Connect with us

رویداد های اخیر

افغانستان سردترین زمستان را پیشرو خواهد داشت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۳۹۹)

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث هشدار میدهد که زمستان پیشرو سردترین زمستان خواهد بود.

این وزارت میگوید که ۲۵ ولایت کشور در زمستان سال جاری با تهدید سیلاب ها و برفکوچ ها روبرو است.

غلام بهاوالدین جیلانی  وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی میگوید: “به همکاران ما هدایت داده شده است که در حالت آماده باش باشند. به دلیل اینکه اگر خدای ناخواسته این ریزش های باران یا برف ادامه پیدا میکند حتما حادثه ای به وقوع می‌پوندند.”

آقای جیلانی میگوید که قطع کردن جنگلات، ساخت ساز خانه در کنار رود خانه و انسداد مسیر سیلاب از سوی مردم باعث سرازیر شدن سیلاب ها میشود.

وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبعی می افزاید: “ساخت و ساز غیر معیاری و خودسر و انسداد مسیر سیل برها و این یکی از عوامل است که بیشتر به مردم آسیب میرساند.”

از سوی هم در دو روز پسین بیشتر جاده های کابل از اثر ریزش برف باران گواه سرازیر شدن آب ها بوده که باعث بندش راه ها شده است.

پایتخت نشینان میگویند که برخی از شهروندان فرهنگ شهر نشینی را رعایت نمی کنند و شهرداری را نیز متهم به کم توجهی در این مورد می‌کنند.

فوزیه سعیدزاده فعال معدنی میگوید: ” در ۲۰ سال گذشته هیچ شاروالی نتوانسته که حد اقل همین مشکل آب را حل کند و در ضمن همشهریان نیز باید فرهنگ شهرنیشینی را باید مراعات بکنند.”

اما شهرداری کابل می گوید برنامه های مشخص را روی دست دارد که از سرازیر شدن آب ها در جاده های پایتخت جلوگیری صورت گیرد.

سیمرا رسا سخنگوی شهرداری کابل میگوید: ” متاسفانه بعضی از مشکلات که وجود دارد؛ امیدوار استیم در قسمت تنظیم کانالیزاسیون اداره محترم کانالیزاسیون توجه بیشتر داشته باشد.”

همه ساله در پی ریزش برف و باران، بسیاری جاده های کابل گواه آب خیزی می باشند، هرچند همه سال برای رسیدگی به این معضل وعده هایی صورت میگیرد اما این چالش تا هنوز برداشته نشده است.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی افغانستان میزبانی مذاکرات میان دولت پاکستان و طالبان پاکستانی در کابل را تایید کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان با میانجی‌گری میان حکومت پاکستان و تحریک طالبان پاکستانی، میزبان گفتگویی میان دو طرف در کابل بودند که درپی آن، دو طرف به آتش‌بس موقت توافق کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان در رشته توئیتی تازه گفته که حکومت سرپرست این گروه، به تازه‌گی میزبان هیئت دولت پاکستان و نمایندگان طالبان پاکستانی در کابل بوده و با میانجی‌گیری میان این دو، دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافتند.

مجاهد نوشته که:” در این گفتگوها دو طرف به پیشرفت چشم‌گیر در موضوعات مرتبط دست یافتند و نیز روی آتش‌بس موقت توافق کردند.”

آقای مجاهد تاکید کرده که کابل با حسن نیت برای گفتگوهای موفق میان دو طرف درگیر، تلاش می‌کند و از دو طرف خواسته تا بامدارا و انعطاف‌پذیر باشند.

این درحالی است که روزگذشته شماری از رسانه ها گزارش کرده بودند که جنرال فیض حمید، رییس پیشین استخبارات پاکستان و برخی دیگری از مقام‌های نظامی پاکستان برای پی‌گیری مذاکرات صلح با تحریک طالبان پاکستانی به کابل آمده‌اند.

اما این خبر را را هیچ نهادی رسمی تایید نکرد.

در ماه‌های پسین و به ویژه پس از قدرت‌گیری امارت اسلامی در افغانستان، طالبان پاکستانی نیز با تاکید بر ادامه دادن راه امارت اسلامی افغانستان، به جنگ خود در برابر دولت پاکستان ادامه دادند و خواهان برپایی حکومت اسلامی در پاکستان شدند.

حالا رسانه‌های پاکستانی نیز گزارش داده‌اند که سخنگوی تحریک طالبان پاکستان در بیانیه‌ای که با خبرنگاران شریک کرده گفته که پس از این گفتگوها، آتش‌بس  ٣٠ روزه میان دو طرف عملی خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا اداره کامل نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان را در اختیار گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولیت کامل امنیت و حفاظت تأسیسات دیپلوماتیک افغانستان در ایالات متحده به کنترول امریکا درآمد.

