Connect with us

رویداد های اخیر

ملا یعقوب مجاهد: به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم امنیت افغانستان را برهم بزند

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۴, ۱۴۰۱)

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی گفته است که نیروهای امارت اسلامی به هیچ کس اجازه نمی‌دهند که امنیت کشور را برهم بزند.

آقای مجاهد این مطلب را امروز (یکشنبه، ۴ ثور) در مراسم گرامی‌داشت از نهمین سال‌یاد در گذشت ملا محمد عمر، بنیان‌گذار امارت اسلامی بیان کرده است.

در این مراسم چهره‌های ارشد امارت اسلامی به شمول معاونین اول ودوم رییس الوزرا وشماری ازمقام‌های ارشد کابینه سرپرست به شمول سرپرست وزارت دفاع ملی فرزند ملامحمدعمر حضور یافتند.

ملا عبدالغنی برادر، معاون اول رییس الوزرا دراین مراسم حفظ نظام اسلامی را مسوولیت همه نیروهای امارت اسلامی دانست وازآنها خواست تا برای تحقق اهداف امارت اسلامی برگام‌های ترسیم شده ازسوی رهبرامارت اسلامی قدم بگذارند.

آقای برادر گفت: “اینکه ما اینجا نشسته ایم، راه محترم امیرالمومنین رحمه الله را تعقیب کرده ایم… الله پاک ما را توفیق مزید دهد تا مسیر اورا از این بیشتر تعقیب کنیم.”

عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا در این مراسم گفت که دولت خود را به حقوق همه شهروندان کشورمتعهد می داند ودرحق هیچ کس ظلم نخواهد شد.

او همچنان از کشورهای همسایه خواست که در افغانستان مداخله نکنند ونیز اطمینان داد که ازخاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه این کشورها نخواهد بود.

به گفته وی، جزایر قدرت دیگر در افغانستان وجود ندارد وهمه اقوام افغانستان درکنارهم برادرانه زندگی می کنند.

در این مراسم سرپرست وزارت دفاع تاکید کرد که امارت اسلامی در برابر هر حرکت داخلی وخارجی علیه امنیت کشور خواهند ایستاد.

آقای مجاهد گفت: “انشاءالله تمام افکار فاسد تان خنثی می‌شود و شما از پای می‌افتید. ما نمی‌گذاریم کسی در افغانستان امنیت را مختل کند ویا از خارج تهدید کند. به هرکس شجاعانه پاسخ خواهیم داد. هیچ وارخطایی هم نداریم.”

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در این مراسم گفت که هدف مبارزه امارت اسلامی تحکیم نظام اسلامی در کشور بود و کوشش شود این نظام حفظ شود.

هشدار مقام‌های امنیتی در حالی صادر‌ می‌شود که مردم افغانستان هفته خونین را پشت سرگذاشتند ودست کم یکصد تن به شمول زنان وکودکان درچندین انفجار در ولایت های کابل، بلخ و قندوز کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان دستور واردات زغال سنگ از افغانستان با کلدار را صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

صدر اعظم پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۶ سرطان) دستور داده است که زغال سنگ از افغانستان بجای دالر با کلدار خریداری شود.

شهباز شریف در نشستی گفته است که با واردات زغال سنگ افغانستان دست‌کم دو اعشاریه دو میلیارد دالر در لایحه واردات پاکستان صرفه جویی خواهد شد.

آقای شریف گفت: «خواجه محمد آصف که وزیر دفاع است یک کمیته را تشکیل داده که چگونه و چطور ذغال سنگ را از افغانستان وارد کنیم. روی این مساله اتفاق نظر اردو و افسران بلند پایه حکومت کابینه وافسران اردو در تورخم و دیگر نقاط مرزی وجود دارد که چگونه زغال سنگ ازافغانستان وارد پاکستان شود. زغال سنگ افغانستان کیفیت خیلی عالی دارد و تمام تدابیر به خاطر این موضوع در نظر گرفته شده است. ازاین پس واردات زغال از افغانستان آغاز می‌یابد، ما این زغال را به دالر نه به کلدار می خریم».

به دنبال این حرف و گفته‌ها و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی که گویا پاکستان زغال افغانستان را به بهای اندک به تاراج می‌برد، وزارت های معادن و مالیه نشست خبری برگزار کردند و در این زمینه معلومات ارایه کردند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه گفت که پس از این از هر تن زغال سنگ ۶۰ دالر امریکایی تعرفه خواهند گرفت که پیش از این ۲۷ دالر بود.

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم هم‌چنان گفت که آنان با هیچ شرکت بیرونی و یا پاکستانی قرارداد استخراج معادن را ندارند بل با شرکت‌های افغانی قرارداد کرده‌اند که هیچ محدودیتی بر صادرات زغال سنگ وجود ندارد.

پاکستان در حالی در واردات زغال سنگ از افغانستان عجله دارد که قیمت این محصول در بازار جهانی در حال افزایش است. پاکستان زغال سنگ از افغانستان را خریداری و ذخیره می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!