Connect with us

صحت

اتحادیه خدمات دوایی هرات: هنوز هم دوا به گونه غیرقانونی وارد کشور می‌شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۹, ۱۴۰۲)

اتحادیه خدمات دوایی در هرات می‌گوید که هنوز هم بازار قاچاق ادویه گرم است و به گونه غیرقانونی وارد کشور می‌شود.

به گفته این اتحادیه، شرکت های مختلف دواها را با برند ونشان خاص وارد می کنند، بناءً تفاوت قیمت در بازارها محسوس است.

این در حالی است که شهروندان می‌گویند که در بعضی از دواخانه ها اضافه ستانی وجود دارد.

احمد فردین جامی، باشنده هرات می‌گوید: «به جای همکاری با مردم، مشاهده می‌شود که قیمت دوا در دواخانه ها افزایش پیدا کرده یا هر کمپنی عین دوا را با نام مخصوص خود به بازار عرضه می‌کند.»

عبدالوحید مفکر، باشنده هرات می‌گوید: «ریاست صحت عامه باید روی این موضوع یک برنامه ریزی منظم داشته باشد تا دواخانه ها را نظارت کنند.»

اتحادیه خدمات دوایی در زون غرب به این باور است که بازار دوا هنوز هم به گونه صدفیصد کنترول نمی شود، روند قاچاق دوا به داخل کشور ادامه دارد و شرکت‌های مختلف دواها را با برند ونشان خاص وارد می کنند، بناءً تفاوت قیمت در بازار دوا محسوس است.

عبدالکریم شیرزاد، رئیس اتحادیه خدمات دوایی زون غرب می‌گوید: «هنوز قوانین صد فیصد تطبیق نمی‌شود. امکانات ارگان های مسئول آنقدر وسیع نیست که بتوانند دقیقاً تحت کنترول بگیرند. اتحادیه های دوایی در سراسر افغانستان وجود دارد که همین زنجیره اتحادیه ها یک کمی بازار را تحت کنترول دارند ولی اتحادیه ها ادارات اجرایی نیستند.»

اما اداره صحت عامه تاکید می‌کند که بارها با کسانی که اضافه ستانی کرده و یا جواز آنها مشکل داشته برخورد جدی صورت گرفته است.

محمد آصف کبیر، معاون صحت عامه هرات می‌گوید: «اداره صحت عامه همیشه در برنامه های نظارتی خود، اسناد و مدارکی که شرکت دوا را خریداری کرده با آن قیمتی که به فروش می‌رساند، تطابق داده است ولی ما شاهد مواردی هم بودیم که تخطی های دال بر اضافه ستانی هایی صورت می‌گرفته است.»

از سوی دیگر برخی فروشنده های دوا به این باور اند که قیمت ها در بازارهای جهانی درحال تغییر است. با این حال دوای مورد نیاز بازار از صدها شرکت خارجی وارد کشور می‌شود، بناءً متنوع بودن دواها سبب تفاوت در قیمت آنها شده است.

فریدون توخی، وکیل صنف دواخانه داران شهر هرات می‌گوید: «فعلاً دواهای که در بازار فروخته می‌شود، دواهای اصلی و با کیفیت و از کمپنی های معتبر بین‌المللی است.»

خالد احمد غفوری، وارد کننده دوا می‌گوید: «دو بحث اینجا وجود دارد، یکی اینکه مردم می‌گویند دوا گران شده است. یکی اینکه به سطح جهانی اگر ما و شما حساب بکنیم، مواد خام در تمام جهان هر چه که باشد، گران شده است.»

در هرات صدها دواخانه و شرکت واردکننده دوا وجود دارد و همواره مسئله تفاوت قیمت‌ها معضل جدی برای مردم بوده است.

صحت

جمعیت هلال احمر قطر برای تداوی ۱۶۹ کودک مصاب به سوراخ قلب تفاهمنامه امضا کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

جمعیت هلال احمر قطر برای تداوی ۱۶۹ کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب با جمعیت هلال احمر افغانی تفاهمنامه امضا کرده است.