وزارت خارجه امریکا گفته که تا اعلام مجدد، نگهداری از ساختمان سفارت افغانستان در واشنگتن و کنسولگری‌های این کشور در ایالت‌های لاس آنجلس و نیویارک را به دست گرفته است. امارت اسلامی اما بر توسعه روابط دیپلوماتیک تأکید می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده مسوولیت کامل امنیت و حفاظت این مأموریت دیپلوماتیک را به دوش دارد.

گفته شده تا اطلاع بعدی مسوولیت دارایی‌های سفارت و کنسولگری‌های افغانستان در آن کشور در نزد وزارت خارجه امریکا باقی خواهد ماند.

ظاهر امریکا با مسوولیت گرفتن نهادهای دیپلوماتیک افغانستان، به گونه‌ی غیر مستقیم آشکار می‌سازد که برنامه خاص میان کابل و اشنگتن در حال حاضر وجود ندارد.

این گونه که هزاران افغان مقیم امریکا از ارایه خدمات کنسولی در ایالات متحده هم محروم اند.

ولی فروزان، آگاه روابط بین الملل می‌گوید که:”تسلیم نمودن دارایی ها و ملکیت سفارت افغانستان در ایالات متحده امریکا به وزارت خارجه امریکا نشان دهنده آن است که دیگر برنامه برای بهبود روابط با افغانستان وجود ندارد امید که داشتند مذاکرات که تا چندی قبل صورت میگرفت میان طالبان و نماینده یالات متحده امریکا  نتیجه نداده است و کدام برنامه وجود ندارد که این روابط بهتر شود و یا هم بهبود پیدا کند.”

امارت اسلامی اما بر توسعه روابط دیپلوماتیک با کشور ها تأکید کرده می‌گوید، تعامل با افغانستان به سود تمام کشورها خواهد بود.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:” تلاش‌های امارت اسلامی در مورد مسایل دیپلوماتیک جریان دارد و با کشورهای زیادی روابط دیپلوماتیک خوب دارد و امید واری این است که راه‌های دیپلوماتیک باز باشد و مشکلات در این عرصه نباشد و این به سود تمام کشورها است که با افغانستان روابط دیپلوماتیک داشته باشند.”

به باور آگاهان بسته ماندن این سفارت مشروعیت افغانستان را زیر سوال قرار میدهد و تاثیرات منفی بر سفارت‌های خانه افغانستان در دیگر کشورها هم برجا خواهد گذاشت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل برای ارزیابی وضعیت حقوق بشر به افغانستان آمده

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۱)

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل برای وضعیت حقوق بشر در افغانستان در اولین سفرش به کابل با مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی امارت اسلامی دیدار و گفتگو کرده است.

وزارت خارجه می‌گوید که آقای بنت برای انجام سفر ۱۰ روزه به افغانستان آمده است. هدف از این سفر، ارزیابی وضعیت حقوق بشر و گفتگو برای اجرای تعهدات افغانستان در چارچوب اسناد بین‌المللی حقوق بشر عنوان شده است.

این وزارت می‌گوید که گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل در دیدار با متقی درباره‌ی اهداف سفر خود به افغانستان، مأموریت محول‌شده و برنامه‌ی کار خود توضیح داده است.

به نقل از خبرنامه‌ی وزارت خارجه‌ که امروز (چهارشنبه، ۲۸ ثور) منتشر شده، متقی از ریچارد بنت خواسته است که براساس حقایق گزارش مستند تهیه کند نه این که از قول رسانه‌ها، حلقات مغرض و افراد مخالف بیرونی قضاوت شود.

در این دیدار سرپرست وزارت خارجه‌ در مورد ارزش‌های مذهبی و مردم افغانستان به گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل توضیح داده تا در تهیه گزارش و انجام تحقیقات به این موضوع توجه داشته باشند.

وزارت خارجه‌ همچنان گفته است که آقای بنت از متقی به‌خاطر به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم در مورد تحولات مثبت، وضعیت کنونی، حقوق بشر و جامعه افغانستان تشکر کرده و گفته است که گزارش خود را براساس واقعیت‌ها تهیه خواهد کرد.

بنت حدود دو ماه پیش از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به این سِمت گماشته شد. هدف از انتصاب او نظارت، ارزیابی و مستندسازی وضعیت حقوق بشر در افغانستان اعلام شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending