Connect with us

رویداد های اخیر

رسمی: بازی های لالیگا از تاریخ ۱۱ جون ادامه پیدا خواهد کرد

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۳۹۹)

خاویر تباس رییس لیگ فوتبال اسپانیا تایید کرد که بازی های باقیمانده ی این فصل لالیگا از تاریخ ۱۱ جون ادامه پیدا خواهد کرد.

بعد از وقفه ی دوماهه ی بوجود آمده توسط بحران کرونا حالا لیگ های معتبر اروپایی برای شروع مجدد بازی ها آمادگی میگیرند.

خاویر تباس رییس لیگ فوتبال اسپانیا شروع بازی های این فصل را از تاریخ ۱۱ جون و شروع فصل بعد را از تاریخ ۱۲ سپتامبر تایید کرد.

تباس افزود که بازی تیم های سویا و ریال بتیس به تاریخ ۱۱ جون ادامه ی بازی ها لالیگا خواهد بود.

بازی های این فصل لیگ های معتبر اروپایی پشت در های بسته برگزار خواهند شد.

بوندسلیگای آلمان چند هفته ی میشود که شروع شده و تیم ها پشت درهای بسته به مصاف هم میروند.

لیگ برتر انگلیس به تاریخ ۱۷ جون و سری آی ایتالیا به تاریخ ۲۰ جون شروع خواهند شد.

بازی های این فصل لیگ فوتبال فرانسه لغو و تیم پاریس سنت جرمن به عنوان قهرمان برگزیده شد.

رویداد های اخیر

اتاق زراعت ومالداری: سالانه به‌ارزش ۱۸۰ میلیون دالر «لبنیات» به‌کشور وارد می‌شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

اتاق زراعت و مالداری کشور می‌گوید که سالانه به‌ ارزش ۱۸۰ میلیون دالر «لبنیات» از کشورهای بیرونی به افغانستان وارد می‌شود و می‌ افزاید هرگاه روی مالداری در کشور سرمایه‌گذاری شود افغانستان می‌تواند ازنظر تولید لبنیات خودکفا و حتا به کشورهای دیگر لبنیات صادر کند.

خان جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفته است: «اگر وزارت زراعت و مالداری زمین، انرژی و سردخانه را در اختیار سکتور خصوصی قرار دهد، سکتور خصوصی می تواند سرمایه‌گذاری کند.»

میرویس حاجی زاده، معاون اتاق زراعت و مالداری هم‌چنان می‌گوید: «امیدواریم اگر به بخش خصوصی فرصت سرمایه‌گذاری داده شود، بتواند در داخل کشور سرمایه‌گذاری بیشتری کند.»

به گفته اتاق تجارت وسرمایه‌گذاری هم‌ اکنون گوشت گاو، گوسفند، مرغ، گوشت ماهی، شیر، ماست پنیر و سایر اقلام ازکشورهای بیرونی وارد کشور می‌شود در حالی که ظرفیت تولید این اقلام در کشور وجود دارد.

درهمین حال، وزارت زراعت ومالداری گفته است که این وزارت برای گسترش مالداری و انکشاف فارم‌ها برنامه‌های جدید را روی‌ دست دارد.

مصباح‌الدین مستعین، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری می‌گوید: «مالداری یکی از بخش‌های مهم کشور است که وزارت زراعت در نظر دارد تا سکتور خصوصی را به سرمایه‌گذاری در این بخش تشویق کند.»

آگاهان اقتصادی هم‌چنان می‌گویند که با حمایت از مالداری درافغانستان، اقتصاد سنتی تقویت خواهد شد و سرانجام با گسترش مالداری درکشور اقتصاد ملی هم رو به خودکفایی خواهد رفت.

تاج محمد تلاش، یکی از آگاهان اقتصادی گفت: «کشور ما یک کشور زراعتی است و ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری در بخش مالداری و توسعه این بخش دارد و امیدوارم وزارت زراعت به این بخش توجه جدی داشته باشد.»

گفتنی است که افغانستان یکی از کشورهای زراعتی محسوب می‌شود اما بسیاری از فرآورده‌های زراعتی این کشور از بیرون وارد می‌شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیرخارجه هند: برای از سرگیری فعالیت‌های قنسولی با افغانستان به زمان نیاز داریم

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

وزیرخارجه هند می‌گوید کشورش برای داشتن روابط سیاسی و از سرگیری فعالیت های قنسولی با افغانستان به زمان نیاز دارد تا به یک سطح از اعتماد از دست رفته برسد.

جی شنکر این مطلب را در نشستی زیر نام «ظهورهند وجهان و سیاست خارجی در عصر مودی» در ایالت گجرات بیان کرده است.

