Connect with us

اخبار ساحوی

در حدود ۱۰۰۰ کبوتر ازاثر گرسنگی تلف شده اند – بلخ

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۳۹۹)

وضع محدویت ها و منع ورود زائرین به روضه مبارک، منجر به کمبود مواد غذایی برای کبوترها شده که تاکنون در حدود ۱۰۰۰ کبوتر ازاثر گرسنگی تلف شده اند.

ویروس کرونا نه تنها زندگی انسان ها را به چالش کشیده، بلکه با وضع محدویت ها در مزارشریف  و منع ورود زائران  به روضه مبارک، شماری از کبوتران زیارت گاه حضرت علی نیز بنابر کمبود دانه و مواد غذایی با تهدید مواجه اند.

به گفته مسئولین این زیارتگاه، تا کنون نزدیک به یک هزار کبوتر از اثر گرسنگی تلف شده اند.

آنها تاکید می کنند  که اگر بر وضعیت غذایی کبوتران روضه توجه نشود، شماری زیاد این پرندگان را از دست خواهیم داد.

کبوتران سپید که احساس آزادی میدهند، پرندگانی که در آسمان مزارشریف چشم همه بیننده را به خود جلب کرده و به دور گنبد آبی زیارت گاه حضرت علی  پرواز می کنند .

قبل از بحران کرونا، روزانه هزاران تن به این زیارت گاه می آمدند و ضمن بازدید از کبوتران، به آنها دانه می پاشیدند، اما از سه ماه به این سو به دلیل  گسترش ویروس کرونا، ورود زائران به روضه مبارک ممنوع  می باشد که این روند کبوتران سپید را که با مردم انس گرفته با کمبود دانه روبرو ساخته و این وضعیت تهدیدی جدی برای بقای آنان شده است.

شماری از باشندگان مزارشریف که از شروع بحران کرونا و وضع محدودیت ها، روزانه به مقدار سه بوری گندم و جواری به کبوتران می ریزند می گویند که اگر حکومت و سایر افراد به کمک این کبوتران نشتابند، با وضع بد تری مواجه خواهند شد .

آمار دقیق تعداد این کبوتران در دست نیست اما مسئولین می گویند که شمار آنان به بیش از ده هزار می رسد. این پرندگان که هیچگاهی از محبت انسان ها به دور نبود و زائرین نیز با ارادت خاص به آنها می نگرند، اما حالا خود را تنها احساس کرده و بقای آنان وابسته به کمک انسانهاست.

مسئولین این زیارتگاه می گویند که وضعیت پیش آمده را با حکومت محلی و وزارت حج و اوقاف شریک ساخته اند اما تا حال به آن رسیدگی نشده است؛ آنان از مردم و بازرگانان می خواهند تا جلو تلف شدن بیشتر این پرندگان را با فراهم کردن غذا، بگیرند  .

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!