Connect with us

رویداد های اخیر

آتش گرفتن موتر حامل مهاجرین افغان در ایران جدی پیگیری شود – غنی

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۳۹۹)

رییس جمهور غنی امروز در نشست کابینه گفت که مراجع دیپلماتیک دو کشور باید به گونه‌ی جدی این رویداد را بررسی کنند.

نشست کابینه با حرف‌های رییس جمهور غنی روی همین رویداد آغاز شد؛ او گفته است که چگونگی سوختن موترحامل افغان‌ها در یزد باید به گونه‌ی جدی از سوی مراجع دیپلماتیک کابل و تهران پی‌گیری شود.

همزمان با این، وزارت خارجه می‌گوید، وزیر خارجه به سفیر افغانستان در تهران و بخش‌های سیاسی این وزارت دستور داده تا چگونگی آتش‌سوزی موتر حامل افغان‌ها در ایران را پی‌گیری کنند و از اسناد قانونی برای به عدالت کشانیدن عاملان این رویداد کار بگیرند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه، می گوید: “وزیر خارجه به سفیر افغانستان در ایران و مسوولین شعبه‌های سیاسی این وزارت وظیفه داده که رویداد آتش‌سوزی در شهر یزد ایران را که به شهادت سه شهروند و زخمی شدن پنج شهروند منجر شد، با جدیت تعقیب کنند.”

مقام‌های ایرانی پذیرفته‌ اند که نظامیان این کشور بر موتر حامل افغان‌ها شلیک کرده‌اند و این رویداد پی‌گیری می‌شود اما تاکنون از شناسایی و زیر پی‌گیرد قرار دادن عاملان رویداد، خبری نداده‌است.

نعیم نظری، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر، چنین می گوید: “از دستگاه دیپلماسی افغانستان با تاکید تقاضا داریم که این مسئله را با جدیت پی‌گیری کند و به ساده‌گی نگیرد.”

در افغانستان آتش‌سوزی موتر حامل افغان‌ها و دست‌بند زدن یک زخمی این رویداد در بستر از سوی نظامیان ایران واکنش‌های تند و پی‌گیر را به همراه داشته است.

در ولایت های هلمند و ننگرهار جمعیتی از معترضین، شعار عدالت‌خواهی داده می گویند که حکومت باید در برابر ظلم بر افغانها، اقدامات جدی را اتخاذ نماید.

در ماه ثور امسال هم ادعا شد که مرزبانان ایرانی نزدیک به ۵۰ کارجوی افغان را در مرز با افغانستان به دریا پرت کردند که به جان باختن ۱۲ کارجوی افغان انجامید.

دولت افغانستان گفت که سند دست‌داشتن مرزبانان ایرانی را به این کشور سپرده؛ اما تهران بازهم مرزبانان شان را بی‌تقصیر اعلام کردند.

رویداد های اخیر

تأکید چین بالای امریکا برآزادسازی پول‌های منجمد شده افغانستان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۱)

وانگ وین بین، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفته است که منجمد شدن هفت میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان سبب شده است که بحران اقتصادی در افغانستان تشدید پیدا کند.

وزارت خارجه چین ادامه مسدود ماندن این دارایی‌ها را غیر قابل توجیه خوانده است.

آقای بین گفته است: «منجمد شدن هفت میلیارد دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان نقش منفی در تشدید بحران اقتصادی در این کشور داشته است، دولت امریکا باید این دارایی‌های مردم افغانستان را آزاد کند و باید گفت که ادامه مسدود ماندن پول‌های منجمد شده افغانستان از سوی ایالات متحده امریکا هیج توجیهی ندارد».

چین و روسیه دو رقیب سرسخت ایالات متحده امریکا از آغاز حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان تاکنون چندین بار در مورد منجمد شدن دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان از سوی امریکا واکنش نشان داده و خواستار آزاد سازی این پول‌ها شده‌اند.

سید مسعود، استاد پوهنتون هم‌چنان گفت دراین مورد گفت: «امریکا حریف سیاسی و اقتصادی چینایی‌ها است و چینایی‌ها از هر منبع که شود حرکت‌های را بر ضد امریکا انجام می دهند و در حقیقت نوع آسیب شناسی سیاست‌های ایالات متحده را در افغانستان مطرح می کنند».

کما کان یک سال پیش و با بازگشت دوباره امارت اسلامی به قدرت، امریکا حدود ۱۰ میلیارد دالر از دارایی‌های افغانستان را منجمد کرد.

سپس جو بایدن، رییس جمهور امریکا در فرمانی که در ۲۲ دلو سال گذشته امضا کرد، دستور داد که نیمی از دارایی‌های منجمد شده افغانستان به خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر و نیم دیگر آن برای کمک های بشری به مردم افغانستان اختصاص داده شود. اقدامی که واکنش های زیادی را درپی داشت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب‌ها درهفت ولایت جان ۱۳ تن را گرفت

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۱)

وزارت دولت در امورسیدگی به حوادث امروز شنبه، ۲۲ اسد، گفته است که سرازیر شدن سیلاب‌ها در هفت ولایت کشور جان ۱۳ تن را گرفت که درمیان کشته‌شدگان چهار زن و پنج  کودک نیز می‌باشد و می‌افزاید که دو تن دیگر ناپدید شده‌است.

به گفته این وزارت، این فاجعه طبیعی خسارات مالی هنگفتی را برجا گذشته و سرک ها، راه های فرعی از قریه جات تا به ولسوالی‌ها را نیز تخریب کرده است.

