Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا به پشتیبانی از مردم افغانستان بدون تقویت حاکمان جدید متمرکز است

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۷, ۱۴۰۲)

امریکا به ادامه‌ تحصیل دختران در افغانستان متعهد است. سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که امریکا به پشتیبانی از مردم افغانستان بدون تقویت حاکمان جدید متمرکز است.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ روز گذشته (دوشنبه، ۶سنبله) در یک نشست خبری گفته است که امریکا به ادامه تحصیل زنان و دختران در افغانستان متعهد است و موقف امریکا در این مورد نه تنها در امریکا بل در جهان واضح است.

کارین ژان پیر، سخنگوی قصر سفید می‌گوید که:«رئیس جمهور همواره در مورد اهمیت دختران، نه تنها در اینجا در امریکا، بلکه در سطح جهان، موقف واضح داشته تا آنان قادر به زندگی آزادانه باشند و بتوانند به مکتب بروند و تحصیل کنند.»

کارین ژان پیر می‌افزاید حکومت ایالات متحده امریکا همچنان به کمک‌های خود برای مردم افغانستان به گونه‌ای ادامه می‌دهد که حاکمان جدید از طریق این کمک‌ها تقویت نشوند.

خانم ژان پیر می‌گوید که:«ما به تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم تا به یک نتیجه مثبت با طالبان (امارت اسلامی) برسیم و این تلاش‌های ما ادامه خواهد داشت، و ما تا جایی که توانایی داریم از مردم افغانستان حمایت می‌کنیم، بدون اینکه منفعتی به طالبان (امارت اسلامی) برسد، این تعهد ما به مردم افغانستان است، نه تنها در دو سال گذشته بل از چندین دهه.»

امارت اسلامی اما امریکا را مدعی دروغین حقوق بشر می‌داند و می‌گوید که حقوق زنان نسبت به حضور امریکا در افغانستان بهتر تامین شده است زیرا امریکایی‌ها حتا به زندگی زنان احترام نمی‌گذاشتند و همواره در بمباردمان‌های شان از زنان و کودکان قربانی می گرفتند.

حقوق زنان و به ویژه حق کار و تحصیل یکی از موارد مهم در بحث‌های گوناگون مرتبط به افغانستان است، اما هنوز معلوم نیست که این حقوق از دست رفته دوباره بدست خواهد آمد یا نه ؟

جامعه بین‌المللی بارها از امارت اسلامی خواسته است که اگر خواهان مشروعیت بین‌المللی استند، رفتار خود را در قبال زنان و دختران تغییر دهند، اما امارت اسلامی می‌گوید جهان نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند.

رویداد های اخیر

قرغیزستان: کشورهای آسیای مرکزی همکاری‌ها درمورد افغانستان را افزایش دهند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

زیر خارجه قرغیزستان از کشورهای آسیای مرکزی خواسته است تا همکاری‌ها و هماهنگی‌ها درباره افغانستان را افزایش دهند.

جنبیک کولوبایف در نشست سالانه معاونان وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی گفت که صلح و ثبات در افغانستان برای امنیت و رفاه منطقه مهم است.

بر بنیاد خبرنامه وزارت خارجه قرغیزستان، کولوبایف در این نشست همچنان حمایت خود را از فعالیت‌های یوناما در افغانستان اعلام کرد.

در این نشست که به روزهای دوشنبه و سه شنبه در بیشکک، پایتخت قرغیزستان برگزار شد، هیچ مقام امارت اسلامی حضور نداشت، اما روزا اوتونبایوا، رئیس یونما در آن شرکت کرده و درمورد فعالیت‌های یوناما در افغانستان معلومات ارایه نمود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: کار ساخت سرک واخان بدخشان آغاز شده است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که کار ساخت سرک واخان بدخشان برای توسعه روابط اقتصادی افغانستان با جهان به ویژه چین آغاز شده است و کار آن به سرعت ادامه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد گفته است که رهبری امارت اسلامی در راستای توسعه مناسبات اقتصادی کشور، گام‌های مهم برداشته و تلاش می‌کند تا راه‌های مختلف ترانزیتی را ایجاد کند.

