Connect with us

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا: گفتگوهای بین‌الافغانی در داخل افغانستان برگزار شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۱۴, ۱۴۰۱)

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید که نیاز است تا گفتگوهای بین‌الافغانی در داخل این کشور برگزار شود و اقشار مختلف جامعه در آن حضور داشته باشند.

توماس نیکلاسون در یک نشست خبری در کابل امروز (یک‌شنبه، ۱۴ حوت) گفت افغان‌هایی که بیرون از افغانستان به‌سر می‌برند، نباید از این مذاکرات خارج کرده شوند.

او گفت: «من امیدوارم که گفتگو در داخل کشور آن‌ها (افغان‌ها) انجام شود. من فکر نمی‌کنم نیازی به حذف افغان‌ها در خارج وجود داشته باشد، اما فکر می‌کنم تجربه من این است برای این‌که بتوانید یک گفتگوی معنادار داشته باشید، باید رودررو بنشینید و به‌صورت مداوم تعامل کنید، و اگر در عین مکان باشید، بسیار ساده‌تر خواهد بود.»

وی افزود: «فکر می‌کنم واضح است که چه کسی در یک طرف میز قرار می‌گیرد و این البته مقامات بالفعل (امارت اسلامی) خواهد بود. تصمیم‌گیری یا یافتن راهی برای این‌که چه کسی نماینده سایر افغان‌ها باشد دشوارتر است. در واقع، من فکر نمی‌کنم که ما لزوماً به این موضوع به‌عنوان یک میز دو طرف فکر کنیم. من فکر می‌کنم که ما باید بیش‌تر به‌عنوان میزگردی در مورد آن فکر کنیم که در آن شما علایق مختلف، علایق سیاسی متفاوت، ریشه‌های قومی مختلف، مردان و زنانی که می‌توانند دور هم جمع شوند، داشته باشید.»

آقای نیکلاسون هم‌چنان گفت در حالی که بیش از ۲۸ میلیون تن از شهروندان افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند اما تعلیق کار زنان در انجو‌های خارجی و داخلی از سوی امارت اسلامی روند کمک‌رسانی به نیازمندان را پُر چالش ساخته است.

نیکلاسون گفت: «زمستان سخت رو به پایان است، اما وضعیت بشردوستانه بدتر از گذشته باقی مانده است چنانچه بیش از ۲۸ میلیون افغان آسیب‌پذیر نیازمند کمک هستند که بیش از نیمی از آن‌ها کودکان زیر ۱۷ سال اند.»

این دیپلومات ارشد اتحادیه اروپا هم‌چنان گفت که مقام‌های امارت اسلامی می‌پذیرند که دختران و زنان حق تعلیم و تحصیل دارند، اما از سوی آنان هیچ «تعهد قاطعی» مبنی بر بازگشایی مکاتب در آغاز سال جدید تعلیمی دریافت نکرده است.

نیکلاسون گفت: «اگرچه بسیاری (وزرا) حق تحصیل دختران و زنان را می‌پذیرند، اما با وجود سؤال بسیار صریح از سوی ما، من هیچ تعهد قاطعی مبنی بر بازگشایی مکاتب در آغاز سال تعلیمی پس از نوروز نشنیدم. اما باز کردن مکاتب و پوهنتون‌ها برای ارایه آموزش با کیفیت به پسران و دختران، زنان و مردان افغان یک امر اختیاری نیست. این یک سرمایه‌گذاری ضروری در آینده، در نسل آینده، در یک افغانستان بهتر است، و مهم‌تر از همه، این خواست همه افغان‌هایی است که با آن‌ها صحبت می‌کنیم.»

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!