Connect with us

رویداد های اخیر

وزیر خارجه ترکیه: حکومت سرپرست افغانستان باید برای گرفتن مشروعیت جهانی گام های را بردارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۲۳, ۱۴۰۰)

وزیر خارجه ترکیه گفته است که حکومت سرپرست افغانستان باید برای گرفتن مشروعیت جهانی گام های را بردارد.

مولود چاوش اغلو این موضوع را با همتای افغانی اش به تازگی در آنتالیا مطرح کرده است.

به گفته او، بدون به رسمیت شناختن حکومت جدید، مشکلات افغانستان حل نخواهد شد.

آقای اغلو در یک نشست خبری گفت: “دولت سرپرست هرچند مشکل ودشوار، گام های را ازجمله فراگیربودن باید بردارد، اگرخواهان به رسمیت شناخته شدن ازسوی جامعه جهانی است. اقدام های مثبت صورت گرفته اما کافی نیست وپیگیری نشده است می خواهیم گام های دیگری هم برداشته شود.”

این دیپلومات ارشد ترکیه گفت که کشورش مانند سایر کشورهای جهان عجله برای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست ندارد و شرط اساسی گام های است که کابل باید درمطابقت با خواست های جهانی بردارد.

آقای اغلو گفت: “ما همچون سایر کشورهای جهان، برای به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان عجله نداریم. ما هم می خواهیم گام های عملی را ازسوی دولت جدید شاهد باشیم. گام های برداشته شده است اما کافی نیست وپیگیری نشده است، باید اقدام های ملموس بیشترازسوی دولت جدید انجام شود تا زمینه مشروعیت بین‌المللی برای دولت جدید فراهم شود.”

وزیر خارجه ترکیه برمدیریت پنج میدان هوایی افغانستان به شمول میدان هوایی کابل نیزاشاره کرده است.

آقای اغلو گفت: “ما با قطرروی تمام مسایل تفاهم داریم اما برخی ازمسایل با دولت جدید افغانستان حل نشده است. نیازبه گفتگوهای بیشتری است. نظریات مختلف میان حاکمان جدید افغانستان وجود دارد. به آقای متقی گفتم که این کار را برای منفعت خود نمی کنیم بلکه هدف ما پشتیبانی ازپیشرفت افغانستان است. بازشدن میدان های هوایی افغانستان به روی پروازهای بین المللی بسیارمهم است؛ بودجه ملی این کشور را تقویت می کند، لذا توافق دراین خصوص با دولت سرپرست نهایی نیست.”

از سوی دیگر، سخنگوی امارت اسلامی درتویتی شرکت هیلت حکومتی درنشست آنتالیا را پردستاورد خوانده تاکید می کند که دراین نشست نمایندگان کشورهای مختلف تشویق شدند تا روابط دیپلوماتیک خود با افغانستان را احیا کنند وهمچنین همکاری‌های تجارتی با افغانستان را گسترش دهند.

Advertisement

رویداد های اخیر

وزیر توسعه پاکستان: بیجنیگ در مورد تروریزم با کابل گفتگو کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

احسان اقبال، وزیر برنامه ریزی و توسعه پاکستان می‌گوید که اسلام آباد مایل است بیجینگ در مورد موضوع تروریزم با کابل گفتگو کند.

آقای اقبال در مصاحبه با صدای امریکا که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، اظهار کرد که پاکستان در مورد گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان که در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند و اعمال تروریستی انجام می‌دهند، نگرانی دارد.

وی افزود: «تروریست‌هایی که حادثه اخیر را علیه کارگران چینی مرتکب شدند، نیز از افغانستان آمده‌ بودند، بنابراین من فکر می‌کنم که این مایه نگرانی است. امیدواریم که چین نیز افغانستان را متقاعد کند، زیرا افغان‌ها نیز به حکومت چین در منطقه گوش می‌دهند.»

این مقام پاکستانی تصریح کرد که در نتیجه بحران و درگیری‌های چند دهه اخیر در افغانستان، پاکستان نتوانسته است در زیربنا های خود سرمایه گذاری داشته باشد.

وی با اشاره به افغانستان گفت که پاکستان با چین توافق کرده است تا کشور ثالثی مشمول پروژه دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شود.

این در حالی است که پیش از این امارت اسلامی اتهامات مقام‌‌های پاکستانی علیه افغانستان را در مورد حوادث امنیتی در این کشور رد کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب در فاریاب جان ۱۸ نفر را گرفت و صدها خانه را تخریب کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان خبر داده است که در پی جاری شدن سیلاب شب گذشته (شنبه) در ولایت فاریاب، ۱۸ نفر جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای گفته است که سیلاب‌‌ها در ولسوالی‌های پشتونکوت، المار، قیصار، بلچراغ، خیبر و دولت آباد رخ داده است.

به گفته این وزارت، ۵۶۰ خانه، ۸۵۰ جریب زمین زراعتی، ۱۱۰ دکان و یک کلینک سیار در نتیجه سیلاب‌ها تخریب شده است.

علاوه بر این، ۳۰۰ راس مواشی و ۲ هزار درخت مثمر از بین رفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی قانون جلوگیری از گدایی را توشیح کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت عدلیه می‌گوید که مولوی هبت‌ الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، قانون جمع‌آوری گداها و جلوگیری از گدایی را توشیح کرده است.

این وزارت‌ در خبرنامه‌ای نوشته که این قانون در سه فصل و ۲۷ ماده ترتیب و در جریده رسمی نشر شده است.

بر اساس این قانون، گدایی برای افراد صحتمند و کاسب و کسانی که توانایی تامین خوراک یک روزه خود را داشته باشد، ممنوع است.

این قانون همچنین استفاده از کودکان و معلولان را برای گدایی منع می‌کند.

بر اساس قانون تازه، گداهای حرفه‌ای که به هدف جلب ترحم اشخاص از طفل یا مجنون و معلول استفاده می‌کنند، از سوی محکمه به یک ماه حبس و تنظیم کنندگان آن به حبس الی شش ماه محکوم می‌شوند.

رهبر امارت اسلامی در سال ۱۴۰۱ دستور داده بود که گداها جمع آوری شوند. ده ها هزار گدا تا کنون جمع‌آوری شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!