Connect with us

اخبار ساحوی

گراندی در کندهار: با بی‌جا شدگان کمک می‌کنیم تا به خانه‌های شان برگردند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۴۰۰)

کمیشنر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به ولایت کندهار سفر کرده و در آنجا با مقام‌های محلی دیدار و گفتگو کرده است.

فیلیپو گراندی گفته است که سازمان ملل به خانواده‌های آواره کمک خواهد کرد تا به خانه‌های شان برگردند.

گراندی در این باره گفت: “در گفتگوها، با مقام‌های توافق شد که اولویت برای ما، بازگرداندن بیجاشدگان است، تا آنجا که می دانیم افراد زیادی در کندهار و سایر ولایات آواره شده اند، می دانیم که مردم می‌خواهند به خانه خود بازگردند، بنآ ما همکاری میکنیم تا آنها به اهداف خود برسند.”

این مقام سازمان ملل هم چنان بازگشایی مکتب‌ها به روی پسران و دختران را مژده خوب برای جهان میداند.

گراندی در این باره گفت:” فکر می کنم چند روز دیگر مکاتب بازگشایی میشوند و این پیام بسیار خوبی برای دنیا است.”

مقام‌های محلی کندهار اما خواهان تطبیق پروژه‌های انکشافی در مناطقی دور افتاده استند که در بیست سال گذشته شاهد عملی شدن پروژه ها نبود.

محمد یوسف وفا، والی کندهار، در این باره گفت:” دیگر هم چنین کارها را کند بخصوص به مردم ولسوالی‌ها. مردم زیاد در ولسوالی‌ها است و مشکلات زیاد دارند. در ولسوالی ریگستان ولسوالی وجود ندارد. “

این در حالی است که مقام‌های مختلف ملل متحد به کندهار سفر کرده و وعده‌های زیادی هم داده اند اما تا کنون گام‌های عملی برای کمک به مردم برداشته نشده است.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!