Connect with us

رویداد های اخیر

آغاز واکسیناسیون پولیو در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۰)

برنامه تطبیق واکسین پولیو پس از چهارماه توقف دوباره در غرب کشور شروع شده است. قرار است بیش از۱.۳ میلیون کودک زیر پنج سال در برابر ویروس پولیو واکسین شوند.

محمد آصف کبیر معاون اداره صحت عامه هرات میگوید: “چون همه‌ی مردم دسترسی به مراکز صحی ندارند، بنابرین تطبیق کمپاین ها یکی از استراتژی های دیگر است که ما می توانیم پوشش بالای ۹۰ درصد را برای محو پولیو در سطح ولایت، حوزه و کشور داشته باشیم.”

همچنان قرار است برای ۱.۱۷۵ کودک نیز کپسول های ویتامین “ای” داده شود.

در همین حال صندوق حمایت از کودکان «یونیسف» اعلام کرده است که روند واکسیناسیون فردا در سراسر کشور آغاز میشود.

مسوولان در سازمان جهانی صحت در غرب کشور می گویند امسال تنها یک واقعه مثبت پولیو در ولسوالی اندر ولایت غزنی ثبت شده است، اما از نوع جهش یافته این ویروس تا حالا ۴۵ واقعه در کشور شناسایی و ثبت شده است.

احمدشاه احمدی مسوول آگاهی دهی دفتر یونیسف در غرب کشور میگوید: “حالت جهش یافته تیپ دوم پولیو را ما در افغانستان داریم؛ که پنج واقعه آن در هرات است و در مجموع در حوزه غرب کشور ۱۷ واقعه است، همچنان در تمام افغانستان حدود ۴۵ واقعه ثبت شده است.”

محمد اسماعیل صدیقی مسوول برنامه ای پولیو سازمان صحی جهان در غرب کشور میگوید: “یگانه راه وقایه و جلوگیری تطبیق واکسین پولیو برای تمام اطفال کمتر از ۵ سال از زمان تولد الی ۵ سالگی است.”

با این حال مسوولان در هرات اطمینان میدهند که هیچ مانعی در برابر تیم های صحی بخاطر تطبیق واکسین پولیو نیست، بنابرین رضاکاران به دورترین نقاط این ولایت خواهند رفت تا از طریق مساجد دو قطره واکسین را به کودکان برسانند.

مولوی نعیم الحق حقانی سرپرست اداره اطلاعات و فرهنگ هرات میگوید: “در اینجا قرار داریم تا یک پیام را به تمام مردم عزیز خود و تمام ارگانهای امنیتی خود برسانیم که امارت اسلامی افغانستان برای ریشه کن کردن و محو فلج اطفال، این پروسه بسیار مهم داخلی را در سطح اولویت کاری وزارت صحت خود قرار داده است.”

در این دوره از برنامه واکسین پولیو در غرب کشور ۱۰۵۰۰ تن به شمول رضاکاران شامل سهم گرفته اند که قرار است در چهار ولایت حوزه غرب کشور کودکان را واکسین کنند

رویداد های اخیر

ملل متحد و نهاد های کمک رسانی بودجه کمک به افغانستان را به ۳.۲ میلیارد دالر کاهش دادند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۴۰۲)

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد یا «اوچا» روز دوشنبه اعلام کرد که این سازمان و نهادهای بشری بودجه برنامه کمک رسانی به افغانستان را برای سال ۲۰۲۳ به ۳.۲ میلیارد دالر تغییر داده اند که در مقایسه با ۴.۶ میلیارد دالر در اوایل سال جاری کاهش یافته است.

به گزارش رویترز، «اوچا» در بیانیه ای اعلام کرد که تغییر در بودجه برنامه کمک به دلیل «شرایط عملیاتی در حال تغییر» در پی محدودیت های امارت اسلامی افغانستان بر امدادگران زن به میان آمده است.

امارت اسلامی زنان را از کار با انجو ها و ملل متحد منع کرده است. نهادهای کمک رسانی هشدار داده اند که این امر روند کمک رسانی را به شدت متاثر می‌سازد.

در بیانیه اوچا آمده است که افغانستان یکی از بزرگ‌ترین بحران های بشردوستانه در جهان است و بیش از دو سوم جمعیت به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

مشخص نیست که چه مقدار از بودجه اصلاح شده توسط کمک کنندگان خارجی تامین می شود.

