Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا تصمیم دارد نام افغانستان از میان متحدان غیرناتو حذف کند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

رییس جمهور امریکا تصمیم گرفته تا نام افغانستان را از میان متحدان غیر ناتوی واشنگتن حذف کند.

کاخ سفید اعلام کرده است که این تصمیم جو بایدن طی یک نامه رسمی روز چهار شنبه (۱۵سرطان) به کانگرس ایالات متحده نیز فرستاده شده است.

امارت اسلامی اما این اقدام امریکا را قابل تشویش و نگرانی نمی‌داند و تاکید می‌کند که در بیست سال گذشته شهروندان کشور از همین آدرس بیشتر متضرر شده اند.

پس از خروج امریکا و هم پیمانانش از افغانستان در ماه اگست سال گذشته میلادی و روی کار آمدن امارت اسلامی، ظاهرآ افغانستان با گذشت هر روز جایگاه و اهمیت خود را نزد حامیان بین‌المللی خود به ویژه ایالات متحده از دست می‌دهد.

در تازه ترین مورد رییس جمهور ایالات متحده امریکا تصمیم گرفته است تا نام افغانستان را از فهرست متحدان اصلی غیر ناتوی واشنگتن حذف نماید.

کاخ سفید می‌گوید که این تصیم جوبایدن طی یک نامه رسمی با کانگرس ایالات متحده نیز شریک ساخته شده است.

در نامه کاخ سفید به کانگرس ایالات متحده امریکا آمده است که:”براساس بند ۵۱۷ قانون کمک خارجی ۱۹۶۱من اخطار خود را مبنی بر لغو نام افغانستان به‌عنوان متحد اصلی غیرناتو ارایه می‌کنم و می‌خواهم در مورد تصمیم برای لغو کردن موقف افغانستان منحیث متحد عمدهٔ غیرناتو به شما آگاهی دهم”.

برخلاف متحدین ناتو ایالات متحده که پیمان دفاعی مشترک دارند، برای متحدین غیرناتو تضمین‌های دفاعی دوجانبه وجود ندارد.

بر اساس معلومات وزارت خارجه ایالات متحده با لغو این موقف افغانستان، ایالات متحده پس از این ۱۸ متحد عمده غیر ناتو خواهد داشت که شامل، ارجنتاین، آسترالیا، بحرین، برازیل، کولمبیا، مصر، اسراییل، جاپان، اردن، کویت، مراکش، نیوزیلند، پاکستان، فلیپین، قطر، کوریای جنوبی، تایلند و تونس می‌شود.

امارت اسلامی اما این اقدام امریکا را قابل تشویش و نگرانی نمی‌داند و تاکید می‌کند که در بیست سال گذشته شهروندان کشور از همین آدرس بیشتر متضرر شده اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفته است که:” امارت اسلامی افغانستان از این اقدام امریکا کدام تشویش ندارد که گفته است عنوان متحد اصلی غیر از عضویت ناتو را از افغانستان پس می گیرد ونه هم این عنوان به افغانستان کدام منفعتی داشت. در بیست سال گذشته افغان‌ها از همین ناحیه متضرر شده اند و کدام خاطره خوبی از آن ندارند. البته در بخش های دپلوماتیک و تجارتی خواهان روابط خوب، مثبت و قابل اعتماد با کشورها می باشد.”

ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ افغانستان را منحیث متحد عمدهٔ غیرناتو خویش اعلام کرد و زمینه را برای کابل و واشنگتن مساعد ساخت تا روابط اقتصادی و دفاعی خویش را حفظ کنند.

امریکا در حالی نام افغانستان را از لست متحدان غیر ناتوی خود حذف می‌کند که این کشور در جنگ بیست سال گذشته افغانستان ۲۴۶۱ نظامی اش کشته و ۲۰ هزار نظامی دیگر اش زخمی شدند.

رویداد های اخیر

معاون سیاسی رییس الوزرا: امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده و باید به رسمیت شناخته شود

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

معاون سیاسی رییس الوزرا در دیدار با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده است و باید به رسمیت شناخته شود.