این تفاهمنامه روز شنبه (۲۹ ثور) از سوی محمد صالح ابراهیم، رئیس بخش توسعه و امداد بین المللی هلال احمر قطر و مطیع الحق خالص، سرپرست جمعیت هلال احمر افغانی به امضا رسید.

در مراسم امضای این تفاهمنامه، آقای خالص از حمایت‌های دوامدار جمعیت هلال احمر قطر قدردانی کرده است.

قابل ذکر است که جمعیت هلال احمر افغانی طی دو سال گذشته ۳ هزار و ۹۴ کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب را به منظور تداوی به شفاخانه‌های داخلی معرفی کرده است.

هزاران کودک دیگر مبتلا به این بیماری در انتظار تداوی اند.

Continue Reading

صحت

آغاز کمپاین ملی واکسین پولیو در سراسر افغانستان

Published

on

(Last Updated On: ثور ۱۰, ۱۴۰۳)

نخستین دور کمپاین ملی واکسین پولیو در سال ۲۰۲۴ میلادی در کشور آغاز شد. وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است در این کمپاین چهار روزه ۱۰.۷میلیون کودک زیر پنج سال واکسین دریافت کنند.

شرافت زمان، سخنگوی وزارت صحت عامه می‌افزاید که تیم‌های صحی و رضاکاران بخش واکسین تلاش می کنند تا با تطبیق برنامه‌های مبارزه با ویروس پولیو این مرض را ریشه کن کنند.

این کمپاین، در ولایت‌های غور، بامیان و دایکندی به خاطر سردی هوا با تاخیر آغاز خواهد شد.

این کمپاین چهار روز را در بر می‌گیرد و قرار است که ۱۰.۷میلیون کودک واکسین دریافت کنند.

در این کمپاین کودکان زیر پنج سال تحت پوشش قرارداده می‌شوند، در کنار واکسین برای بلند بردن معافیت بدن کودکان برای آنان ویتامین A نیز داده می‌شود.

وزارت صحت عامه می‌گوید که این نهاد متعهد است تا در همکاری با شرکای خود مرض پولیو را در افغانستان محو کنند، اما برای این کار به حمایت مردم نیاز دارند. هم‌زمان با این برخی از خانواده‌ها نیز از مردم می‌خواهند که برای سلامتی و آینده کودکان، آنان را واکسین کنند.

داکتران می‌گویند که پولیو یک مرض ویروسی و قابل تداوی نیست و تنها توسط واکسین وقایه و محو می‌شود.

کمپاین واکسین ملی پولیو درحالی در سراسر کشور آغاز می‌شود که به گفته‌ی وزارت صحت عامه در سال ۲۰۲۴ هیچ واقعه مثبت این مرض در کشور ثبت نشده است.

Continue Reading

صحت

قلندر عباد خواهان کمک آذربایجان برای ارتقای ظرفیت کارمندان صحی افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳, ۱۴۰۳)

سرپرست وزارت صحت عامه خواهان کمک آذربایجان برای ارتقای ظرفیت کارمندان بخش صحی کشور شده است.

قلندر عباد این خواست را در دیدار با الهام محمدوف، سفیر آذربایجان در کابل بیان کرده است.

دو طرف همچنان در مورد همکاری‌ها در بخش صحت، ارتقای ظرفیت کارکنان صحی افغان، نقش آذربایجان در بخش صحت و سایر موضوعات گفتگو کرده اند.

از سویی هم‌، سفیر آذربایجان در این دیدار گفته که کشورش در تلاش است تا در بخش صحت، به‌گونه دوامدار با افغانستان کمک و همکاری کند.

طبق یک خبر دیگر، سنگ تهداب ساخت بخش تولید آکسیجن در شفاخانه‌ صحت طفل اندراگاندی در کابل گذاشته شد.

مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند که این بخش با همکاری مالی و تخنیکی سازمان جهانی صحت ساخته می‌شود و با ظرفیت تولید ۲۰۰ بالون آکسیجن در یک شبانه روز، علاوه بر تامین آکسیجن برای این شفاخانه، آکسیجن لازم را در اختیار سایر شفاخانه‌ها قرار خواهد داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!