Connect with us

رویداد های اخیر

افغانستان در صدر فهرست هفت کشور که کودکان آن نیازمندی شدید به کمک دارند

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد درگزارش تازه‌ای وضعیت کودکان در افغانستان را اسفبار خوانده و از افزایش ۲۰درصدی نیازمندی کودکان افغان به کمک سخن گفته است.

بربنیاد این گزارش، در حال حاضر بیش از ۱۴ میلیون کودک در افغانستان به کمک نیاز دارند.

گزارش می‌افزاید که جنگ، تغییرات اقلیمی، خشک سالی‌ها، حوادث طبیعی وتحولات سیاسی ازعوامل گفته شده اند که باعث فقر، بیکاری و بدترشدن وضعیت اقتصادی مردم افغانستان شده و میلیون‌ها کودک درافغانستان را در وضعیت بد قرار داده است. 

امارت اسلامی هم رسیدگی به وضعیت بد بشری را نیازمند کمک‌های جامعه جهانی میداند.

افغانستان در صدر فهرست هفت کشور که کودکان آن نیازمندی شدید به کمک دارند.

در بخش از گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل آمده است که:« وضعیت کودکان درافغانستان از نزدیک توسط صندوق حمایت ازکودکان بررسی می‌شود و تخمین زده شده است که حدود ۱۳.۹ میلیون کودک دراین کشور به کمک‌های بشری نیاز داشته باشند و این بیشترین رقم درسال ۲۰۲۲ نسبت به سال‌های قبل است.»

در این گزارش از سازمان‌ها، نهادهای بشری وکشورهای تمویل کننده نیز خواسته شده است به کمک‌های مالی که به درخواست سازمان ملل به افغانستان تعهد کرده اند متعهد بمانند و نیمی از کمک‌های تعهد شده را به گونه فوری برای کمک به نیازمندان به ویژه کودکان تحویل دهند.

درگزارش آمده است که کودکان درافغانستان به دلیل بی‌ثباتی سیاسی و کمبود بودجه‌ای بشردوستانه در رنج هستند. افغانستان در صدر فهرست موارد اضطراری است که بیشترین تأثیر را بر کودکان داشته است.

گزارش می‌افزاید که درجریان ماه‌های گذشته وضعیت درافغانستان ناامید کننده‌تر برای کودکان شده است، میلیون‌ها کودک در خطر سوء تغذیه شدید و سایر بیماری‌های تهدید کننده قراردارند، خانواده‌ها نسبت به آینده کودکان شان ناامید هستند و از ناچاری کودکان شان را به کار می‌فرستند و در پایان روز تنها با لقمه نان خشک زندگی را سپری می‌کنند، و این یک فاجعه انسانی است.

پیش ازاین سازمان ملل و سایر نهادهای وابسته به آن از نیازمندی بیش از۹۵درصد مردم افغانستان به کمک‌های بشری سخن گفته وهشدار داده اند که احتمالا سال آینده آمار کودکان که در خطرسوء تغذیه در افغانستان قراردارند بیشتر شود.

رویداد های اخیر

تاکید بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان در نشست کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

سران کشور‌های آسیای میانه و اتحادیه اروپا در نشستی در کنار گفتگو بر سایر موضوعات، بر اهمیت ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

این نشست روز جمعه (۱۲ جوزا) در شهر چوپان آتا در قرغیزستان برگزار شده بود.

در این نشست رؤسای جمهور قرغیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبیکستان و هیئتی از ترکمنستان به نمایندگی از رئیس جمهور این کشور و همچنان رئیس اتحادیه اروپا شرکت کردند.

بر بنیاد اعلامیه پایانی این نشست، اشتراک کنندگان نگرانی مشترک خود را در مورد «وضعیت رو به وخامت» در افغانستان بیان کردند و تعهد خود را برای توسعه افغانستان به یک کشور امن، صلح آمیز، باثبات و مرفه مجدداً ابراز کردند.

در این راستا، آنان تلاش‌های جامعه جهانی را برای کمک به مردم افغانستان به شیوه اصولی و مطابق با قوانین بین المللی، علیرغم شرایط دشوار، اذعان نمودند.

اشتراک کنندگان همچنین از جامعه جهانی خواستند تا کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را افزایش دهند و به نقش کلیدی سازمان ملل متحد در ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان به شیوه اصولی اشاره کردند.

آنها بر اهمیت ایجاد یک حکومت فراگیر و نماینده و اهمیت احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی همه شهروندان افغان به ویژه زنان، دختران و اقوام تاکید کردند.

این در حالی است که مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که حکومت فراگیر است و همچنان به حقوق بشر مطابق با شریعت متعهد است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!