به گفته معین این وزارت، این سیلاب‌ها ولایت های خوست، پکتیا، لوگر، غزنی، میدان وردک، پروان و کاپیسا را در برگرفته که راه‌‌های مواصلاتی برخی از این ولایت‌ها را بسته کرده است.

هم‌چنان آمارهای رسمی وزارت رسیدگی با حوادث نشان می‌دهد که درنتیجه این سیلاب‌ها، صدها خانه ویران شده ، فراورده‌های زراعتی و هزاران جریب زمین ازبین رفته است.

به گفته معین این وزارت، درحال حاضر کار بالای چگونگی بازشدن راه‌های فرعی قریه جات به ولسوالی‌ها جریان دارد.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی می‌گوید: «سیلاب‌های اخیر درهفت ولایت زیان‌های مالی و جانی برای مردم وارد کرده است، تلفات جانی به ۱۳ تن به شمول ۴ زن و ۵ طفل می‌باشد و دو نفر دیگر هم مفقود است. تلفات مالی هم شامل حیوانات، باغ ها، زمین‌های زراعتی و صدها خانه می‌باشد، به همین ترتیب سرک‌ها، راه‌های فرعی از قریه ها تا به ولسوالی‌ها تخریب شده است».

خسارات ناشی از سیلاب‌های اخیر در افغانستان زیاد است و باشندگان مناطق سیلاب زده به کمک های فوری نیاز دارند.

اما وزارت دولت در امور رسیدگی می‌گوید که برای خانواده‌های آسیب دیده یک صدهزار افغانی ازسوی امارت اسلامی در نظر گرفته شده که برای برخی‌ها توزیع شده و بقیه هم از این کمک مستفید خواهند شد.

آقای مسلم گفته است: «از طرف امارت اسلامی برای خانواده‌های شهدا یک لک افغانی در نظر گرفته شده، برای برخی‌ها توزیع شده و به بقیه نیز توزیع می‌شود، و کمک‌های اولیه خود را از طریق نهاد مبارزه با حوادث طبیعی به آنان می‌رسانیم، لوازم دیگر خانه مانند ظروف وغیره را نیز به آنها رساندیم، تیم‌های سروی ما نیز در ساحه است تا مکمل سروی خود را انجام بدهند».

سیلاب ‌زده گان اما از نهاد‌های مدد رسان ملی و بین المللی می‌خواهند که به کمک شان بشتباند زیرا به گفته‌ آنان، همه دار و ندار شان را سیلاب نابود کرده است و اکنون بی سرپناه شده‌اند.

با این حال وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید، با توجه به خسارات هنگفتی که این سیلاب‌ها برجا گذاشته کمک‌های نهاد‌های مدد‌رسان اندک  است و بسنده نیست. آنان از جامعه جهانی و ملل متحد می‌خواهند که  به افغانستان و مردم این کشور کمک کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مشاهده موجودات عجیب در آتش سوزی های مرموز در جوزجان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

مسئولان محلی در جوزجان می‌گویند که بیش از ۵۰ منزل مسکونی در ولسوالی فیض آباد این ولایت به گونه مرموز آتش گرفته است.

به گفته مسئولان، این آتش سوزی ها در قریه بالامردیان ولسوالی فیض آباد این ولایت رخ داده است و همچنان ادامه دارد.

پولیس ولایت جوزجان گفت که در نتیجه این آتش‌سوزی ها خسارات هنگفت مالی به باشندگان این قریه وارد شده است.

سراج الدین احمدی، قومندان امنیه ولایت جوزجان گفت:  “اضافه تر از پنجاه خانه آتش گرفته اینجا و روز به روز بیشتر شده می‌رود. دیروز تقربیا دوازده خانه در گرفت. امروز ختم قرآن هم داشتند، دعا هم کردند و امروز هم تقربیا در بین یک ساعت سه یا چهار خانه در گرفت.”

او افزود: “امید است که مسئولین و بزرگان امارت اسلامی افغانستان به کسانیکه متضرر شده اند توجه خاص کنند. “

با این حال رئیس اداره کار و امور اجتماعی ولایت جوزجان که از باشندگان اصلی قریه بالا مردیان ولسوالی فیض آباد نیز است وضعیت را “وحشتناک” خواند.

وی گفت که در حال حاضر منازل مسکونی در این قریه به گونه خودی یکی پی دیگر در آتش می سوزد.

نورالله مسافر، رییس کار و امور اجتماعی جوزجان افزود که زنان و کودکان اشیا و موجودات عجیب و غریب را دیده اند که در پی آن شماری از آنها در حال حاضر در بستر مریضی بسر می برند.

آقای مسافر گفت: ” حتی به بسیاری ها ضرر جانی رسیده، به حالت بیهوشی قرار گرفته اند. بعضی خانم ها و بعضی اطفال ضرردیده اند.”

از سویی هم شماری از باشندگان محل وضعیت در این قریه را نگران کننده دانسته گفتند که تنها برخی از زنان و کودکان قادر به دیدن بعضی موجودات عجیب در هنگام آتش سوزی هستند.

احمد جان، یک باشنده محل گفت: “مردم به مشکلات گرفتار استند. اول مردم فکر می کردند که انسان باشد، بعد ازآنکه تحقیق کردیم معلوم شد که اطفال می بیند خانم ها می بیند، به مرد ها معلوم نمی‌شود. نفر معلوم می‌شود به خانه داخل می‌شود اما وقتی‌که خانه را رفته می بینیم در خانه هیچ کسی نیست.”

این نخستین بار است که باشندگان یک قریه گواه اتش سوزی های ناگهانی در منازل مسکونی هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!