Connect with us

رویداد های اخیر

وزیر خارجه ترکیه: حکومت سرپرست افغانستان باید برای گرفتن مشروعیت جهانی گام های را بردارد

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۳, ۱۴۰۰)

وزیر خارجه ترکیه گفته است که حکومت سرپرست افغانستان باید برای گرفتن مشروعیت جهانی گام های را بردارد.

مولود چاوش اغلو این موضوع را با همتای افغانی اش به تازگی در آنتالیا مطرح کرده است.

به گفته او، بدون به رسمیت شناختن حکومت جدید، مشکلات افغانستان حل نخواهد شد.

آقای اغلو در یک نشست خبری گفت: “دولت سرپرست هرچند مشکل ودشوار، گام های را ازجمله فراگیربودن باید بردارد، اگرخواهان به رسمیت شناخته شدن ازسوی جامعه جهانی است. اقدام های مثبت صورت گرفته اما کافی نیست وپیگیری نشده است می خواهیم گام های دیگری هم برداشته شود.”

این دیپلومات ارشد ترکیه گفت که کشورش مانند سایر کشورهای جهان عجله برای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست ندارد و شرط اساسی گام های است که کابل باید درمطابقت با خواست های جهانی بردارد.

آقای اغلو گفت: “ما همچون سایر کشورهای جهان، برای به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان عجله نداریم. ما هم می خواهیم گام های عملی را ازسوی دولت جدید شاهد باشیم. گام های برداشته شده است اما کافی نیست وپیگیری نشده است، باید اقدام های ملموس بیشترازسوی دولت جدید انجام شود تا زمینه مشروعیت بین‌المللی برای دولت جدید فراهم شود.”

وزیر خارجه ترکیه برمدیریت پنج میدان هوایی افغانستان به شمول میدان هوایی کابل نیزاشاره کرده است.

آقای اغلو گفت: “ما با قطرروی تمام مسایل تفاهم داریم اما برخی ازمسایل با دولت جدید افغانستان حل نشده است. نیازبه گفتگوهای بیشتری است. نظریات مختلف میان حاکمان جدید افغانستان وجود دارد. به آقای متقی گفتم که این کار را برای منفعت خود نمی کنیم بلکه هدف ما پشتیبانی ازپیشرفت افغانستان است. بازشدن میدان های هوایی افغانستان به روی پروازهای بین المللی بسیارمهم است؛ بودجه ملی این کشور را تقویت می کند، لذا توافق دراین خصوص با دولت سرپرست نهایی نیست.”

از سوی دیگر، سخنگوی امارت اسلامی درتویتی شرکت هیلت حکومتی درنشست آنتالیا را پردستاورد خوانده تاکید می کند که دراین نشست نمایندگان کشورهای مختلف تشویق شدند تا روابط دیپلوماتیک خود با افغانستان را احیا کنند وهمچنین همکاری‌های تجارتی با افغانستان را گسترش دهند.

Advertisement

رویداد های اخیر

تاکید بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان در نشست کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

سران کشور‌های آسیای میانه و اتحادیه اروپا در نشستی در کنار گفتگو بر سایر موضوعات، بر اهمیت ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

این نشست روز جمعه (۱۲ جوزا) در شهر چوپان آتا در قرغیزستان برگزار شده بود.

در این نشست رؤسای جمهور قرغیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبیکستان و هیئتی از ترکمنستان به نمایندگی از رئیس جمهور این کشور و همچنان رئیس اتحادیه اروپا شرکت کردند.

بر بنیاد اعلامیه پایانی این نشست، اشتراک کنندگان نگرانی مشترک خود را در مورد «وضعیت رو به وخامت» در افغانستان بیان کردند و تعهد خود را برای توسعه افغانستان به یک کشور امن، صلح آمیز، باثبات و مرفه مجدداً ابراز کردند.

در این راستا، آنان تلاش‌های جامعه جهانی را برای کمک به مردم افغانستان به شیوه اصولی و مطابق با قوانین بین المللی، علیرغم شرایط دشوار، اذعان نمودند.

اشتراک کنندگان همچنین از جامعه جهانی خواستند تا کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را افزایش دهند و به نقش کلیدی سازمان ملل متحد در ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان به شیوه اصولی اشاره کردند.

آنها بر اهمیت ایجاد یک حکومت فراگیر و نماینده و اهمیت احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی همه شهروندان افغان به ویژه زنان، دختران و اقوام تاکید کردند.

این در حالی است که مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که حکومت فراگیر است و همچنان به حقوق بشر مطابق با شریعت متعهد است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!