به گفته وزیرخارجه هند روند صدور ویزه تحصیلی به محصلین نیز به دلیل از دست رفتن اعتماد متوقف شده است.

آقای شنکر می‌گوید: «درآگست سال گذشته ناگزیرشدیم سفارت خود را درافغانستان ببندیم و حتی یک نماینده هم ازهند در افغانستان نبود لذا درآنزمان همه چیزدربلاتکلیفی قرارداشت. توانایی تایید اسناد را از دست دادیم. نمی‌توانستیم تایید کنیم ویزه و پاسپورت واقعا به چه کسی تعلق دارد.»

وی افزود: «درنهایت هرکشور باید سیستم داشته باشد که براساس آن تعاملات خود را تنظیم کند. ما باید منتظر بمانیم تا یک اعتماد و کارایی دوباره به وجود بیاید و ما بتوانیم فعالیت های خود را درافغانستان دوباره ازسربگیریم.»

وزارت تحصیلات عالی تا کنون دراین خصوص ابراز نظرنکرده است.  هم اکنون صدها محصل افغان که در اواخر جمهوریت از بهر سپری کردن رخصتی به کشوربرگشته بودند نمی توانند دوباره برای ادامه تحصیلات به هند برگردند.

هرچند شماری ازدیپلومات‌های هندی جهت هماهنگ کردن کمک‌های بشری درافغانستان حضور دارند اما دهلی نو هیچ گونه فعالیت سیاسی وقنسولی درافغانستان ندارد.

طی ماه های گذشته مقام های ارشد امارت اسلامی به شمول سرپرست وزارت های دفاع و داخله ازهند خواستند روابط سیاسی واقتصادی با افغانستان را ازسربگیرد وبه دهلی نو اطمینان دادند که امنیت جان سایر دیپلومات ها وکارکنان سفارت این کشور در افغانستان تامین خواهد بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هیئت رهبری وزارت داخله با خانواده‌های قربانیان مرکز آموزشی “کاج” دیدار نمود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

هیئت رهبری وزارت داخله به رهبری زین‌الله عابر رئیس دفتر وزیر داخله روز یک‌شنبه (۱۰میزان) با خانواده‌های قربانیان مرکز آموزشی “کاج” دیدار و از انها دلجویی کرد.

همچنان مقامات وزارت داخله به آنها وعده هر نوع همکاری نموده و به خانواده‌های جان باخته‌گان یکصدهزار افغانی و برای زخمیان ۵۰هزار افغانی کمک نمود.

مقامات وزارت داخله می‌گوید که تلاش می‌کنند امنیت غرب کابل را تامین کنند تا اینگونه رویدادها دیگر تکرار نشود.

زین‌الله عابر رییس دفتر وزیر امور داخله می‌گوید: «با نیروهای امنیتی همکاری نمایید در وقتش به ما خبر بدهید ما انشاالله از همچون حادثات جلوگیری میکنیم و در آینده نهادهای امنیتی از شما، اطفال تان و مراکز آموزشی محافظت می‌کنند.»

یکی از این مقامات می‌گوید: «این قاتلین، این وحشی‌ها و این مجرمین هیچ مذهب و انسانیت را نمی شناسند و هر کاری که از دست شان ساخته باشند انجام میدهند و از این معلوم می‌شود که همه ما و شما اهداف آنها هستیم.»

شماری دیگری از مقامات امارت اسلامی می‌گویند که دشمنان مردم افغانستان میخواهند که با اینگونه حملات تفرقه افگنی کنند اما مردم و حکومت به این کار اجازه نخواهند داد.

عبداللطیف نظری، معین وزارت اقتصاد می‌گوید: «دشمنام ثبات، امنیت، ترقی و پیشرفت افغانستان تلاش می کند که با این اهداف خود جدایی، تفرقه، نفاق، خشونت و نفرت را بین مردم افغانستان ایجاد بکند.»

از سوی دیگر خانواده‌های قربانیان میخواهند که نیروهای مردمی در این محل دوباره فعال شود تا از اینگونه حملات جلوگیری شود.

یکی از اقارب قربانیان می‌گوید: «در قسمت مکاتب و کورس‌های خصوصی اگر لطف کنند از مقامات بلند پایه برای اینها مجوز اسلحه داده شود تا این مراکز تدابیر امنیتی خود را بگیرند .»

بیشترین قربانیان انفجار روز جمعه ( ۸میزان) در غرب کابل پسران و دختران جوانی بودند که برای شرکت در امتحان آزمایشی کانکور به مرکز آموزشی “کاج” آمده بودند.

سه روز پس از این رویداد، یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان اعلام کرده است که آمار قربانیان حمله روز جمعه در غرب کابل رو به افزایش است و تا کنون شمار آنان به ۵۳ کشته و ۱۱۰ زخمی رسیده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!