Connect with us

اخبار ساحوی

از فروش یک دختر ۹ساله در ولایت ننگرهار جلوگیری شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

محمد صادق عاکف، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر روز گذشته ( شنبه ۲۴جدی) گفته است قرار بود این دختر ۹ ساله در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در مقابل ۲۲۰هزار کلدار پاکستانی پول قرض فروخته شود که از سوی مسوولین این وزارت جلو فروش آن گرفته شد و پول شخص مقروض پرداخت گردید.

به گفته سخنگوی این وزارت این دختر فوزیه نام دارد و قرار بود این دختر در بدل پول قرض شخصی بنام رحمان ولی بفروش برسد.

آقای عاکف می‌گوید:«چند روز قبل شماری از حلقات مغرض گزارش های را نشر کردند که گویا پدری دختر خود را در بدل قرض بفروش می رساند. مسئولین امارت اسلامی با خبر شدن این قضیه خود را مسئول دانسته و پس از بررسی و دریافت حقایق، معلوم شد که شماری از موسسات نام نهاد تلاش داشتند با دریافت پول امارت اسلامی را بدنام نمایند.»

به گفته وی، پس از روشن شدن قضیه وزیر این وزارت و مسئولین به این مسله توجه جدی نمودند افراد دخیل دراین قضیه را به کابل فراخواندند.

عاکف گفت:«دختر، پدر دختر و شخص که پول قرض داده است را به کابل فراخواند و پول شخص را پردخت نمودند و با شخص مقروض نیز کمک صورت گرفت تا در آینده جلو همچو قضایا گرفته شود.»

آقای عاکف همچنان هشدار داده است اگر در آینده چنین قضایا رخ میدهد “با هر دو جانب برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.”

اخبار ساحوی

پولیس هند: ۹ زایر هندو در جمو کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: )

پولیس هند گفته است که روز یک‌شنبه (۲۰ جوزا) نه زایر هندو در حملهٔ تندروان مظنون کشته شده و ۳۳ زایر دیگر زخمی شدند.

موهیتا شرما، یک مقام محلی پولیس در جمو گفت: «تندروان بر این بس کمین گرفته و بر آن گلوله‌باری کردند. بس در دره سقوط کرد که منجر به مرگ نه نفر و زخمی شدن ۳۳ نفر دیگر شد.»

پولیس هند گفته است که زخمی شدگان این رویداد به شفاخانه‌های نزدیک منتقل شده و عملیات برای یافتن مهاجمان مظنون در ساحه آغاز شده است.

این رویداد درست در روزی به وقوع پیوست که نریندرا مودی، برای سومین دور به صفت صدر اعظم هند سوگند وفاداری یاد کرد.

راهول گاندی، رهبر مخالف مودی، با اشاره به کشته شدن زایران هندی، در یک پیام در شبکهٔ ایکس نگاشته است: «این رویداد ننگین، تصویر واقعی از وضعیت نگران کنندهٔ امنیتی در جمو و کمشیر است.»

جمو و کشمیر که پاکستان نیز بر آن ادعای ملکیت دارد، از دهه‌ها به اینسو صحنهٔ خشونت‌های تندروان اسلام‌گرا است که تا کنون منجر به کشته شدن ده‌ها هزار نفر شده است.

در سال ۲۰۱۷ نیز تندروان مظنون بر یک بس حامل زایران هندو در جمو و کشمیر حمله کردند که در آن رویداد هشت نفر کشته شد.

روز گذشته، رییس پولیس جمو گفته بود که شمار تندروان محلی در این ساحه کاهش یافته و به گفتهٔ وی فقط ۷۰ تا ۸۰ تندرو خارجی در جمو فعالیت دارند.

از سال ۲۰۱۹ به اینسو و پس از سلب حق نیمه خودمختاری کشمیر زیر ادارۀ هند توسط حکومت به رهبری نریندرا مودی، صدراعظم هند، حس خشم و انزجار جدایی طلبان و تندروان کشمیری نسبت به هند اوج گرفته است.

کشمیر که جمعیت آن عمدتاً مسلمانان اند، از زمان استقلال پاکستان و هند در سال ۱۹۴۷ به اینسو به دو بخش تقسیم شده است که یکی آن زیر ادارۀ هند و دیگری زیر ادارۀ پاکستان است.

هند و پاکستان – دو همسایۀ رقیب مجهز با اسلحۀ اتمی – دو بار به خاطر کشمیر با هم جنگیده اند. هرچند هر یک از این دو کشور بخشی از کشمیر را زیر ادارۀ خود دارند، هردوی آنان ادعای ملکیت کامل آن را دارند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

هفت سرباز پاکستانی در انفجاری در نزدیک مرز افغانستان کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: )

اردوی پاکستان روز یک‌شنبه (۲۰جوزا) اعلام کرد که هفت سرباز در انفجار بمبی که هدف آن یک لاری نظامی بود، در شمال غرب پاکستان، در امتداد مرز با افغانستان کشته شدند.

مسئولیت این حمله را تاکنون هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

اردوی در بیانیه‌ای گفت که بمبی در نزدیک موتری نظامی منفجر شد و هفت سرباز از جمله یک افسر کشته شدند.

این حادثه در منطقه لکی‌مروت، در نزدیک مناطق قبایلی در خیبرپختونخوا رخ داده است.

تحریک طالبان پاکستان در گذشته مسئولیت حملات مشابهی را به عهده گرفته بود. این گروه که به گفته پاکستان در افغانستان و مناطق قبایلی حضور دارد، برای سرنگونی دولت پاکستان مبارزه مسلحانه می‌کند.

امارت اسلامی افغانستان پیش از این گفته بود که افزایش خشونتها در پاکستان یک مسئله داخلی اسلام‌آباد است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

فهرست نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست‌جمهوری ایران اعلام شد

Published

on

(Last Updated On: )

محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات ایران امروز (یکشنبه، ۲۰ جوزا) فهرست داوطلبان تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را اعلام کرد.

خبرگزاری مهر گزارش داده که مصطفی پورمحمدی، مسعود پزشکیان، امیرحسین قاضی‌زاده، علیرضا زاکانی، سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف شامل این فهرست می‌باشند.

برخلاف تصورات، محمود احمدی‌نژاد و علی لاریجانی دو داوطلبی هستند که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند و در انتخابات شرکت نخواهند داشت.

ایران در پی مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور این کشور در سانحه‌ هوایی، انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند.

قرار است این انتخابات به تاریخ‌ ۸ سرطان سال روان برگزار شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!