Connect with us

رویداد های اخیر

افغانستان در ۱۶ سال گذشته بالاترین شمار تلفات کودکان در جهان را داشته است

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۱, ۱۴۰۰)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل « یونیسف» می‌گوید که از سال ۲۰۰۵ میلادی تا کنون، افغانستان بیشترین تلفات کودکان را در جهان داشته است.

این نهاد در گزارشی گفته است که در ۱۶ سال گذشته، بیش از ۲۸۵۰۰ کودک در اثر درگیری‌های مسلحانه در افغانستان کشته و زخمی شده اند.

یونیسف گفته است: “بدبختانه، سال ۲۰۲۲ برای کودکان، مادران و پدران در افغانستان سال دشواری خواهد بود. می‌دانیم که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان با عدم مصونیت غذایی روبرو اند. به این معنا که آنها نمی‌دانند، برای بعد، غذا را از کجا دریافت خواهند کرد. بر اساس تخمین اداره توسعه‌یی ملل متحد، حدود ۹۷ درصد جمعیت افغانستان بنابر نبود عواید کافی، از فقر رنج می‌برند. این مسئله از چند جهت کودکان را آسیب پذیر می‌سازد.”

عبدالباری عمر معین وزارت صحت عامه میگوید: “آمار که از سوی یونیسف ارایه شده مورد قبول ما نیست و در ضمن سکتور صحت به گونه به ما میراث ماند که از یک هزار کودک زیر ۵ سال ۵۰ تن آنها زندگی خود را از دست میدهند. اما متاسفانه به سطح کشور ما یک شفاخانه تخصصی نداریم ما که وارد افغانستان شدیم شفاخانه اندراگاندی با بسیار وضعیت وخیم قرار داشت .”

بربنیاد ارزیابی های  سازمان ملل سال ۲۰۲۲ همچنان یک سال پر چالش برای کودکان افغان خواهد بود.

دلبر مادر یکی از کودکان مبتلا به سو تغذیه میگوید:” بلی در میمنه (کودک ام را) تداوی کردم نتیجه نداد اما اینجا به شفاخانه دولتی ملکی آورده ام اینجا خوب شده است. داکتر ها می‌آیند ادویه میدهند معاینه میکنند ۴۵ روز است که اینجا هستم. داکتران اکنون به من گفتن که کودکم سوراخ قلب دارد.”

اخیرا سازمان صحی جهان هم از افزایش موارد سو تغذیه در میان کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

موسی جان سلطانی معاون ریاست صحت عامه قندهار میگوید: “ما در تمامی کلنیک ها برای کودکان سو تغذیه مشاورین داریم که به خانم های کودک دار مشوره میدهند که چگونه و کدام مواد خوراکی را به کودکان شان بدهند و در کنار مشوره مواد غذایی برای کودکان سو تغذیه ارایه می کنند و همزمان برای این کودکان مواد غذایی نیز کمک میکنیم.”

سازمان ملل تاکید کرده است که اکثریت مردم افغانستان به ویژه در مناطق دور دست با گرسنگی و سو تغذیه روبرو اند و این وضعیت باعث شده که برخی خانواده‌ ها حتا به فروش کودکان‌شان اقدام می کنند

رویداد های اخیر

یونیسف: نزدیک به ۹۰۰ هزار طفل در افغانستان از لاغری بیش از‌ حد رنج می‌برند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۶, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده است که برای تداوی اطفال و رسیدگی به بحران انسانی در افغانستان نیاز عاجل به کمک دارد.

این سازمان امروز (چهارشنبه، ۱۶ قوس) اعلام کرده که حدود ۸۷۵ هزار طفل در افغانستان از لاغری بیش از حد رنج میبرند. این سازمان حامی اطفال می‌گوید که برای درمان اطفال و برای جلوگیری از شیوع بیشتر سوتغذی در سال۲۰۲۳ نیاز به کمک دارد.

از سویی هم یونسیف روز گذشته از طریق فراخوان بشر‌دوستانه اعلام کرد که اطفال با بحران تاریخی در سراسر جهان مواجه هستند.

این نهاد برای رسیدگی به وضعیت دشوار ۱۱۰ میلیون طفل در سراسر جهان درخواست ۱۰.۳ میلیارد دالری را برای سال ۲۰۲۳ مطرح کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار ملا یعقوب مجاهد با نماینده خاص امریکا و امیر دوبی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۶, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی افغاستان گفته است که ملا محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع امارت اسلامی در دیدار با تام وست، نماینده خاص امریکا برای افغانستان در امارات متحد عربی، اطمینان داده است که خاک افغانستان علیه امریکا وهیچ کشوردیگری استفاده نخواهد شد.

