Connect with us

رویداد های اخیر

افغانستان در ۱۶ سال گذشته بالاترین شمار تلفات کودکان در جهان را داشته است

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۱۱, ۱۴۰۰)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل « یونیسف» می‌گوید که از سال ۲۰۰۵ میلادی تا کنون، افغانستان بیشترین تلفات کودکان را در جهان داشته است.

این نهاد در گزارشی گفته است که در ۱۶ سال گذشته، بیش از ۲۸۵۰۰ کودک در اثر درگیری‌های مسلحانه در افغانستان کشته و زخمی شده اند.

یونیسف گفته است: “بدبختانه، سال ۲۰۲۲ برای کودکان، مادران و پدران در افغانستان سال دشواری خواهد بود. می‌دانیم که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان با عدم مصونیت غذایی روبرو اند. به این معنا که آنها نمی‌دانند، برای بعد، غذا را از کجا دریافت خواهند کرد. بر اساس تخمین اداره توسعه‌یی ملل متحد، حدود ۹۷ درصد جمعیت افغانستان بنابر نبود عواید کافی، از فقر رنج می‌برند. این مسئله از چند جهت کودکان را آسیب پذیر می‌سازد.”

عبدالباری عمر معین وزارت صحت عامه میگوید: “آمار که از سوی یونیسف ارایه شده مورد قبول ما نیست و در ضمن سکتور صحت به گونه به ما میراث ماند که از یک هزار کودک زیر ۵ سال ۵۰ تن آنها زندگی خود را از دست میدهند. اما متاسفانه به سطح کشور ما یک شفاخانه تخصصی نداریم ما که وارد افغانستان شدیم شفاخانه اندراگاندی با بسیار وضعیت وخیم قرار داشت .”

بربنیاد ارزیابی های  سازمان ملل سال ۲۰۲۲ همچنان یک سال پر چالش برای کودکان افغان خواهد بود.

دلبر مادر یکی از کودکان مبتلا به سو تغذیه میگوید:” بلی در میمنه (کودک ام را) تداوی کردم نتیجه نداد اما اینجا به شفاخانه دولتی ملکی آورده ام اینجا خوب شده است. داکتر ها می‌آیند ادویه میدهند معاینه میکنند ۴۵ روز است که اینجا هستم. داکتران اکنون به من گفتن که کودکم سوراخ قلب دارد.”

اخیرا سازمان صحی جهان هم از افزایش موارد سو تغذیه در میان کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

موسی جان سلطانی معاون ریاست صحت عامه قندهار میگوید: “ما در تمامی کلنیک ها برای کودکان سو تغذیه مشاورین داریم که به خانم های کودک دار مشوره میدهند که چگونه و کدام مواد خوراکی را به کودکان شان بدهند و در کنار مشوره مواد غذایی برای کودکان سو تغذیه ارایه می کنند و همزمان برای این کودکان مواد غذایی نیز کمک میکنیم.”

سازمان ملل تاکید کرده است که اکثریت مردم افغانستان به ویژه در مناطق دور دست با گرسنگی و سو تغذیه روبرو اند و این وضعیت باعث شده که برخی خانواده‌ ها حتا به فروش کودکان‌شان اقدام می کنند

رویداد های اخیر

متقی با نمایندگان چین و پاکستان در حاشیه نشست فارمت مسکو دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور خارجه در حاشیه نشست فارمت مسکو با نمایندگان خاص چین و پاکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه، روز شنبه، ۸ میزان، با نشر پیامی در شبکه ایکس از دیدار امیرخان متقی با آصف درانی و یو شیانگ، نمایندگان ویژه پاکستان و چین برای افغانستان خبر داده است.

به گفته تکل، در این دیدار درباره روابط، منافع مشترک و تهدیدات افغانستان، پاکستان و چین گفتگو شده است.

آقای متقی در دیدار با نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان گفته است که در صورت بروز مشکلات باید به جای بیانیه‌های رسانه‌ای، از راه‌های دیپلوماتیک برای حل آن تلاش کرد.

