Connect with us

رویداد های اخیر

احتمال قطع برق کابل؛ مشتریان برشنا بدهی شان را نپرداخته اند

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۳, ۱۴۰۰)

بربنیاد آمارهای تازه، مشترکین از شرکت برشنا پنج‌ صد میلیون دالر قرضدار اند در حالی ‌که افغانستان از کشورهای صادر کننده برق، نزدیک به ۶۲ میلیون دالر بدهکار است.

این امر نگرانی از احتمال قطع برق در زمستان پیش رو را افزایش داده است.

شرکت برشنا قرضداری اش را از کشورهای وارد کننده‌ی برق تایید می ‌کند. اما می‌گوید در این مورد با کشورها در تماس است و تاکنون هشداری مبنی بر قطع برق دریافت نکرده اند.

صفی الله احمدزی سرپرست عملیاتی شرکت برشنا میگوید: “یک مقدار پول هنوز هم سر مشترکین و سیاسیون وجود دارد. ما روی یک میکانیزم کار می کنیم تا یک پالسی منظم کار کنیم؛ بخاطر دوباره حصول قروض برشنا شرکت. انشاالله که این تکمیل شود و با آنها برخورد های هم صورت می گیرد.”

بسیاری از مشترکان برق از برشنا قرضدار اند. از جمله شرکت‌ های تجاری، رهبران سیاسی و مسوولان حکومت پیشین؛ کسانی‌ که بیش‌ تر شان فعلا در افغانستان هم نیستند.

مسوولان در برشنا می‌گوید، اگر قرضداران پولهای بدهی را نپردازند جایداد های شان را لیلام خواهد کرد.

صفی الله احمدزی سرپرست ریاست عملیاتی میگوید: “نظر کلی در این رابطه این است که باید با اینها که جدایداد های که دارند یا جدایداد های آنها به فروش برسد و یا اینکه همان جدایدهای که به مصرف رسانده اند از اشخاص که حضور دارند از آنها حصول شود.”

شرکت برشنا پیش از این هم برای جمع آ‌ری قرض‌های شان تلاش کرده بود. اما بسیاری از قرضداران بل برق مسوولان ارشد دولتی و یا هم افراد زورمند بودند. شماری از شهروندان هم انتقاد دارند که مردم عادی نباید قربانی قرضداران بل برق مسوولان پیشین حکومتی و زورمندان شود.

غلام محبی باشنده‌ی کابل میگوید: “اشخاص زورمند بوده یا هر نوع بوده اکنون وقت زورمندان نیست از بین رفته است. وقتی است که حق را به حقدار برسانند اگر خانه دارد موتر دارد هرچه که دارند آنها از شان گرفته به بیت المال تسلیم بکند.”

برخی از شهروندان کشور از جامعه جهانی و یونما می خواهند که پول قرضداری بل برق افغانستان را بپردازنند بیش از این مردم افغانستان را نگذارند که بار دیگر به تاریکی برود.

افغانستان سالانه به ارزش نزدیک به سه صد میلیون دالر از کشورهای همسایه برق خریداری می‌کند. بخش عمده‌ی برق افعانستان از سه کشور آسیای مرکزی تامین می‌شود.

رویداد های اخیر

برگشت نظام الدین قیصاری به کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

نظام الدین قیصاری، یکی از قوماندانان خیزش‌های مردمی حکومت پیشین در ولایت فاریاب، صبح امروز، یک‌شنبه، ۵ سرطان، در نتیجه تلاش‌های کمیسیون تماس باشخصیت ها دوباره به کشور برگشته است.

آقای قیصاری دلیل بازگشت‌اش را خدمت به وطن می‌گوید و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که حکومت فراگیر که همه اقوام درآن سهم داشته باشند، شکل دهند.

این فرماندۀ پیشین می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواسته باشد، حاضر است که در بدنۀ حکومت، به کشور و مردم خود خدمت کند.

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی از برگشت چهره‌های سیاسی حتا کسانی که مخالف امارت هم بودند، استقبال می‌کند.

به باور آگاهان افغانستان خانه مشترک همه است وبرگشت چهره‌های سیاسی ومتخصص می‌تواند زمینه ثبات دایمی و هم‌چنان رشد وشگوفایی افغانستان را فراهم کند.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تلاش زلزله‌زدگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا برای غذا و سرپناه

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

برخی از نجات یافته‌گان که چندین عضو خانوادۀ شان را یکجا از دست داده‌اند، از بی خانمانی و گرسنگی روایت های تلخی دارند.

سید بختاجان یکی از نجات یافته‌ها که در زلزلۀ مرگبار چهار عضو خانواده‌اش را به خاک سپرده است و درهمین حال، دو عضوی دیگر خانواده‌اش در شفاخانه بستری می‌باشند، می‌گوید که نجات یافته‌گان این حادثه المناک که زنده مانده‌اند، با بی خانمانی و گرسنگی روبرو هستند.

سید بختا دراین مورد گفته است: «اینجا جایی برای ما نیست، غذا نداریم، همه بیرون نشسته‌اند و سقفی بالای سرشان نیست».

درهمین حال، شماری از مقام های امارت اسلامی که به محل رویداد در ولسوالی گیان رفته‌اند می‌گویند که حدود ۹۰ درصد منازل مسکونی در این منطقه ویران شده است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه گفته است: «تقریبا ۹۰ درصد خانه‌ها ویران شده‌اند، تنها تعداد کمی از آنها برای زندگی مناسب هستند، اکثر آنها قابل سکونت نیستند».

این درحالیست که جاده‌های ناهموار تلاش‌های امدادی را به گیان که با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کند مختل کرده، اما چرخ بال‌های اردو می‌کوشند تا برای آسیب‌دیدگان کمک برسانند.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حواث طبیعی دراین مورد گفت: «بر اساس دستور رییس الوزرا جلسه‌ای تشکیل شد و بر اساس آن جلسه به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کمک کننده دستور داده‌ شد که در اسرع وقت به محل زلزله آمده و ازهمه امکانات خود برای نجات مردم استفاده کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!