Connect with us

جهان

دگزامتازون؛ نخستین داروی‌ موثر برای بیماران کووید-۱۹

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۸, ۱۳۹۹)

پزشکان تایید می‌کنند که دگزامتازون، یک داروی ارزان و قابل دسترس، می‌تواند از مرگ‌ومیر بیماران در حالت وخیم بکاهد اما بحران کرونا را ریشه‌کن کرده نمی‌تواند.

متخصصان بریتانیایی اعلام کرده اند که مقدار کم دگزامتازون می‌تواند بیمارانی را که با دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشند و وضعیت شان وخیم است، از مرگ نجات دهد.

داروی دگزامتازون با موثریت‌هایی که دارد می‌تواند بیمار را از بحران التهاب بیرون بکشد، غلظت ویتامین  A  را که به درمان کرونا کمک می‌کند، افزایش دهد و جریان خون‌رسانی را در مورگ‌های ریه‌ها بیش‌تر بسازد.

اما بهره‌گیری بی‌رویه از آن، زیان‌هایی هم دارد.

محمد نبیل فقیریار، مسوول واحد داخله عمومی بیمارستان حوزه‌وی هرات، می گوید: “فشار شخص را بلند می‌برد. اگر دیابت داشته باشد، دیابت را بالا می‌برد، پوکی استخوان را تشدید می‌کند و بیمار را ضعیف می‌کند و معافیت بیمار را پایین می‌آورد”.

پزشکان می‌گویند از یک‌سو نباید هیچ بیماری بدون توصیه پزشک از دگزامتازون استفاده کند و در سوی دگر، بهره‌گیری از این دارو برای بیماران کرونا دارای علایم خفیف یاهم بیمارانی که در خانه خوددرمانی می‌کنند، نیاز نیست.

اسدالله ژرف‌بین، پزشک، می گوید: “این دارو تنها می‌تواند که از طوفان و خیزهای بیجای سیستم معافیت، وجود را زیر کنترول دربیاورد و بیشتر برای کسانی که حالت وخیم دارند توصیه می‌شود”.

پزشکان می‌گویند، دگزامتازون میزان مرگ‌ومیر برخاسته از کرونا را از ۰.۵ درصد به ۰.۳ درصد کاهش می‌دهد اما به هیچ صورت بحران کرونا را ریشه‌کن کرده نمی‌تواند‌.

از سوی دیگر، پس از آنکه وزارت صحت اجازه تداوی بیماران کووید-۱۹ را به بیمارستان های خصوصی نیز داد، حالا شهروندان از گرانی هزینه های درمان در این بیمارستان ها شکایت دارند.

همچنان خانواده های بیماران ویروس کرونا وزارت صحت عامه را به بی برنامه گی در مدیریت ویروس کرونا متهم می کنند و می گویند که کمبود امکانات صحی و اكسيجن سبب شده است که برای نجات زندگی بیماران شان هزینه های هنگفت را پرداخت کنند.

اما وزارت صحت می‌گوید که تمامی امکانات دست داشته شان را برای تداوی بیمارن کووید-۱۹ و جلب اعتماد شهروندان به خرج میدهند.

در همین حال در بیست و چهار ساعت گذشته ۵۶۴ مورد تازه ویروس کرونا از سوی وزارت صحت ثبت شده است. با این حساب تعداد مجموعی بیماران کرونا در افغانستان به ۲۶۸۷۴  مورد می رسد که منجمله، تاکنون ۵۰۴ نفر از بین رفته و ۶۱۵۸ تن دیگر صحت یاب گردیده اند.

جهان

اجساد ده‌ها مهاجر در یک لاری در تگزاس کشف شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

گزارش‌ها می‌رساند که اجساد دستکم ۴۶ مهاجر در یک لاری در حومه شهر سن آنتونیو در ایالت تگزاس امریکا پیدا شده است.

رویترز به نقل از یک مقام آتش‌نشانی گفت که حداقل ۱۶ تن دیگر از جمله چهار کودک هم به شفاخانه منتقل شده‌اند.

سه تن در پیوند به این رویداد بازداشت شده اند.

ران نیرِنبرگ شهردار سن آنتونیو گفت: “این آدم‌ها خانواده داشتند… و می‌خواستند زندگی بهتری برای خود بسازند. این چیزی جز یک تراژدی هولناک انسانی نیست.”

سن آنتونیو ۲۵۰ کیلومتر از مرز امریکا با مکزیک فاصله دارد و یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت قاچاقچیان انسان است.

مارکول ایبرارد، وزیر خارجه مکسیکو مرگ مهاجران در این لاری را “تراژیدی در تگزاس” خواند.

تاکنون روشن نیست این مهاجران شهروندان کدام کشور اند.

Continue Reading

جهان

کشورهای گروه هفت واردات طلا از روسیه را ممنوع می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا خبر داده است که اعضای گروه هفت واردات طلا از روسیه را ممنوع خواهند کرد.

بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا، همچنان گفته است که امریکا، بریتانیا، جاپان و کانادا در این اقدام مشترک “الیگارش‌های روسیه را به صورت مستقیم هدف قرار خواهند داد و ضربه‌ای به قلب ماشین جنگی پوتین وارد خواهند کرد.”

در سال گذشته میلادی، درآمد روسیه از صادرات طلا حدود ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر بوده است.

کشورهای گروه هفت روز سه شنبه، ‌آخرین روز جریان نشست سران این گروه در باواریا در جنوب آلمان به طور رسمی توقف واردات طلا از روسیه را اعلام می‌کنند.

کشورهای گروه هفت پیش از این نیز تحریم‌های شدیدی را علیه مسکو به دلیل حمله به اوکراین اعمال کرده‌اند.

بایدن نوشت: “ایالات متحده امریکا هزینه‌های بی‌سابقه‌ای را بر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تحمیل کرده است تا او را از درآمدی که برای تأمین مالی جنگش علیه اوکراین نیاز دارد، محروم کند.”

Continue Reading

جهان

دو کشته و چهارده زخمی در حمله به کلوب شبانه در ناروی

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

گزارش ها می رساند که در پی تیراندازی امروز (شنبه) در یک کلوب شبانه و جاده های نزدیک به آن در اسلو، پایتخت ناروی دو تن کشته شده و چهارده تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس ناروی اعلام کرده یک مظنون نارویژی ایرانی الاصل را دقایقی پس از این رویداد بازداشت کرده است.

کلپ «لندن پب» یکی از مشهور ترین کلپ شبانه برای همجنسگرایان مرد در مرکز اسلو است.

اولاو روینبرگ، خبرنگار تلویریون دولتی ناروی (NRK) گفت: “مردی را دیدم که با بکس وارد شد، تفنگی را برداشت و به تیراندازی پرداخت.”

انگیزه این حمله تاهنوز روشن نیست.

قرار اسلو رژهٔ افتخار همجنسگرایان را روز شنبه برگزار کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!