Connect with us

رویداد های اخیر

شمار مبتلایان کووید-۱۹ در افغانستان از مرز ۲۴ هزار عبور کرد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه می‌گوید که با ثبت ۵۵۶ مورد تازه شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۲۴ هزار و ۱۰۲ نفر افزایش یافته است.

بر بنیاد آمار این وزارت در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۷۳ فرد مبتلا به کرونا بهبود یافته که با این حساب، شمار بهبودیافتگان به ۴۲۰۱ نفر رسید.

این وزارت، همچنان می افزاید که در ۲۴ ساعت گذشته، ۵ بیمار کووید ۱۹ جان باخته اند که  شمار فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا، به ۴۵۱ نفر رسیده است.

بر بنیاد آمار وزارت صحت، از جمه ثبت ۵۵۶ مورد جدید در یک شبانه‌روز گذشته، ۲۵۳ نفر در کابل، ۷۴ نفر در بلخ، ۴۳ نفر در ننگرهار، ۲۸ نفر در تخار، ۲۳ نفر در کندهار، ۲۳ نفر در بامیان، ۲۲ نفر در بغلان، ۲۰ نفر در میدان‌وردک، ۱۷ نفر در کنر، ۱۲ نفر در لوگر، ۹ نفر در زابل، ۸ نفر در غزنی، ۸ نفر در نیمروز، ۶ نفر در دایکندی، ۵ نفر در هلمند، ۳ نفر در لغمان و ۲ نفر در ارزگان، به ویروس کرونا مبتلا شده ‌اند.

در حال حاضر، جمعاً ۲۴۱۰۲ نفر در افغانستان به ویروس کشنده ی کرونا مبتلا میباشند.

تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ هر روز در حال افزایش است و محدودیت های منع رفت و آمد نیز روز به روز کمتر میشود؛ تا جایکه مردم پابند به شرایط سختگیرانه و قرنطینه نیستند و در این امر، حکومت را مقصر میدانند.

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مسائل سرحدی، تامین امنیت محور بحث وزیر دفاع وهیئت بلند پایه‌ی ازبیکستان

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (چهارشنبه ۲ حمل) با عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه رئیس جمهور ازبیکستان در سیاست خارجی، عصمت الله “رحیموف” نماینده آن‌ کشور در امور افغانستان و هیئت همراه شان در دفتر کاری‌اش دیدار نمود.

به گفته‌ی وزارت دفاع ملی دراین دیدار روی مسائل سرحدی، تامین امنیت و سایر موضوعات مرتبط بحث و بر تقویت روابط تاکید صورت گرفت.

همچنان عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه ازبیکستان بر تحکیم روابط با افغانستان در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی، سیاسی و سایر موضوعات اطمینان داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!