Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: تلاش‌ها برای سپردن طیاره‌های نظامی منتقل شده از افغانستان به تاجکستان جریان دارد

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۳۱, ۱۴۰۱)

امریکا در تلاش سپردن تعدادی از طیاره‌های نظامی که در پی سرنگونی نظام جمهوریت از افغانستان به تاجکستان انتقال شدند به این کشور است.

قوماندانی مرکزی نیروهای امریکایی یا سنتکام می‌گوید؛ طیاره‌های نظامی منتقل شده از افغانستان به تاجکستان را به دولت کنونی افغانستان نمی دهد.

این جنرال امریکایی تأکید کرده که تلاش‌ها برای سپردن تمامی یا برخی از این طیاره‌ها به حکومت تاجکستان جریان دارد.

مایکل کوریلا در جریان دیداراش از تاجکستان گفته ایالات متحده با حکومت تاجکستان همکاری میکند تا بهترین راه استفاده و نگهداری موثر از این چرخ‌بال‌ها را پیدا کند.

قوماندان مرکزی نیروهای امریکایی یا سنتکام در دیدارش از تاجکستان تأکید کرده این چرخ‌بال ها به هیچ صورت به افغانستان برگشت داده نخواهد شد زیرا به گفته او به حکومت کنونی افغانستان تعلق ندارند.

این جنرال امریکایی گفته که ایالات متحده با حکومت تاجکستان همکاری میکند تا بهترین راه استفاده و نگهداری موثر از این چرخ بال ها را پیدا کند.

مایکل کوریلا، قوماندان مرکزی نیروهای امریکایی یا سنتکام دراین باره گفت:”ما از نیروی هوایی جمهوری تاجکستان سپاسگزاری می‌کنیم که به حفاظت از طیارات که نیروی هوایی افغانستان در ماه آگست سال گذشته به این کشور با خود پرواز داده بودند، ادامه می‌دهد امید ما این است که بتوانیم بعضی یا همه این طیارات را به حکومت تاجکستان واگذار کنیم. من زمان مشخصی برای این کار ندارم، اما ما با جدیت تلاش می‌کنیم که این امر عملی شود.”

بر بنیاد آمارها، افغانستان تا پیش از سقوط حکومت پیشین بیش از ۱۶۴ طیاره نظامی داشت؛ هر چند تاهنوز روشن نیست که چه تعداد این چرخبال‌ها در افغانستان مانده، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که در پی سقوط حکومت پیشین، بیش از چهل چرخبال به کشورهای همسایه افغانستان منتقل شده است.

موضوع سپردن طیاره های نظامی افغانستان به تاجکستان در حالی مطرح میشود که پیش از این محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی از کشورهای ازبکستان و تاجکستان خواسته بود طیاره‌ها را دوباره افغانستان بسپارند.

امارت اسلامی تا کنون درمورد اظهارات این نظامی امریکایی چیزی نگفته است. اخیرا سیگر یا اداره بازرس امریکا برای بازسازی افغانستان گزارش داد که از این میان ۱۶ چرخ‌بال نظام جمهوریت برای ترمیم به اوکراین منتقل شده بود، به دولت ولودیمیر زلنسکی داده شده است.

رویداد های اخیر

کشمیر زیر اداره پاکستان به زلزله زدگان افغانستان صد میلیون کلدار کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

صدراعظم کشمیر زیر اداره پاکستان، کمک صد میلیون کلداری (۴۸۴ هزار دالر امریکایی) را برای زلزله زدگان در افغانستان تایید کرده است.

روزنامه «دی نیوز» پاکستان گزارش داده است که کابینه کشمیر و مسوولان ارشد آن همچنان معاش یک ماهه شان را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده اند.

سردار تنویر الیاس، صدراعظم کشمیر گفته است که مردم پاکستان و کشمیر از جان باختن افغان‌ها بر اثر زلزله اندوهگین شده اند.

او گفته است که مردم افغانستان و کشور در کنار “برادران” افغان‌ شان ایستاده اند.

قرار است یک هیات به نمایندگی حکومت کشمیر جهت کمک رسانی به افغانستان سفر کند.

در پی زلزله چهارشنبه هفته پیش، بیش از هزار تن در ولایت های پکتیکا و خوست کشته و هزارها خانه تخریب شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان خواستار کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

حنا ربانی، وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان با بیان اینکه عملکرد بنیادین اقتصاد افغانستان نباید به خطر بیفتد، خواستار کاهش تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه امارت اسلامی شده است.

حنا ربانی در گفتگو با روزنامه آلمانی ویلت که امروز (پنجشنبه) منتشر شد، هشدار داد که منزوی کردن افغانستان از نظر اقتصادی باعث سقوط اقتصاد این کشور خواهد شد.

وی افزود: “اگر افغانستان همچنان خارج از سیستم بانکی بین‌المللی باقی مانده و دارایی‌های آن در خارج منجمد باشند، آن وقت همین اتفاق خواهد افتاد. ما نباید قحطی را ترویج دهیم.”

وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان ضمن درخواست از آلمان برای ایفای نقش فعال در زمینه کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان گفت که خروج نیروهای غربی از افغانستان عواقبی جدی داشت، زیرا قبل از خروج، هیچ راه‌حلی از طریق مذاکره حاصل نشده بود.

ربانی گفت: “در شرایط فعلی، ایده خوبی نیست تا به ادامه گرسنگی افغان‌ها کمک کرده و خطر انفجار اقتصادی در این کشور را بپذیریم.”

به گفت وی، کمک اقتصادی به مردم افغانستان در شرایط فعلی ضروری است.

ربانی افزود: “چگونه ممکن است که سه تریلیون دالر صرف جنگ در افغانستان شود، اما امروز حتی ۱۰ میلیارد دالر برای نجات آنها هزینه نشود؟ من این رفتار را درک نمی‌کنم.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!