Connect with us

رویداد های اخیر

استقبال از تصمیم امارت اسلامی مبنی بر منع کشت کوکنار درافغانستان

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۱۶, ۱۴۰۱)

سازمان همکاری‌های اسلامی از تصمیم رهبری امارت اسلامی افغانستان مبنی بر منع کشت کوکنار در افغانستان استقبال کرده و از جامعه جهانی خواسته است که برای ارایۀ بدیل کشت کوکنار به دهقانان و درمان معتادان افغان ادامه دهد.

ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی به تاریخ (یک شنبه ۱۴ حمل) با صدور فرمانی، کشت کوکنار و هرگونۀ مواد نشه‌آور را در سراسر افغانستان به گونۀ “مطلق” ممنوع اعلام کرد و گفته است که پس از این، هیچ‌کسی نمی‌تواند کوکنار را در این کشور کشت کند.

رهبر امارت اسلامی افزوده که با متخلفین که کوکنار کشت می‌کنند مطابق “شریعت اسلامی” برخورد خواهد شد.

دفتر سازمان همکاری‌های اسلامی در کابل ناوقت روز گذشته (دوشنبه ۱۵ حمل) به نقل از حسین ابراهیم طه، منشی عمومی این سازمان گفته است که ارایۀ کشت بدیل و کمک برای درمان معتادان مواد مخدر، باید بخش مهمی از کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان باشد.

منشی این سازمان همچنین گفته است که ممنوعیت کشت کوکنار یکی از تعهدات حکومت امارت اسلامی برای جلوگیری موثر از تولید مواد مخدر در افغانستان به شمار می‌رود.

در این حال، یان مک‌کری، شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی را یک “گام نخست”خوانده و بر تطبیق این فرمان تاکید کرده است.

آقای مک‌کری در تویتر گفته است که :”یک سکتور زراعتی قانونی و سالم می‌تواند به رشد اقتصادی افغانستان و مردم این کشور کمک کند.”

از زمانیکه امارت اسلامی در اواسط اگست سال گذشته قدرت را در افغانستان دوباره در دست گرفته اند، جلوگیری از کشت و قاچاق مخدرات یکی از خواست‌های عمدۀ جامعۀ جهانی از امارت اسلامی بوده است.

همزمان با صدور فرمان رهبر امارت اسلامی در بارۀ ممنوعیت کشت کوکنار، منابع در ولایت هلمند می‌گویند که قیمت مواد مخدر در بازارهای این ولایت سه برابر شده است.

برخی از فروشندگان مواد مخدر در هلمند به صدای امریکا گفته اند که در حال حاضر، یک “من” تریاک به ۲۰۰هزار کلدار پاکستانی به فروش می‌رسد، در حالی که این مقدار در گذشته به ۸۵۰۰۰ کلدار پاکستانی به فروش می‌رسید.

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!