Connect with us

رویداد های اخیر

احتمال تغییر در اعضای هیئت مذاکره کننده صلح حکومت

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

منابع نزدیک به عبدالله عبدالله از احتمال تغییر در هیئت مذاکره کننده صلح حکومت خبر میدهند.

در آستانه ی آغاز مذاکرات میان افغانی، از شورای عالی مصالحه ملی خبر میرسد که احتمالا در ترکیب هیئت مذاکره کننده صلح حکومت تغییرات به میان آید.

ازسویی هم برخی منابع دیگر به آریانانیوز میگویند که در آستانه ی آغاز مذاکرات بین الافغانی در برخی اعضای هیئت مذاکره کننده علائم بیماری کوید-۱۹ دیده شده و در قرنطینه بسر میبرند.

این منابع می افزایند که به همین دلیل نخستین نشست مذاکرات بین الافغانی از راه دور برگزار خواهد شد.

فاروق مجروح، عضو هیئت مذاکره کننده صلح حکومت، می گوید: “هیئت آماده گی را دارد. اکنون طالبان باید آماده گفتگو شوند”.

 دراین میان کابل گفته است که با تکمیل شدن رهایی ۳ هزار زندانی طالب، رهایی دیگر زندانیان مشروط به کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان خواهد بود.

 در همین حال نیکولاس کی، نماینده پیشین ملکی ناتو در افغانستان، گفته است: “اگر طالبان به تعهدات شان پابند نباشند، توافقی نخواهد بود، طالبان حملات خود را بر نیروهای خارجی متوقف کرده اند اما به کشتن نیروهای امنیتی افغانستان ادامه داده اند، و غیرنظامیان را در مناطق روستایی هدف قرار می دهند و تلفات غیرنظامیان ناشی ازاین حملات بلند است. ما با دولت افغانستان به خاطر رهایی زندانیان بیشتر طالبان کار می کنیم که بخشی از اعتماد سازی و زمینه سازی آغاز گفتگوی میان افغان ها است”.

این در حالیست که زلمی خلیلزاد در دور تازه سفرش پس از دوحه به اسلام آباد و کابل سفر خواهد کرد و انتظار می رود که او این‌بار در تفاهم با طالبان و حکومت زمان و مکان گفتگوهای میان افغانی را نهایی بسازد.

هرچند گفته شده است که طالبان قطر را جای مناسب برای این گفتگوها میدانند؛ اما حکومت افغانستان علاقه ندارد تا این گفتگوها در دوحه برگزار شود.

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل: شش میلیون تن در افغانستان با ناامنی غذایی مواجه اند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

سازمان ملل متحد اخیراً هشدار داده است که شش میلیون تن در افغانستان با ناامنی غذایی مواجه هستند.

رامیز الاکبروف، معاون فرستاده خاص سرمنشی عمومی ملل متحد در امور افغانستان گفته است دمای هوا در برخی مناطق افغانستان در زمستان به منفی ۲۵ درجه سانتیگراد می‌رسد و مردم این کشور با ناامنی غذایی مواجه هستند.

وی گفته است: «برای حمایت از آماده‌گی‌های زمستانی به ۷۶۸ میلیون دالر نیاز داریم که باید ۶۱۴ میلیون دالر آن پیش از پایان سال به دستمان برسد. در طول سال برای تأمین بودجه تلاش فراوانی کردیم.»

الاکبروف با بیان اینکه شش میلیون تن در افغانستان در سطح اضطراری با ناامنی غذایی مواجه هستند، تأکید کرد: «این میزان ناامنی غذایی بسیار بالا است.»

بر اساس گزارش سازمان ملل، دو سوم جمعیت افغانستان (بیش از ۲۸ میلیون تن) در سال ۲۰۲۳ به کمک‌های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!