به گفته این وزارت وی همچنان از امریکا و جامعه جهانی خواسته است به تمامیت ارضی افغانستان احترام بگذارند.

این دیدار در روز سوم سفر محمد یعقوب مجاهد به امارات متحده عربی اتفاق افتاده است.

در اعلامیه وزارت دفاع ملی آمده است که:«سرپرست وزارت دفاع خواستار احترام گذاشتن امریکا وسایرکشورها به تمامیت ارضی افغانستان شد واطمینان داده است که ازخاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد زیرا تمام مرزها ونقاط فرضی امن ونیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان برسراسر افغانستان کنترول دارند”.

تام وست پنجشنبه هفته پیش سفرهشت روزه‌اش را به منطقه آغاز کرد واین سفر را ازجاپان آغاز نمود.

وزارت دفاع ملی محمد یعقوب مجاهد با شیخ محمد بن راشد آل، امیر دبی نیز دیدار و گفتگو کرده است.

در این دیدار دو طرف روی تقویت روابط بین دو کشور و تسهیل خدمات تجارتی برای تاجران دو کشور و دیگر موضوعات مهم بحث و تبادل نظر کرده اند.

درهمین حال، مشاوران امنیت ملی کشورهای آسیای مرکزی وهند دراعلامیه ای پایانی نشست شان دردهلی نو، برعدم مداخله در امور داخلی افغانستان تاکید و از افغانستان قوی باثبات وامن حمایت کرده اند.

در بخش از اعلامیه‌ای پایان مشاوران امنیت ملی کشورهای آسیای مرکزی وهند آماده است که:«همکاری وهماهنگی بیشترمیان کشورهای منطقه برای مقابله با تروریزم، تصویب زودهنگام کنوانسیون جامع سازمان ملل درمورد تروریزم بین‌المللی ومقابله موثر با آن، اتصال واحترام به حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی افغانستان؛ عدم مداخله در امور داخلی افغانستان وحمایت از افغانستان قوی باثبات و امن چنانکه خاک افغانستان نباید برای پناه‌ دهی، آموزش، برنامه‌ریزی یا تامین مالی هر گونه اقدامات تروریستی استفاده شود تاکید صورت گرفته است.»

نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای آسیای مرکزی وهند درحالی در دهلی نو برگزار شد که قرارا ست نشست دیگری در تهران برای افغانستان به زودی برگزار شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وست: کشورهای جهان روی آغاز گفتگوهای سیاسی میان افغان‌ها توافق نظر دارند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

نماینده ویژه‌ امریکا برای افغانستان در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه حکومت پیشین افغانستان در هند گفته است که کشورهای جهان روی آغاز گفتگوهای سیاسی میان افغان‌ها توافق نظر دارند.

تام وست در تویتر نگاشته است که آغاز گفتگوهای سیاسی ملی میان افغان‌ها یک نیاز فوری است و این گفتگوها باید از سوی افغان‌ها و بر بنیاد خواست آنان انجام شود.

آقای وست گفت: «آغاز گفتگوهای سیاسی ملی میان افغان‌ها یک نیاز فوری است. گفتگوها باید توسط افغان‌ها و مطابق خواست افغان‌ها انجام شود. ایالات متحده عمیقاً از چنین گفتگوها حمایت می‌کند. کشورهای جهان نیز روی آغاز گفتگوهای سیاسی میان افغان‌ها توافق نظردارند.»

هر چند این مقام امریکایی اشاره‌ای به عدم تمایل مقام‌های حاکم در افغانستان به گفتگو با جریان‌های سیاسی و اقشار مختلف جامعه کشور اشاره نکرده است اما مقام‌های امارت اسلامی آغاز گفتمان سیاسی را نیاز فوری نمی‌دانند.

شهاب الدین دلاور، رییس کمیسیون تماس با شخصیت‌ها گفته است گفتمان سیاسی می‌تواند امنیت و حاکمیت ملی را در افغانستان زیر سوال ببرد.

برخی از آگاهان می‌گویند مشکلات سیاسی افغانستان باید از یک راه معقول دنبال شود به خصوص با برگزاری لویه جرگه.

بر بنیاد گزارش رسانه‌های هندی، تام وست در هند با مقام‌های بلند پایۀ این کشور به‌شمول معاون مشاور امنیت ملی نیز روی مسأله افغانستان دیدار کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!