مولوی عبدالکبیر همچنان گفته است که امارت اسلامی خواهان تعامل فعال با جامعه بین‌المللی است، اما ملل متحد باید محدودیت‌ها و تحریمات بالای امارت اسلامی و مقامات آنرا رفع نماید.

به گفته وی، داعش یک تهدید جهانی است اما امارت اسلامی ریشه این گروه را در افغانستان خشکانده است.

معاون سیاسی رییس الوزرا همچنان تاکید کرده که امارت اسلامی باورمند به گفتگو است و همین گونه به نظام همه شمول باور دارد و می‌خواهد تعیینات براساس تخصص صورت بگیرد.

از سوی دیگر، نماینده‌ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این دیدار گفته است که کمک‌های بشری این سازمان برای افغانستان ادامه می یابد.

خانم روزا اوتونبایوا با تاکید بر حل مشکلات افغانستان از طریق گفتگو و تفاهم، گفته است که سازمان ملل متحد در این زمینه تلاش خواهد کرد.

در این دیدار، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ، انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی و مارکس پوتزل، معاون سیاسی یوناما نیز حضور داشتند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایران ۲۰ زندانی دیگر افغان را به افغانستان تحویل داد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

نمایندگی وزارت امور خارجه در ولایت نیمروز می‌گوید که ۲۰ افغان دیگر از زندان زاهدان ایران آزاد شدند.

ریاست اطلاعات و فرهنگ در نیمروز در خبرنامه‌ای گفته است که این افغان‌ها پس از آزادی به نمایندگی وزارت خارجه در شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، تحویل داده شدند.

به گفته مسوولان، این افراد به دلیل نداشتن اسناد قانونی بازداشت شده بودند که در نتیجه تلاش‌های قنسولگری امارت اسلامی در شهر زاهدان ایران آزاد شدند.

مولوی صدیق‌الله نصرت، رییس امور مهاجرین و عودت‌کنندگان در نیمروز نیز از معرفی افغان‌های آزادشده به سازمان بین‌المللی مهاجرت به منظور دریافت کمک خبر داده است.

گفتنی است که در هفته‌های اخیر، صدها افغان از زندان‌های ایران و پاکستان آزاد و به امارت اسلامی تحویل داده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل از ۲۴ مرکز ترک اعتیاد در افغانستان حمایت می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در افغانستان (UNODC) اعلام کرده است که به منظور حمایت از برنامه‌ها جهت تداوی معتادین در افغانستان، به تعداد ۲۴ مرکز ترک اعتیاد را تحت حمایت قرار می‌دهد.

این دفتر افزوده که در حمایت از برنامه توسعه سازمان ملل، برای این مراکز مواد غذایی، وسایل گرمایشی، مواد صحی و دوا فراهم می‌کند.

به گفته این سازمان، در حال حاضر تعداد سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن در حدود ۱۰ درصد جمعیت افغانستان معتاد هستند.

در خبرنامه دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل آمده است که این برنامه جدید در حمایت از مراکز ترک اعتیاد دست‌کم برای شش ماه آینده ادامه خواهد داشت تا افرادی که به دلیل سوء مصرف مواد مخدر آسیب دیده‌اند، به خدمات صحی، دوا و منابع لازم برای صحتمندشدن دسترسی داشته باشند.

با روی کار آمدن مجدد امارت اسلامی در افغانستان، کشت خشخاش در این کشور ممنوع اعلام شده است و آنانی که از این امر سرپیچی کنند، مجازات می شوند.

گفتنی است که امارت اسلامی به تجمع هزاران معتاد در ساحه پُل‌سوخته کابل که سال‌های متمادی حیات خلوت معتادین و بازار گرم خرید وفروش مواد مخدر در پایتخت بود، پایان داد و هزاران معتاد از کابل و شهرهای دیگر جمع‌آوری شدند و به مراکز ترک اعتیاد انتقال یافتند.

طبق گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در جریان روزهای اخیر، مزارع کشت خشخاش را در نقاط مختلف کشور تثبیت کرده‌اند، تاکنون هزاران جریب زمین که در آن خشخاش کشت شده بود، تخریب شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!