از جانبی، یو شیانگ نیز گفته است که چین آماده است کمک‌های خود را در بسیاری از زمینه‌ها به افغانستان افزایش دهد.

گفتنی است که پنجمین دور نشست فارمت مسکو، روز جمعه، ۷ میزان، در شهر کازان روسیه با محوریت افغانستان برگزار شد.

اشتراک‌کنند‌گان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک در کنار دیگر مسایل، از امارت اسلامی خواستند تا علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان مبارزه کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا از نمایشگاه بین‌المللی «ایران فارما» بازدید کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی غذا و ادویه و هیأت همراه او در جریان سفر به کشور ایران از نمایشگاه بین‌المللی ادویه و محصولات صحی «ایران فارما» بازدید کرده‌اند.

اداره ملی غذا گفته است که آقای عمر حین دیدار از نمایشگاه با رؤسای فابریکات تولیدی ادویه و محصولات صحی کشور ایران و دیگر فابریکات بین‌المللی در مورد اصول و قوانین اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به خصوص طرزالعمل ثبت ادویه و محصولات صحی کمپنی‌های خارجی معلومات همه جانبه را ارایه کرده است.

او نیز افزوده که طرزالعمل متذکره در تضمین کیفیت موثر بوده و مانع ورود اقلام بی‌کیفیت و غیرمعیاری می‌شود.

به گفته اداره ملی غذا، مسوولین فابریکات تولیدی از عملی‌شدن این طرزالعمل ابراز خرسندی کرده و علاقه‌مندی شان را برای ثبت محصولات در مطابقت به طرزالعمل متذکره ابراز کردند.

گفتنی است که سرپرست اداره ملی غذا و ادویه در رأس یک هیأت روز گذشته (جمعه، ۷ میزان) به ایران رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کار روی پروژه «کابل جدید» ادامه دارد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

مسوولان شرکت تطبیق کننده پروژه کابل جدید می‌گویند که کار روی این پروژه جریان دارد. آنان افزوده‌اند که طرح نقشه این پروژه که شامل احداث سرک، چهارراه، مترو، زیرساخت‌ها و مکان‌های تجارتی می‌شود، ترتیب شده و عملاً کار ساختمانی آن جریان دارد.

سید مقدم امین، رییس شرکت تطبیق‌ کننده پروژه، در این مورد گفته است: «با شرکتی که ما قرارداد داریم از امروز الی شش ماه را دربر می‌گیرد که این (پروژه) تکمیل شود.»

آقای امین افزوده است که تا تکمیل این پروژه در مدت شش ماه، دو هزار کارگر، کارمند و سرمایه‌گذار عملاً در این ساحه کار خواهند کرد.

به گفته امین، بخشی از کارهای این پروژه مربوط نهاد‌های دولتی می‌شود مانند ایجاد کانالیزاسیون، خدمات مخابراتی و اینترنتی اما نهاد‌های دولتی تاکنون کار شانرا آغاز نکرده‌اند.

او گفت: «دولت هم همزمان نیاز است که روی کانالیزاسیون، سرک‌های عمومی، آب و در مجموع برق عملاً کارهای خود را در ساحه عام این پروژه باید شروع کند که یک دلگرمی ایجاد شود.»

با این حال، وزارت شهرسازی و مسکن گفته است که آنان تسهیلات لازم را برای اعمار این شهرک فراهم کرده‌اند و می‌خواهند که هماهنگی بیشتر را میان نهادهای مربوطه ایجاد کنند.

محمد کمال افغان، سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن، گفته است که مسوولین این وزارت از پروژه جدید کابل هرزگاهی دیدن می‌کنند تا مطابق نقشه، این شهرک به‌گونه معیاری ساخته شود.

در همین حال، شماری از کسانی که در این پروژه مصروف اند می‌گویند که حکومت باید کار این پروژه را وسعت دهد تا به افراد بیکار زمینه کار فراهم شود.

قرار است پروژه کابل جدید در دو مرحله ساخته شود که در مرحله اول ۲۵۰ هزار مسکن برای یک میلیون تن ساخته خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!