Connect with us

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا: حکومت جدید باید امنیت اقتصادی برای مردم ایجاد کند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا گفته است که شهروندان افغانستان شدیدا درگیر مشکلات اقتصادی اند و حکومت جدید باید امنیت اقتصادی برای مردم ایجاد کند.

توماس نیکلاسن، نماینده خاص این اتحادیه در گفتگو با آریانا نیوز گفته است که این اتحادیه به ارائه کمک‌های بیشتر بشردوستانه برای شهروندان افغانستان متعهد است.

آقای نیکلاسن گفت: “مردم فعلآ در افغانستان با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم میکنند، بناءً حکومت جدید ضرورت دارد تا امنیت اقتصادی را در کشور تامین کند. حکومت نیاز به سرمایه گذاری دارد، و نیاز است که بانک مرکزی افغانستان اختیارات کامل را داشته باشد”.

این دیپلومات ارشد اتحادیه اروپا هم‌چنان گفته است که از صحبت هایش با شهروندان افغانستان دریافته که مقام های دولت فعلی نسبت به مقام های دولت گذشته کمتر به فساد آغشته اند.

پس از تحولات اخیر در کشور، بحران اقتصادی شدید دامن گیری شهروندان افغانستان شده که بیشتر از هفت ماه می شود با آن دست و پنجه نرم می کنند.

بحرانی که نگرانی های جامعه جهانی و نهاد های امداد رسان را به دنبال داشته و برای مهار آن در تلاش تعامل با دولت جدید افغانستان اند.

از آغاز حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان تا کنون اتحادیه اروپا با دولت جدید افغانستان روابط خوبی داشته است و نمایندگی این اتحادیه نیز در حال حاضر در کابل فعال است. اما این اتحادیه بارها گفته که تعامل شان با امارت اسلامی به معنی به رسمیت شناختن آنان نیست.

عبدالواحد فقیری، آگاه روابط بین الملل در این باره گفت: ” اروپایی ها بسیار نگران استند از افغانستان که اگر افغانستان خدا ناخواسته سقوط کند، اروپایی ها می دانند که یک موجی از مهاجران به طرف آنها سرا زیر خواهد شد و از این راستا بسیار نگران استند و در این رابطه فکر می کنم که بالای امریکایی ها هم زیادتر فشار انداخته اند که با امارت اسلامی در تعامل شود.”

پیش از این مقام های اتحادیه اروپا گفته بودند که هرگونه تصمیم در مورد به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان وابسته به عملی شدن معیارهای بین المللی از سوی امارت اسلامی است.  امارت اسلامی اما می‌گوید که شرایط به رسمیت شناختن را تکمیل کرده است.

رویداد های اخیر

افزایش سیاحت داخلی از ولسوالی شولگره ولایت بلخ

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ولایت بلخ می‌گویند که در یک ماه گذشته، سی هزار توریست داخلی از ولسوالی شولگره ولایت بلخ دیدن کرده‌اند.

به گفته مقام‌های محلی، «چشمه خواجه سکندر» یکی از مکان‌های تفریحی ولسوالی شولگره است و مردم بیشتر به این مکان می‌آیند.

مقام‌های امنیتی در ولسوالی شولگره هم از مردم می‌خواهند که با خاطر آرام از مکان‌های تفریحی این ولسوالی دیدن کنند، زیرا آنان تلاش می‌کنند تا امنیت مردم را به گونه کامل تأمین کنند.

باشندگان ولایت هم از اینکه صنعت توریستی در این ولایت گسترش یافته است، از آن استقبال می‌کنند

غلام یحیی، یکی از توریستان می‌گوید: «تفاوت بسیار زیاد است، در گذشته ناامنی بود حالا به خاطر امنیت این مکان، مردم زیاد می آیند».

گفتنی ‌است که با تحولات اخیر و تأمین امنیت در سراسری کشور، در بسیاری از مناطق صنعت توریستی گسترش یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بیش‌از ۱۰۰۰ تن در ولایت تخار مبتلا به مریضی اسهالات شده‌اند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

ریاست صحت عامه ولایت تخار امروز یک‌شنبه، ۱۶ اسد، می‌گوید که در سه روز گذشته، بیش‌از یک هزار تن دچار مریضی اسهالات در ولایت تخار شده‌اند.

مسوولان در صحت عامه این ولایت می‌گویند که بیشتر این افراد در مناطق دور دست ولسوالی‌های «بنگی» و «اشمکش» دچار این مریضی شده‌اند.

به گفته این مسوولان، تیم‌های سیار صحی به محل فرستاده شده تا از تلفات و گسترش این مریضی جلوگیری شود.

درهمین حال، شماری از نهادهای غیر دولتی صحی هم برای جلوگیری از تلفات ناشی ازاین مریضی، دست به کار شده‌اند.

با این حال، باشندگان ولایت تخار می‌گویند که در بسیاری از مناطق دور دست این ولایت مراکز صحی وجود ندارد و از دولت می‌خواهند که مراکز صحی سیار را در این مناطق ایجاد کند.

گفتنی است که عدم رعایت حفظ الصحه، هوای گرم و هم‌چنان استفاده از آب‌های غیر صحی از دلایل شیوع این مریضی گفته شده‌است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

آغاز کار ساخت سرک اتصالی ساحه وزیر محمد اکبرخان تا شیرپور 

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

شاروالی کابل، کار ساخت سرک اتصالی ساحۀ وزیر محمد اکبرخان تا شیرپور را در شهر کابل آغاز کرد .

به گفته شاروالی کابل این سرک را ریاست کار، حفظ و مراقبت شاروالی کابل، به  درازای ۳۹۱ متر و پهنای ۲۲.۵ متر که شامل ساخت آبروها و پیاده روهای آن نیز است، به شکل اساسی به مصرف ۱۵ میلیون افغانی طی سال جاری می‌سازد.

این سرک اتصالی، سرک ۱۵وزیر محمد اکبرخان را به سرک دوم شیر پور وصل می‌کند.

به گفته شاروالی کابل در مسیر این سرک، شش ملکیت تحت استملاک قرار دارد که کار تخریب و پاکسازی آن نیز آغاز شده است.

با ساخت این سرک حجم ترافیک تقسیم شده و مشکلات محیطی ساحات مربوط به آن حل خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!