در سال ۲۰۲۲، ملل متحد از برنامه درخواست ۴.۴ میلیارد دالری برای افغانستان، ۳.۲ میلیارد دالر به دست آورد. به گفته این سازمان، تعداد نیازمندان امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

اداره انکشافی سازمان ملل متحد در ماه اپریل پیش بینی کرد که در صورت کاهش ۳۰ درصدی کمک ها، اقتصاد افغانستان منقبض خواهد شد و تورم افزایش خواهد یافت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون والی بدخشان در انفجار موتر بمب جان باخت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۴۰۲)

مسئولان محلی در بدخشان تایید می‌کند که دو تن به شمول نثار احمد احمدی، معاون والی این ولایت در نتیجه انفجار موتر بمب صبح امروز (سه شنبه، ۱۶ جوزا) در شهر فیض آباد جان باختند.

این انفجار حوالی ساعت ۸:۱۵ صبح در چهارراهی محکمه در شهر فیض آباد رخ داد.

معزالدین احمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ بدخشان می‌گوید که شش تن دیگر در این حمله زخم برداشتند.

او می افزاید که مجروحین حادثه به شفاخانه ولایتی منتقل گردیده و تحقیقات بیشتر در این مورد از سوی نهاد های کشفی و استخباراتی جریان دارد.

مسئولیت این حمله را تاکنون فرد یا گروهی برعهده نگرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای پناهندگان ناروی با مشارکت کارمندان زن و مرد فعالیت‌اش را در کندهار از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۴۰۲)

شورای پناهندگان ناروی اعلام کرده که توانسته است بعضی از عملیات بشردوستانه خود را در ولایت کندهار و مناطق دیگر افغانستان از سر بگیرد.

یان اگلند، منشی عمومی شورای پناهندگان ناروی امروز (دوشنبه، ۱۵جوزا) در صحفه تویترش نگاشته است: «شورای پناهندگان ناروی توانسته بعضی از عملیات بشردوستانه خود را در کندهار و همچنین تعدادی از مناطق دیگر در افغانستان از سر بگیرد.»

اگلند افزود: «تمام کار ما به طور یکسان برای زنان، مردان، دختران و پسران است و با مشارکت برابر کارمندان بشری زن و مرد.»

امارت اسلامی افغانستان تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده است.

این در حالی است که ماه گذشته، رییس شورای پناهندگان ناروی گفته بود مقام‌های ارشد امارت اسلامی به او گفته اند که در حال نهایی‌کردن دستور العمل‌هایی اند که به زنان اجازه بدهد کار با سازمان‌های غیردولتی را از سر گیرند.

در آن زمان یان اگلند در گفتگو با اسوشیتدپرس همچنان از جامعه جهانی خواسته بود افغانستان را فراموش نکنند و این کشور را کمک کنند. او از حکومت نیز خواسته بود اگر با جامعه جهانی همگام شوند میلیاردها دالر به افغانستان سرازیر خواهد شد.

هرچند در آن زمان این مسأله از سوی امارت اسلامی رد و یا تایید نشد، اما رییس شورای پناهندگان ناروی گفته بود که امارت اسلامی در حال کار روی نهایی‌سازی این دستورالعمل است.

ایگلند که ماه گذشته به افغانستان سفر کرده بود و با شماری از مقام‌های ارشد امارت اسلامی دیدارهای داشت به اسوشیتدپرس گفت این اطمینان را که زنان با نهایی‌شدن این دستورالعمل کار با سازمان‌های بین‌المللی کمک‌رسان را در افغانستان از سرخواهند گرفت از سوی حکومت دریافت کرده است.

ایگلند گفته بود: «هر توافقی که در کندهار به دست بیاید، می‌تواند تاثیر ملی داشته باشد، دستورالعمل‌ کار زنان نیز نزدیک به نهایی‌شدن است، این چیزی است که به من ابلاغ شده اما جدول زمانی در این خصوص ارایه نشده است و نیز جزییات بیشتر در این زمینه وجود ندارد، اما احتمالاً این دستورالعمل‌ها طرز لباس، تفکیک جنسیتی درمحل کار و یک همراه برای سفر را در بر می‌گیرد.»

با این حال، آقای ایگلند هشدار داده بود که شورای پناهندگان ناروی در صورت عدم بازگشت زنان و دختران به کار و تحصیل، ۴۰ درصد از بودجه خود را برای افغانستان از دست خواهد داد.

او افزوده بود: «به افغانستان پشت نکنید در حالی که کشورهای عضو ناتو و امریکا میلیاردها دالر را در جنگ اوکراین به مصرف می‌رسانند، به طالبان (امارت اسلامی) هم می‌گویم که تغییر در رفتار و پالیسی شان می‌تواند منجر به سرازیرشدن میلیاردها دالر پول به افغانستان شود.»

شورای پناهندگان ناروی همچنان ۲۲۰ نفر از ۱۵۰۰ نیروی کاری خود را اخراج و پنج دفترش را تعطیل کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!