه شامل حدودا ۲۳۰ نهنگ در نزدیکی لنگرگاه مکوایر گیرکرده اند.» این اداره گفته است که احتمالاً نیمی از این حیوانات هنوز زنده اند. امدادگران برای کمک به این نهنگ‌ها رفته‌اند.

کارشناسان در جستجوی توضیحی برای این پدیده گیچ کننده اند. چرا که در اواخر ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ نیز دراین منطقه صدها نهنگ گیر مانده بودند. در مجموع در آن زمان حدود ۴۷۰ نهنگ در این خلیج کوچک گیر کرده بودند. این بزرگترین گیرماندن گروهی نهنگ‌ها در تاریخ این قاره بوده است. طی یک عملیات نجات پرهزینه و دشوار ۱۱۱ نهنگ نجات یافتند.

به روز دوشنبه در جزیره یی در شمال تاسمانی ۱۴ نهنگ مرده کشف شد. زیست شناسان و دامپزشکان دریایی قرار است چگونگی مرگ‌شان را بررسی کنند.

اینکه چه نوعی از نهنگ ها در این رویداد دسته جمعی دخیل اند، تاکنون مشخص نیست. اما کارشناسان بر این باورند که مانند دو سال پیش اینها می‌توانند نهنگ‌های خلبان یا باله کوتاه باشند.

روزنامه استرالیا یی گاردین به نقل از کارن اشتوکین، کارشناس انقراض نهنگ‌ها و دلفین‌ها در دانشگاه مسی در نیوزیلند اشاره کرده است «تا زمانی که ما نوعیت آنها را بدانیم، تشخیص آن دشوار است که چه چیزی می تواند باعث این گیر ماندن شده باشد. اما چون این رویداد در تاسمانی رخ داده است برای من این تعجب برانگیز نیست که آنها نهنگ‌های خلبان باشند.»

از جمله می تواند تغییر درجه حرارت آب یکی از دلایل باشد که از طریق پدیده‌های آب وهوایی (پدیده های اقیانوسی و جوی) موسوم با لانینا و ال نینو رخ می دهد. بعداً حیوانات اغلباً بیشتر از حد معمول به ساحل نزدیک می‌شوند. این محقق گفته است نهنگ‌های خلبان حیوانات بسیار اجتماعی‌اند «و اگر یکی ضعیف شود یا خیلی به ساحل نزدیک شود، صدها نهنگ دیگر ممکن او را تعقیب کنند.»

خبرگزاری (AAP) به نقل از اولاف ماینکه، زیست شناس دریایی از دانشگاه گریفیث در کوئینزلند گفته است نهنگ‌ها بیشتر از أنواع دیگر حیوانات بزرگ دریایی درگل گیر مانده‌اند چرا که شمار زیادی مهاجرت می‌کنند. او افزوده است وقتی یک نهنگ در گل گیر می‌ماند، اغلباً دیگران نیز او را تعقیب می‌کنند. «آنها این کار را از روی حماقت نه، بلکه به دلیل وابستگی عاطفی شان با دیگر حیوانات انجام می دهند.»

اخبار ویژه

ایلان ماسک برای فعالسازی دوباره حساب توییتری ترامپ نظر سنجی راه اندازی کرد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۴۰۱)

ایلان ماسک، مالک توییتر روز جمعه از کاربران خواست تا درباره موافقت یا مخالفت خود با فعالسازی دوباره حساب دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا در این شبکه اجتماعی نظر دهند.

میلیون ها تن در این نظر سنجی که تا فردا ادامه خواهد داشت اشتراک کرده اند.

ماسک این نظرسنجی را ساعاتی پس از آن راه اندازی کرد که او فعال شدن دوباره حساب توییتری سه چهره مشهور دیگر را اعلام کرد.

ترامپ پیش از مسدود شدن حساب اش در توییتر در ماه جنوری ۲۰۲۱ بیش از ۸۸ میلیون دنبال کننده داشت. توییتر علت مسدود سازی حساب ترامپ را «تشویش و ترغیب به خشونت» عنوان کرده بود.

ماسک در ماه می اخراج ترامپ از توییتر را «اخلاقاً نادرست و عمل احمقانه» خوانده بود.

Continue Reading

اخبار ویژه

انفجار در استانبول دست‌کم شش کشته و ۵۳ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۳, ۱۴۰۱)

مقام‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که در نتیجه یک انفجار امروز (یکشنبه) در شهر استانبول دست‌کم شش تن کشته شدند و ۵۳ تن دیگر زخم برداشتند.

این انفجار در منطقه‌ای مزدحم در سرک استقلال استانبول رخ داد.

علی یرلیکایا، والی استانبول گفت که زخمیان این حادثه برای تداوی به شفاخانه‌ها منتقل شدند.

تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرده است که نهادهای دولتی تلاش خواهند کرد تا عاملان این حمله را شناسایی کنند.

او گفت: «تمام افراد مسئول شناسایی و مجازات خواهند شد.»

Continue Reading

اخبار ویژه

توزیع تذکره تابعیت به باشندگان پامیرهای ولسوالی واخان بدخشان

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۱)

اداره ملی احصائیه و معلومات امروز (سه شنبه ۱۷عقرب) می‌گوید که هیأت اداره طی سفری به پامیرهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان برای باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع نمودند.

به گفته این اداره دراین روند برای حدود ۵۷۱ تن از باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع گردید که شامل ۵۰۱ قطعه تذکره مثنی و ۳۵ قطعه تذکره جدید می باشد.

هم‌چنان حدود ۱۲۷ تذکره دیگر تجدید فوتو گردید.

این اداره افزوده است که برای سهولت هرچه بیش‌تر باشندگان پامیرها در مرحله بعدی برای افراد باقی مانده تذکره تابعیت توزیع خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!