Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله در نشست شورای مصالحه: صلح به مردم افغانستان اولویت دارد

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۶, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدلله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، امروز ( شنبه، ۶ جدی) در نشست کمیته‌ی رهبری این شورا گفت که مذاکرت صلح به تاریخ پنجم ماه جنوری از سر گرفته خواهد شد.

عبدالله مکان گفتگوها میان افغانان را مشخص نکرد اما گفت که مکان این گفتگوها یک چالش خواهد بود.

قبل از این حکومت افغان گفته بود که مراحل بعدی گفتگوهای صلح باید در داخل کشور برگزار شود تا این پروسه از مداخله و نفوذ خارجیان بیرون شود.

اما طالبان گفته است که این گفتگوها در دوحه برگزار خواهد شد.

در این نشست شورای عالی مصالحه عبدالله گفت که تیم مداکراتی کشور به شورای مصالحه به ویژه کمیته رهبری این شورا گزارش خواهد داد.

عبدالله گفت:” شما به شورای مصالحه گزارش خواهید داد و به کمیته رهبری این شورا. ما سخنان شما را میشنویم. و از شما در هر سطح حمایت میکنیم. نشست شورای عالی مصالحه مطابق تقسیم اوقات خود برگزار خواهد شد.”

عبدالله افزود که ” شما از جمهوری اسلامی افغانستان  و مردم آن نماینده‌گی میکنید. شما میتوانید با طالبان وارد مذاکره شوید و همه موضوعات مربوط به آجندا را بحث کنید. شما باید درک کنید که صلح به مردم افغانستان یک اولویت است.”

در این نشست عبدالله از همه سیاسیون کشور برای اشتراک در این نشست قدردانی کرد و گفت که این کار از وحدت سیاسیون نماینده‌گی میکند.

در این نشست امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و شماری دیگری از سیاسیون و شخصیت‌های جهادی اشتراک کرده بودند.

حامد کرزی از تلاش‌ تیم‌های مذاکراتی برای صلح در افغانستان استقبال کرد و تاکید کرد که مردم افغانستان به صلح ضرورت فوری دارد.

 امرالله صالح در این نشست گفت که جنگ افغانستان بسیار پیچیده است و نفوذ خارجیان نسبت به افغانان در این جنگ بیشتر است.

صالح همچنان هشداد داد که کشتن ژورنالیستان، فعالان مدنی و سیاسی  و رهبران قومی نمی توانند پروسه صلح را تحت تاثیر قرار دهد.

این درحالی است که چند روز قبل نخستین نشست شورای عالی مصالحه در ریاست جمهوری با اشتراک رییس جمهور غنی برگزار شد.

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

رویداد های اخیر

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم: امارت اسلامی با همسایه‌ها متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع ملی می‌گوید که الحاج ملا شراف الدین تقی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۰جوزا) در رأس یک هیأت به ولایت نیمروز سفر نمود ‌‌و از کندک‌های سوم و پنجم سرحدی مستقر در مرز با کشور ایران دیدار کرد.

در اعلامیه‌ای وزارت دفاع آمده است که قوماندان قول اردوی عزم با معاون مقام ولایت نیمروز و قوماندان امنیه این ولایت در مورد هماهنگی بیشتر میان نیروها و حفاظت از سرحدات بحث و تبادل نظر نمودند.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم با اشاره به درگیری‌های اخیر گفت: «امارت اسلامی حفاظت از سرحدات را مسولیت خود می‌داند و با کشورهای همسایه متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک می‌باشد.»

همچنان؛ نیروهای سرحدی را مدافعین مرزها، تمامیت ارضی و استقلال کشور خواند و در دیدار با مسؤلین واحدهای سرحدی وعده همکاری در حل مشکلات آنان را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!