Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا از کمک‌های دوامدارش به افغانستان پس از خروج سربازان اطمینان داد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۰)

کاخ سفید در یک اعلامیه می گوید که مشاروان امنیت ملی امریکا و افغانستان در باره چگونگی همکاری‌های امریکا پس از خروج سربازان خارجی گفتگو کرده اند.

در این گفتگو مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرده که امریکا حتا پس از خروج نیروها از افغانستان در کنار دولت و مردم افغانستان می ماند.

رحمت الله اندر، سخنگوی شواری امنیت ملی، در این باره گفت:”  آقای سولیوان بر اهمیت کمک‌های توسعه‌ای، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و همکاری در روند صلح تاکید کرد.”

ازسوی هم در یک سمینا  پیامد‌های حضور بیست ساله امریکا در افغانستان به بررسی گرفته شده است.

 در این برنامه برخی ماموران بلند پایه امریکایی که در جنگ افغانستان ماموریت اجرا کرده اند می گویند که امریکا هرگز برای ختم جنگ و ملت سازی به افغانستان نیامده است.

متیو هو افسر، پیشین آمریکا در افغانستان، در این باره میگوید:” میدیدم که چگونه در یک جنگ دروغین شریک استم، طالبان قدرت ساخته می شدند و حکومت کابل فاسد تر میشد. تصمیم گرفتم استعفا بدهم”.

فلیپ جرالدی،  مشاور پیشین سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، در این مورد گفت:” وقتی بر بنیاد اطلاعات اشتباه وارد افغانستان شد. بعد تر اشتباهات دیگر تکرار شد.”

برخی پژوهشگران در افغانستان هم حضور بیست ساله امریکا در کشور را سبب افزایش چالش‌ها میدانند و باور ندارند که این کشور افغانستان را ترک کند.

عسکر موسوی، جامعه شناس، در این باره میگوید:” حضور آشکار اش را پایان میدهد اما حضور استخباراتی و نیابتی اش ادامه می یابد”

نقیب الله ذکی، استاد  دانشگاه، در این مورد گفت:” به چه قیمتی دست آوردها بدست آمد، به بهای هزاران کشته.”

حفیظ الله نقی، استاد دانشگاه، میگوید:” سبب همه چالش ها امریکا بوده است”.

این همه در حالی است که نیروهای خارجی از چندین پایگاه در افغانستان بیرون شده اند، اما روند جنگ شدت بیشتر گرفته و اوضاع سیاسی هم پرتنش شده است.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!