Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله در نشست شورای مصالحه: صلح به مردم افغانستان اولویت دارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۶, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدلله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، امروز ( شنبه، ۶ جدی) در نشست کمیته‌ی رهبری این شورا گفت که مذاکرت صلح به تاریخ پنجم ماه جنوری از سر گرفته خواهد شد.

عبدالله مکان گفتگوها میان افغانان را مشخص نکرد اما گفت که مکان این گفتگوها یک چالش خواهد بود.

قبل از این حکومت افغان گفته بود که مراحل بعدی گفتگوهای صلح باید در داخل کشور برگزار شود تا این پروسه از مداخله و نفوذ خارجیان بیرون شود.

اما طالبان گفته است که این گفتگوها در دوحه برگزار خواهد شد.

در این نشست شورای عالی مصالحه عبدالله گفت که تیم مداکراتی کشور به شورای مصالحه به ویژه کمیته رهبری این شورا گزارش خواهد داد.

عبدالله گفت:” شما به شورای مصالحه گزارش خواهید داد و به کمیته رهبری این شورا. ما سخنان شما را میشنویم. و از شما در هر سطح حمایت میکنیم. نشست شورای عالی مصالحه مطابق تقسیم اوقات خود برگزار خواهد شد.”

عبدالله افزود که ” شما از جمهوری اسلامی افغانستان  و مردم آن نماینده‌گی میکنید. شما میتوانید با طالبان وارد مذاکره شوید و همه موضوعات مربوط به آجندا را بحث کنید. شما باید درک کنید که صلح به مردم افغانستان یک اولویت است.”

در این نشست عبدالله از همه سیاسیون کشور برای اشتراک در این نشست قدردانی کرد و گفت که این کار از وحدت سیاسیون نماینده‌گی میکند.

در این نشست امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و شماری دیگری از سیاسیون و شخصیت‌های جهادی اشتراک کرده بودند.

حامد کرزی از تلاش‌ تیم‌های مذاکراتی برای صلح در افغانستان استقبال کرد و تاکید کرد که مردم افغانستان به صلح ضرورت فوری دارد.

 امرالله صالح در این نشست گفت که جنگ افغانستان بسیار پیچیده است و نفوذ خارجیان نسبت به افغانان در این جنگ بیشتر است.

صالح همچنان هشداد داد که کشتن ژورنالیستان، فعالان مدنی و سیاسی  و رهبران قومی نمی توانند پروسه صلح را تحت تاثیر قرار دهد.

این درحالی است که چند روز قبل نخستین نشست شورای عالی مصالحه در ریاست جمهوری با اشتراک رییس جمهور غنی برگزار شد.

رویداد های اخیر

چین: جای تاسف است که در نشست دوحه، زمینه گفتگو با امارت اسلامی فراهم نشد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۲)

نماینده ویژه چین در امور افغانستان ابراز تاسف کرده است که زمینه گفتگو با امارت اسلامی در یک نشست بین المللی در مورد افغانستان که هفته گذشته در دوحه برگزار شده بود، فراهم نشد.

یو شیایویونگ در صفحه ایکس خود شنبه نوشته است که این نشست برای تبادل نظر مفید بود و کشورها خواستار تعامل و گفتگوی عملی‌تر با افغانستان شد.

او گفته است: «افسوس که اشتراک کنندگان نشست دوحه در باره افغانستان بار دیگر نتوانستند با حکومت سرپرست افغانستان یا مقام‌های حاکم (امارت اسلامی) گفتگو داشته باشند، همان‌طور که چین و کشورهای منطقه خواستار آن بودند.»

این دیپلومات چین افزوده است که کشورش در این نشست خواستار کمک‌های بشردوستانه بیشتر، حکومت‌داری معتدل و آموزش زنان و دختران شد.

چین همچنین از ایالات متحده خواسته است که مسئولیت اصلی بازسازی افغانستان را بر عهده بگیرد، دارایی‌های افغانستان در خارج را آزاد و تحریم های یک‌جانبه را لغو کند.