به گفته مجاهد، با ساخت این سرک روابط تجارتی افغانستان گسترش خواهد یافت.

آقای مجاهد گفت: «مساحت سرک واخان تا سرحد چین غالباً ۶۰ کیلومتر است. هم اکنون ماشینری وزارت دفاع و وزارت فواید عامه در آنجا هست و از آنها کار گرفته می‌شود.»

از سویی هم، مسوولان در اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری نیز در یک نشست خبری از امارت اسلامی خواسته‌ اند که کار ساخت سرک واخان بدخشان را هرچه زودتر تکمیل کند تا افغانستان از وابستگی به راه‌های ترانزیتی پاکستان نجات یابد.

عبیدالله، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «ما از بزرگان امارت اسلامی خواهش می‌کنیم که هرچه زودتر مسیر بندر واخان را باز کنند چون تجارت ما هشتاد الی نود فیصد با چین است.»

شیرین آقا سخی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری، نیز گفت: «راه واخان فعلاً یک راه بدیل است، اما ما در سرحد با چین چندین راه دیگر از بدخشان هم داریم، یکی از راه‌های اساسی این است که میان دو طرف باید یک تونل زده شود.»

از سویی هم، آگاهان اقتصادی همچنان می‌گویند که مسیر واخان اهمیت مهم اقتصادی دارد و با ساخت سرک واخان در ترانزیت کالا تغییرات مهم بوجود خواهد آمد.

عبدالظهور مدبر، آگاه اقتصادی، گفته است: «مسیر واخان نه تنها این که کشور چین را به کشور پاکستان وصل می‌کند بلکه یک مسیر خوب میان کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی هم می‌تواند باشد. بنابراین، افغانستان می‌تواند از این مزیت ترانزیتی به سود اقتصاد خود بهره ببرد.»

گفتنی است که کوه‌های دشوارگذر موجود در این مسیر نیاز به حفر چند تونل دارد و این از مهمترین مشکلاتی است که مصرف ساخت این مسیر را به‌گونه‌ چشمگیری افزایش خواهد داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ستانکزی: با قونسلگری‌های ما در هند در تماس ایم، سفارت به زودی دوباره فعال می‌شود

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

شیر محمد عباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه گفته است که قونسلگری‌های افغانستان در شهرهای ممبی و حیدرآباد هند با وزارت خارجه در کابل در تماس اند و سفارت افغانستان در دهلی نو نیز به زودی دوباره فعال خواهد شد.

ستانکزی در مصاحبه با تلویزیون ملی که سه شنبه شب نشر شد گفت: «قونسلگری‌های ما در ممبی و حیدر آباد فعال و با وزارت خارجه در تماس اند. خدمات قونسلی را هر روز ارائه می‌کنند. در حال حاضر هم قونسل ما در ممبی و حیدرآباد در سفارت در دهلی حضور دارند. من با آنها صحبت کردم. سفارت را دوباره باز کرده اند.»

ستانکزی گفت که سفارت افغانستان در هند طی دو یا سه روز آینده فعالیت‌های خودرا دوباره آغاز خواهد کرد.

این در حالی است که پنج روز قبل، سفارت افغانستان در هند اعلام کرده بود که به دلیل مشکلات دوام‌دار از سوی حکومت هند، به طور دایمی فعالیت‌های خود را در دهلی نو متوقف کرده است.

ستانکزی در مصاحبه با تلویزیون ملی همچنان گفت که از نظر او امارت اسلامی به رسمیت شناخته شده است چون با کشورهای که در گذشته روابط دیپلوماتیک داشت، حالا هم دارد.

او گفت که حدود ۲۰ سفارت در افغانستان فعالیت دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!