Connect with us

اخبار ویژه

آمادگی حکومت برای کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۶, ۱۳۹۹)

افغانستان و شرکای خارجی آن در کابل برای کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان – آخرین نشست تعهد دهه تحول – را آغاز کرده اند.

به همین مناسبت روز سه‌شنبه برنامه ای با حضور نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان، نهادهای بین المللی و نمایندگان جامعه مدنی در کابل برگزار شده بود.

این کنفرانس آخرین نشست تعهد دهه تحول (۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴) خواهد بود که برای کمک به خود اتکایی افغانستان در ماه نوامبر برگزار خواهد شد.

انتظار می‌رود جامعه بین المللی و افغانستان تعهدات شان در زمینه توسعه و ثبات کشور را تا سال۲۰۲۴ میلادی تجدید کنند.

این کنفرانس دو روزه در ۲۳ و ۲۴ نوامبر برگزار می شود. اما کنفرانس اصلی در روز دوم برگزار می شود که در مورد چالش ها و دستاوردهای اساسی برای کشور گفتگو خواهد شد.

عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه کشور روز سه‌شنبه در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: “کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان فرصتی منحصر به فرد برای کار مشترک با تعهد قوی برای موثریت کمک و پاسخگویی متقابل برای بهبود شفافیت، مشروعیت، و همچنین اثربخشی خواهد بود.”

آقای ارغندیوال گفته است: “پیشرفت در مورد پاسخگویی متقابل از اهمیت بیشتری برخوردار است و هم دولت و هم شرکای بین المللی ما باید خود و یکدیگر را مسوول استفاده از منابع توسعه و نتایج توسعه بدانند.”

در همین حال رییس جمهور اشرف غنی، که هم اکنون در دوحه پایتخت قطر به سر می برد، در پیام ویدیویی گفت: “روند آماده سازی کنفرانس فرصتی را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم بحث جامع و مفصلی درباره مسیر توسعه گذشته، حال و آینده افغانستان داشته باشیم.”

آقای غنی افزوده است: “این کنفرانس فرصتی برای ادامه همکاری جامعه جهانی با افغانستان است و گفتگوی سازنده مداوم با تمرکز بر سیاست و تطبیق آن پیش از کنفرانس و پس از کنفرانس خواهد بود.”

این نشست بخش دوم کنفرانس صلح و توسعه ملی افغانستان که چشم انداز، استراتژی و برنامه های توسعه را برای دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۱۵ بر سه محور بازار، دولت، و ساخت صلح را ارایه میکند، خواهد بود.

در این کنفرانس نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان، مقام های حکومت افغانستان، نهادهای بین المللی و جامعه مدنی شرکت خواهند کرد.

با توجه به بیماری همه گیر کووید-۱۹ این کنفرانس به صورت انلاین برگزار و از طریق ویب نشرات مستقیم خواهد داشت.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!