Connect with us

اخبار ساحوی

امریکا، هند، عربستان سعودی و اتحادیه اروپا از توافق ریلی و بندری در حاشیه نشست گروه ۲۰ رونمایی می‌کنند

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۱۸, ۱۴۰۲)

یک مقام کاخ سفید گفت که یک توافق چندملیتی ریلی و بندری که خاورمیانه و جنوب آسیا را به هم متصل می کند، روز شنبه در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو اعلام خواهد شد.

رویترز گزارش داد که این پیمان در زمانی حساس به امضا می رسد چنانچه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده به دنبال مقابله با فشار کمربند و جاده چین بر زیرساخت های جهانی با معرفی واشنگتن به عنوان شریک و سرمایه گذار جایگزین برای کشورهای در حال توسعه در گروه ۲۰ است.

جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی ایالات متحده در اجلاس سالانه این اتحادیه در دهلی نو به خبرنگاران گفت که این توافق به نفع کشورهای کم درآمد و متوسط منطقه خواهد بود و نقش مهمی را برای خاورمیانه در تجارت جهانی میسر خواهد کرد.

مقامات ایالات متحده گفته اند که هدف آن اتصال کشورهای خاورمیانه از طریق راه آهن و اتصال آنها به هند از طریق بندر، کمک به جریان انرژی و تجارت از خلیج فارس به اروپا با کاهش زمان حمل و نقل، هزینه ها و مصرف سوخت است.

فاینر گفت که تفاهمنامه‌ای برای این توافق بین اتحادیه اروپا، هند، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ایالات متحده و سایر شرکای گروه ۲۰ امضا خواهد شد.

فاینر گفت: «به نظر ما پیوند دادن این مناطق کلیدی فرصت بزرگی است.»

این اقدام در بحبوحه تلاش های ایالات متحده برای دستیابی به یک توافق دیپلماتیک گسترده تر در خاورمیانه صورت می گیرد که عربستان سعودی اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

فاینر افزود که از دیدگاه ایالات متحده، این توافق به «کاهش حرارت در سراسر منطقه» و «رسیدگی به درگیری در جایی که مشاهده می‌کنیم» کمک می‌کند.

اخبار ساحوی

محمد بن سلمان می‌گوید عربستان سعودی به عادی سازی روابط با اسرائیل «نزدیک تر» می‌شود

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۲)

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با یک تلویزیون امریکایی گفته است که کشورش به طور پیوسته به عادی سازی روابط با اسرائیل نزدیک‌تر می‌شود و همچنین هشدار داده که اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد، «ما باید به آن دست پیدا کنیم.»

به گزارش رویترز، هنگامی که از ولیعهد خواسته شد توصیفی از مذاکرات با هدف دشمنان دیرینه اسرائیل و عربستان سعودی برای دستیابی به یک توافق تاریخی و باز کردن روابط دیپلوماتیک ارائه دهد، به فاکس نیوز گفت: «هر روز به یکدیگر نزدیک می شویم.»

مصاحبه این شبکه محافظه کار ایالات متحده با ولیعهد در حالی انجام می شود که دولت جو بایدن، تلاش خود را برای میانجیگری روابط تاریخی بین دو قدرت منطقه ای و متحدان اصلی واشنگتن در خاورمیانه، ادامه می‌دهد.

مذاکرات عادی سازی محور مذاکرات پیچیده‌ای است که شامل بحث در مورد تضمین های امنیتی ایالات متحده و کمک‌های غیرنظامی هسته‌ای است که ریاض به دنبال آن بوده و همچنین امتیازات احتمالی اسرائیل به فلسطینی‌ها.

هنگامی که از محمد بن سلمان پرسیده شد که برای دستیابی به توافق عادی سازی روابط چه نیاز است، گفت: «برای ما، مسئله فلسطین بسیار مهم است. ما باید این مسئله را حل کنیم. و ما تاکنون یک استراتژی مذاکرات خوبی داریم.»

وی افزود: «باید ببینیم به کجا می‌رسد. ما امیدواریم که به جایی برسد که زندگی فلسطینی‌ها را آسان کند و اسرائیل را به عنوان یک بازیکن در خاورمیانه تبدیل کند.»

محمد بن سلمان همچنین نسبت به این احتمال ابراز نگرانی کرد که ایران، دشمن مشترک عربستان سعودی و اسرائیل که ایالات متحده می‌خواهد آن را مهار کند، بتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد. تهران تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای را رد کرده است.

او گفت: «این یک حرکت بد است. اگر از آن استفاده کنید، با بقیه دنیا جدال بزرگی می‌داشته باشید.»

در پاسخ به این سوال که اگر ایران به بمب هسته‌ای دست پیدا کند، چه اتفاقی می‌افتد، گفت: «اگر آنها به بمب هسته‌ای دست پیدا کنند، ما باید به دلایل امنیتی و توازن قوا در خاورمیانه به آن دست پیدا کنیم. اما ما نمی‌خواهیم شاهد آن باشیم.»

Continue Reading

اخبار ساحوی

پدر مهسا امینی از سوی نیروهای امنیتی ایران برای مدت کوتاه بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۲)

گروه‌های حقوق بشری اعلام کرده اند که پدر مهسا امینی روز شنبه در بحبوحه حضور شدید نیروهای امنیتی در اولین سالگرد مرگ دخترش در توقیف گاه پولیس ایران که ماه‌ها اعتراضات ضد دولتی را برانگیخت، برای مدت کوتاهی بازداشت شد.

