Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: پس از حاکمیت ما هیچ خبرنگاری در افغانستان به‌قتل نرسیده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان به‌مناسبت روز پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران گفته است که پس از حاکمیت کامل امارت اسلامی در افغانستان، هیچ خبرنگاری در این کشور به قتل نرسیده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی امور خارجه چهارشنبه‌شب (۱۱ عقرب) در رشته توییتی نگاشته است که با قدرت رسیدن آنها به رسانه‌ها و نمایندگان آن با هیچ چالشی رو‌به‌رو نشده‌اند.

به گفته آقای بلخی، امارت اسلامی به تمامی رسانه‌ها در‌ مطابقت با ارزش‌های اسلامی و منافع ملی، در چارچوب رفتار مسلکی از فعالیت آزادانه و مصونیت اطمینان می‌دهد.

بلخی افزوده است که حکومت باورمند به‌ اهمیت حقیقت‌یابی و انعکاس آن است و به همین دلیل، ضمن تجویز فعالیت رسانه‌ها و کارمندان آن، فضای مناسب کاری را برای دست‌رسی به‌ معلومات لازم و همه مناطق کشور فراهم کرده است که در نتیجه‌ی آن بیش‌تر از ۲۷۰ رسانه‌ی داخلی در کشور فعالیت دارند.

سخنگوی وزارت خارجه نوشته است که افزون بر‌ این، ۱۴ شبکه‌ی خبری خارجی در کشور حضور دایمی دارند و از ‌آغاز سال ۱۴۰۱ به این سو، به ‌بیش‌تر‌ از ۷۰۰ خبرنگار از ۱۹۶ شبکه‌ی خبری از کشورهای آسیایی، اروپایی، امریکایی و استرالیایی، تسهیلات رفت‌و‌آمد و گزارش‌سازی فراهم شده است.

این گفته‌ها در حالیست یوناما گفته بود که از آگست سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲۰۰ مورد نقض حقوق بشر علیه خبرنگاران را ثبت کرده‌اند.

دفتر یوناما افزوده است که رسانه‌ها در افغانستان در خطر به سر می‌برند و خواهان حفاظت از خبرنگاران و پایان دادن به معافیت از مجازات شده است.

هم‌چنان مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که در دو دهه گذشته دست‌کم ۱۲۷ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در حمله‌های هدف‌مند مسلحانه کشته شده‌اند.

رویداد های اخیر

بیش از ۵ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شدند

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان اعلام‌ کرده که بیش از ۵ هزار پناهجوی افغان از پاکستان و ایران اخراج شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای امروز (شنبه، ۲۶ جوزا) گفته است که ۴ هزار و۸۸۱ مهاجر از ایران و ۷۷۵ پناهجو از پاکستان طی دو روز گذشته اخراج شده‌اند.

براساس خبرنامه، این مهاجران به روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته از طریق مرزهای تورخم در ولایت ننگرهار و سپین‌بولدک در ولایت کندهار به کشور بازگردانده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کابلوف: تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

Published

on

(Last Updated On: )

ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان، گفته است که تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است.

کابلوف در گفتگو با خبرگزاری ریا نووستی گفته است که روسیه و اکثر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای با از سرگیری کار گروه تماس این سازمان و افغانستان موافق اند، اما مقامات تاجیکستانی در این مورد ملاحظاتی دارند.

او ابراز امیدواری کرده که تاجیکستان در مورد این موقف خود تجدید نظر کند.

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

احمد سید مراد زاده، هماهنگ کننده ملی تاجیکستان برای سازمان همکاری‌های شانگهای، افزوده است که کشورش مخالف از سرگیری فعالیت‌های گروه تماس سازمان همکاری‌های شانگهای و افغانستان نیست.

مرادزاده خاطر نشان کرده که افغانستان عضویت ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای را در سال ۲۰۱۲ به دست آورده بود، در حالی که توافق‌نامه‌ها برای ایجاد گروه تماس با مقامات این کشور در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ امضا شد.

وی افزوده است که تاجیکستان در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری‌های شانگهای پیشنهاد کرد که در این مرحله، یک گفتگوی تخصصی در باره مسایل افغانستان در فارمت سازمان همکاری‌های شانگهای راه اندازی شود.

مطالب مرتبط:

وزیر خارجه پاکستان خواستار احیای گروه تماس سازمان شانگهای برای افغانستان شد

 

وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در مورد تقویت ثبات در افغانستان گفتگو کردند

Continue Reading

رویداد های اخیر

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران: اگر برنده شوم، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندم

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

Published

on

(Last Updated On: )

مسعود پزشکیان، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که در صورت برنده شدن در این انتخابات، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

او گفت: «نباید انکار کرد که تعداد زیادی از برادران افغان نقش موثری در اقتصاد ایران دارند یا در جنگ تحمیلی و … فدا کاری کرده اند ولی حضور آنها در ایران باید تنظیم شده و با انضباط باشد.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران همچنان گفته است که حکومت او برای پذیرش بخشی از مهاجران و یا پرداخت هزینه حضور آنها در ایران، وارد مذاکره با کشورهای اروپایی خواهد شد.

وی افزود: «غرب باید مسوولیت آنچه را که در افغانستان انجام داده و منجر به مهاجرت میلیون‌ها افغان شده است، بپذیرد. دلیلی ندارد که مردم ایران هزینه سیاست‌های غلط دیگران را بپردازند.»

انتخابات ریاست جمهوری ایران به تاریخ ۸ سرطان برگزار می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

معاون والی تهران: با مهاجران غیرقانونی مثل زمان جنگ مقابله می‌کنیم

 

یک مقام ایرانی: برای مهاجران غیرقانونی خدمات فراهم نمی‌کنیم، خارج شوند

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!