سازمان ملل متحد از امارت اسلامی دعوت کرده بود تا در نشست دوم آن سازمان درباره افغانستان در دوحه شرکت کند، اما امارت اسلامی آن‌را به دلیل پذیرفته نشدن شرایطش رد کرد.

امارت اسلامی برای اشتراک در این نشست، خواستار تعامل با نظام فعلی به‌حیث یگانه نماینده افغانستان و دیدار با سرمنشی ملل متحد شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمیته بین المللی نجات: اقدام اخیر بانک جهانی به میلیون‌ها افغان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۲)

کمیته بین المللی نجات از فیصله اخیر بانک جهانی مبنی بر استفاده از پول‌های موسسه بین المللی توسعه در افغانستان استقبال کرده و گفته است که این موضوع به ارایه خدمات و ایجاد فرصت‌های کاری کمک خواهد کرد.

این نهاد با نشر اعلامیه‌ای گفته است که طرح اخیر بانک جهانی در مورد افغانستان، مشمول ارایه کمک‌های معیشتی است که با آن افغانستان می‌تواند حداقل مسیر فعلی رشد اقتصادی در سطح پایین را حفظ کند.

در اعلامیه آمده است: «این امر برای حفظ و پایدار سازی اقتصاد افغانستان و در عین حال تضمین بقای تجارت و منابع درآمد برای میلیون‌ها نفر حیاتی خواهد بود. با این حال، بحران اقتصادی افغانستان محرک اصلی سطح بالای نیازهای بشردوستانه در سراسر کشور است.»

کمیته بین المللی نجات خاطر نشان کرده است که اگرچه اعلام طرح مذکور نقطه عطف جدیدی برای برآوردن نیازهای اساسی در افغانستان است، کمک کنندگان سایر نقش خود را در امر ارایه خدمات و کمک‌های بشردوستانه ایفا کنند.

این نهاد افزوده است: «همه کمک‌ها برای حمایت از افغان‌ها حیاتی است و جامعه بین‌المللی باید به تامین بودجه برای حفظ خدمات اساسی و جلوگیری از بدتر شدن بحران انسانی ادامه دهد.»

بانک جهانی یک هفته قبل اعلام کرده بود که بسته مالی حدود ۳۰۰ میلیون دالر را از طریق موسسه بین المللی توسعه برای استفاده در افغانستان در دسترس قرار می‌دهد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رینا امیری: نشست دوحه پیام متحد بودن جامعه جهانی در قبال افغانستان را تقویت کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۲)

نماینده خاص ایالات متحده در امور زنان افغانستان گفته است که نشست اخیر سازمان ملل متحد در دوحه، پیام متحد بودن و تعهد جامعه جهانی به حمایت از مردم افغانستان را تقویت کرده است.

رینا امیری شنبه در صفحه ایکس خود نوشته است که در این نشست همچنان تاکید شد که کشورها از تلاش افغان‌ها برای ثبات اقتصادی، امنیت و احترام به حقوق مردم، به‌ویژه زنان و دختران حمایت می‌کنند.

وی افزوده است که نمایندگان جامعه مدنی افغانستان از جامعه جهانی خواستند تا در ارزیابی اوضاع امنیتی افغانستان، «وضعیت ناهنجار» زنان افغان و اهمیت مشارکت زنان و جامعه مدنی را در بحث‌ها در نظر بگیرد.

نشست نمایندگان خاص کشورها برای افغانستان شش روز قبل از سوی سازمان ملل متحد در دوحه برگزار شد.

توماس وست، نماینده خاص امریکا برای افغانستان نیز در باره این نشست گفته است که در مورد منافع مشترک در افغانستان هنوز اجماع قوی وجود دارد.

وی افزوده است که هیچ کشوری نمی‌خواهد شاهد ظهور تهدید تروریزم از افغانستان باشد و همه خواهان بازگشت زنان و دختران به مکاتب دوره ثانوی، پوهنتون‌ها، کار و زندگی عادی اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!