شبکه حقوق بشر کردستان گفت که امجد امینی قبل از آزادی، هشدار داده شده بود که مراسم سالگرد مرگ دخترش را برگزار نکند. خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، دستگیری امجد امینی را تکذیب نمود، اما اشاره نکرد که آیا وی برای مدت کوتاهی بازداشت شده یا هشدار دریافت کرد.

به گزارش رویترز، پیش از این، رسانه‌های اجتماعی و گزارش‌های گروه‌های حقوقی از حضور نیروهای امنیتی در اطراف خانه امینی در سقز در غرب ایران خبر داده بودند.

مرگ این زن ۲۲ ساله کُرد در سال گذشته در بازداشت پولیس ارشاد به اتهام زیر پا گذاشتن قانون پوشش اجباری ایران، ماه ها اعتراضات را برانگیخت که بزرگترین نمایش مخالفت با حکومت در سال های اخیر بود.

بسیاری از معترضان خواستار تغییر رژیم حاکم شدند.

بر اساس پست‌های شبکه‌های اجتماعی، والدین امینی در اوایل هفته جاری در بیانیه‌ای گفته بودند که علی‌رغم هشدارهای دولت، «مراسم سالگرد سنتی و مذهبی» را بر سر مزار دختر ۲۲ ساله‌شان در سقز برگزار خواهند کرد.

به گفته گروه‌های حقوق بشر، روز شنبه در انتظار ناآرامی‌ها، یک نیروی امنیتی گسترده در مناطق عمدتا کردنشین ایران مستقر شد.

اعتصابات گسترده ای نیز در چندین شهر در اقلیم کردستان ایران گزارش شده است.

با این حال، ایرنا گفت که شهر سقز زادگاه امینی «کاملاً آرام» است و به دلیل «هوشیاری مردمی و حضور نیروهای امنیتی و نظامی» درخواست ها برای حمله به مناطق کردنشین ناکام مانده است.

به نقل از یک مقام مسئول در ولایت کردستان، تعدادی از عوامل وابسته به گروه های ضدانقلاب که قصد ایجاد اغتشاش و تهیه خوراک رسانه‌ای را داشتند، در ساعات اولیه صبح امروز دستگیر شدند.

گروه‌های حقوق بشری گفتند که در اعتراضات پس از مرگ امینی بیش از ۵۰۰ نفر از جمله ۷۱ خردسال کشته، صدها تن زخمی و هزاران نفر دستگیر شدند. ایران هفت مورد اعدام مرتبط با ناآرامی ها را انجام داد.

عفو بین‌الملل در گزارشی در ماه گذشته گفت که مقامات ایرانی «خانواده‌های قربانیان را در معرض بازداشت و دستگیری خودسرانه قرار داده‌اند، محدودیت‌های ظالمانه‌ای را برای تجمعات مسالمت‌آمیز در مقبره‌ها اعمال کرده‌اند و سنگ قبر قربانیان را تخریب کرده‌اند.»

به گفته گروه های حقوق بشری ایرانی و غربی، بسیاری از روزنامه نگاران، وکلا، فعالان، محصلان، اکادمسین ها، هنرمندان، شخصیت های عمومی و اعضای اقلیت های قومی متهم به ارتباط با موج اعتراضات و همچنین بستگان معترضان کشته شده در ناآرامی ها طی چند هفته گذشته دستگیر، احضار، تهدید و یا اخراج شده اند.

روزنامه اعتماد ایران در ماه آگست گزارش داد که وکیل خانواده امینی نیز با اتهام «تبلیغ علیه نظام» مواجه است. صالح نیکبخت در صورت مجرم شناخته شدن اش، به یک تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

امریکا اجازه انتقال ۶ میلیارد دالر پول ایران را به قطر صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۱, ۱۴۰۲)

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که، امریکا تحریم‌ها برای انتقال ۶ میلیارد دالر منابع مالی ایران از کوریای جنوبی به قطر را برداشت.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا اعلام کرد اعطای این معافیت تحریمی به نفع امنیت ملی امریکاست.

در مدارکی که به کمیته‌های کنگره امریکا فرستاده شده، دولت امریکا برای اولین بار رسماً از آزادسازی ۵ ایرانی بازداشت شده در این کشور طبق بخشی از این قرارداد و در عوض آزادی شهروندان بازداشت شده امریکایی در ایران اشاره کرده است.

در این اطلاعیه آمده است:«دولت امریکا برای تسهیل آزادسازی امریکایی‌هایی که در ایران بازداشت شده بودند با آزادسازی ۵ ایرانی بازداشت شده در این کشور و همچنین انتقال ۶ میلیارد دالر از منابع مالی ایران در حساب‌های مسدود شده در کوریای جنوبی به قطر موافقت کرده است».

از نظر امریکا این انتقال منفعت چندانی برای ایران ندارد چون تنها می‌تواند از آن برای تجارت بشردوستانه استفاده کند.

آدرین واتسون، سخنگوی کاخ سفید طی بیانیه‌ای روز دوشنبه گفت وزیر امور خارجه امریکا در هشتم سپتامبر مجوز این انتقال را صادر کرده بود و اطلاعیه رسمی آن در روز دوشنبه برای کنگره امریکا ارسال شده است.

طبق گفته برخی منابع، انتقال ۶ میلیارد دالر پول ایران به قطر در اوایل هفته آینده اتفاق می‌افتد.

طبق اطلاعیه صادر شده این معافیت‌های تحریمی شامل شرکت‌هایی مانند شرکت ملی نفت ایران و بانک مرکزی و سایر موسسات مالی ایران می‌شوند تا وجوه مسدودی از حساب‌های جمهوری کوریا به حساب‌های سوئیس و آلمان و سپس از این حساب‌ها به قطر منتقل شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!