Connect with us

رویداد های اخیر

افغانستان سردترین زمستان را پیشرو خواهد داشت

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۳۹۹)

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث هشدار میدهد که زمستان پیشرو سردترین زمستان خواهد بود.

این وزارت میگوید که ۲۵ ولایت کشور در زمستان سال جاری با تهدید سیلاب ها و برفکوچ ها روبرو است.

غلام بهاوالدین جیلانی  وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی میگوید: “به همکاران ما هدایت داده شده است که در حالت آماده باش باشند. به دلیل اینکه اگر خدای ناخواسته این ریزش های باران یا برف ادامه پیدا میکند حتما حادثه ای به وقوع می‌پوندند.”

آقای جیلانی میگوید که قطع کردن جنگلات، ساخت ساز خانه در کنار رود خانه و انسداد مسیر سیلاب از سوی مردم باعث سرازیر شدن سیلاب ها میشود.

وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبعی می افزاید: “ساخت و ساز غیر معیاری و خودسر و انسداد مسیر سیل برها و این یکی از عوامل است که بیشتر به مردم آسیب میرساند.”

از سوی هم در دو روز پسین بیشتر جاده های کابل از اثر ریزش برف باران گواه سرازیر شدن آب ها بوده که باعث بندش راه ها شده است.

پایتخت نشینان میگویند که برخی از شهروندان فرهنگ شهر نشینی را رعایت نمی کنند و شهرداری را نیز متهم به کم توجهی در این مورد می‌کنند.

فوزیه سعیدزاده فعال معدنی میگوید: ” در ۲۰ سال گذشته هیچ شاروالی نتوانسته که حد اقل همین مشکل آب را حل کند و در ضمن همشهریان نیز باید فرهنگ شهرنیشینی را باید مراعات بکنند.”

اما شهرداری کابل می گوید برنامه های مشخص را روی دست دارد که از سرازیر شدن آب ها در جاده های پایتخت جلوگیری صورت گیرد.

سیمرا رسا سخنگوی شهرداری کابل میگوید: ” متاسفانه بعضی از مشکلات که وجود دارد؛ امیدوار استیم در قسمت تنظیم کانالیزاسیون اداره محترم کانالیزاسیون توجه بیشتر داشته باشد.”

همه ساله در پی ریزش برف و باران، بسیاری جاده های کابل گواه آب خیزی می باشند، هرچند همه سال برای رسیدگی به این معضل وعده هایی صورت میگیرد اما این چالش تا هنوز برداشته نشده است.

رویداد های اخیر

دو کارمند قول اردوی الفاروق در هرات کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی تایید می‌کند که دو کارمند قول اردوی ۲۰۷ الفاروق صبح امروز (دوشنبه) از سوی افراد مسلح در هرات کشته و چندین تن دیگر زخم برداشتند.

یک منبع در این قول اردو گفت که دو موتر حامل کارمندان ملکی آن در ناحیه های چهارم و پنجم شهر هرات مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت.

به گفته این منبع، در این حمله دو تن از این کارمندان کشته و ۲۰ تن دیگر به شمول دو کودک زخم برداشتند.

پولیس هرات گفت که یک مهاجم در پی این حمله از پا درامد و دو تن دیگر موفق به فرار شدند.

سخنگوی وزارت دفاع اما گفت که همه مهاجمان این رویداد از بین رفته اند.

مسئولیت این حمله را تاهنوز فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جاپان به ارزش ۱۴ میلیون دالر در بخش زراعت افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

سفیر جاپان برای افغانستان اعلام کرده است که کشورش تصمیم دارد به ارزش ۱۴ میلیون دالر در بخش زراعت و برنامه‌های توسعه‌ای افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

سفیر جاپان این موضوع را در دیدارش با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان در دوحه مطرح کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان در تویترش نوشته که در این دیدار دو طرف در مورد کمک به آسیب‌دیدگان زلزله اخیر، اقتصاد، زراعت و آموزش بحث نموده‌اند.

آقای تاکاشی هم‌چنان افزوده که کشورش بدون در نظر داشت مسایلی سیاسی آماده کمک به ارزش چهارده میلیون دالر در بخش زراعت و دیگر بخش‌های انکشافی با مردم افغانستان است.

امیرخان متقی از این تصمیم جاپان استقبال کرده و از کشورهای دیگر نیز خواسته است که در بخش‌های زیربنایی افغانستان کمک کنند.

جاپان از جمله بزرگ‌ترین کشورهای است که کمک‌های بشردوستانه را برای افغانستان فراهم می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امریکا ممکن برنامه بورسیه فولبرایت را برای افغان‌ها از سر بگیرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید که در حال بررسی از سرگیری برنامه بورسیهٔ تحصیلی فلبرایت برای دانشجویان افغان در سال تحصلی آینده می‌باشد.

یک سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده به صدای امریکا گفته است: “ما به کار در جهت از سرگیری مصوون برنامه فولبرایت برای دانشجویان افغان ادامه می‌دهیم.”

به گفتهٔ این سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا باوجودیکه وضعیت در افغانستان تغییر نکرده اما آنان در حال برنامه ریزی از سرگیری بورسیه فلبرایت برای محصلین افغان برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ می‌باشند.

او علاوه کرد: “برای این دوره ما متقاضیان نیمه نهایی [سال تحصیلی] ۲۰۲۲-۲۰۲۳ را در نظر می‌گیریم.”

متقاضیان نیمه نهایی در حال حاضر اکثر مراحل واجد شرایط بودن و امتحانات از جمله امتحان زبان انگلیسی را که برای شمولیت در این برنامه تحصیلی الزامی می‌باشند،سپری کرده اند.

پس از فروپاشی حکومت پیشین و تسلط امارت اسلامی بر افغانستان در ماه اگست ۲۰۲۱ ایالات متحده برنامهٔ فلبرایت را برای افغان‌ها لغو کرد.

برخلاف بورسیه‌های دیگر که محصلین باید هزینه ویزه و مصارف سفر شان را بپردازند، محصلین فولبرایت مبلغی را به حیث کمک هزینه تحصیل طی زمان تحصیل در صنف های درسی شان و همچنین، مبلغی را ماهانه برای مصارف تحصیل شان دریافت می‌کنند. مزایای بیمه صحی و پرداخت هزینه سفر رفت و برگشت به امریکا، از دیگر امتیازات بورس تحصیلی فولبرایت است.

سالانه حدود ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی از ده‌ها کشور بورسیه تحصیلی فولبرایت دریافت می‌کنند. بیش از ۴۰۰ هزار دانشجو از ۱۶۰ کشور جهان از زمان آغاز آن در سال ۱۹۴۶در این برنامه شرکت کرده اند.

وزارت خارجهٔ امریکا گفته است که درخواست‌های جدید برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ را نمی‌پذیرد و تاکنون مشخص نیست که آیا افغان‌ها می‌توانند برای سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۵ درخواست بدهند یا خیر.

از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱، بیش از ۹۵۰ افغان از فرصت تحصیلی در مقطع ماستری و دکتورا در برنامه های فولبرایت مستفید شده اند. برنامه های ماستری فلبرایت یک یا دوساله بوده اما دورۀ تحصیلی مقطع دوکتورا پنج ساله می‎‌باشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!