Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا ۳هزار نیرو برای انتقال کارمندان سفارت‌اش به کابل می‌فرستد

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۰)

به دنبال تشدید درگیری و ناآرامی در افغانستان، ایالات متحده در تلاش است بخش بزرگی از کارکنان سفارت خود در کابل را از کشور خارج کند و گفته می‌شود برای این منظور اقدام به اعزام نیروی نظامی به آن کشور خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه از قول سه مقام امریکایی که هویت آنها را فاش نکرد نوشت، انتظار می‌رود وزارت خارجه ایالات متحده به زودی انتقال شمار زیادی از کارکنان سفارت امریکا در کابل به خارج از کشور را اعلام کند.

این مقام‌ها به این خبرگزاری گفته‌اند ارتش امریکا برای انجام این کار به وزارت خارجه کمک خواهد کرد، که این یک رویه استاندارد و معمول در مناطقی است که با درگیری‌های سنگین و وخامت شدید وضعیت امنیتی روبرو می‌شوند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی مشابه از قول یک مقام امریکایی که هویت او در گزارش مشخص نشده نوشت، نیروهای نظامی جهت ارائه پشتیبانی زمینی و هوایی از روند خارج کردن کارکنان سفارت از افغانستان اعزام می‌شوند.

به نقل از این خبرگزاری، این تصمیم نشان‌دهنده عدم اطمینان دولت جو بایدن به توانایی نیروهای امنیتی افغانستان به تامین امنیت کافی برای مراکز دیپلماتیک در پایتخت و کارکنان سفارت امریکا است که باید آن کشور را ترک کنند.

به دنبال آغاز روند خروج نیروهای نظامی امریکا و ناتو از افغانستان پس از بیست سال در اول ماه می سال جاری، گروه طالبان برای تصرف مناطق مختلف این کشور حملات خود را آغاز کردند.

روند خروج نظامیان امریکایی تا آخر ماه آگست به پایان خواهد رسید و تنها حدود ۶۵۰ نفر برای کمک به محافظت از فرودگاه کابل و سفارت امریکا در آن کشور باقی خواهند ماند.

درگیری بین طالبان و نیروهای دولتی در چند هفته اخیر تشدید شده است. بر اساس یک تحلیل اطلاعاتی جدید امریکا، طالبان احتمالا قادر خواهد بود کابل را ظرف ۳۰ روز به محاصره در آورد و ظرف ۹۰روز اداره آن را نیز در اختیار بگیرد.

سفارت آمریکا پیشتر در روز پنجشنبه از شهروندان امریکایی در افغانستان خواست با اولین پرواز خاک آن کشور را ترک کنند.

رویداد های اخیر

اداره هواشناسی افغانستان از وقوع بارندگی و سیلاب در ۲۶ ولایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

اداره هواشناسی افغانستان اعلام کرد مقدار بارندگی در ۲۶ ولایت افغانستان از ۱۵ تا ۷۰ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

این اداره اعلام کرده است که‌ ولایت‌های بدخشان، نورستان، کنر، لغمان، ننگرهار، کاپیسا، پنجشیر، تخار، بغلان، پروان، بامیان، سمنگان، کابل، میدان‌وردک، لوگر، پکتیا، خوست، پکتیکا، غزنی، زابل، ارزگان، دایکندی، غور، کندهار و هلمند در ۲ روز آینده شاهد باران‌های شدید همراه با رعدوبرق و سیل خواهد بود.

به گفته اداره هواشناسی، مقدار بارندگی در این ولایات از ۱۵ تا ۷۰ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

بر اساس این گزارش، مردم باید در ولایت‌های هرات، فراه، غور، نیمروز، بادغیس و بلخ منتظر وزش بادهای نسبتاً شدید توأم با گردوخاک باشند که سرعت آن ۲۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی شده است.

این در حالی‌ است که دیروز (پنج شنبه ۲۷ اسد) بر اثر بارش باران و سرازیر شدن سیل در ولایت‌های پکتیکا، غزنی و دایکندی تلفات جانی و خسارات مالی به مردم وارد شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۲۵ تُن مواد غذایی از سوی مجمع همکاری افغانستان – پاکستان کمک شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

مجمع همکاری افغانستان – پاکستان روز پنجشنبه (۲۷اسد) ۲۵ تُن مواد غذایی را به عنوان بخشی از حمایت مداوم خود از مردم جنگ زده افغانستان به مقامات افغان تحویل داد.

موترهای اقلام موادغذایی که توسط مجمع ترتیب داده شده بود، در گذرگاه چمن به مقامات افغان تحویل داده شد.

در مراسم تحویل دهی با حضور حمید ظاهری، معاون کمیشنر چمن و مقام‌های وزارت خارجه افغانستان از جمله مولوی وحید الله و ملا حکمت الله برگزار شد.

بر اساس این گزارش از زمانی که امارت اسلامی افغانستان در سال گذشته قدرت را در دست گرفت، پاکستان در مجموع ۱۵هزار ۳۹۰ تن به ارزش ۲.۶۵۰ میلیون کلدار پاکستانی کمک بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است.

در این گزارش آمده است که کمک‌های بشردوستانه از طریق ۸۳ کاروان شامل ۷۴۳ لاری و چهار پرواز سی-۱۳۰ به افغانستان ارسال شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

درخواست بستگان قربانیان ۱۱ سپتامبر: پول‌های افغانستان را آزاد کنید

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

بستگان قربانیان حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در نامه‌ ای از جو بایدن رییس جمهور امریکا خواسته اند که میلیاردها دالر دارایی‌های مسدود شده مردم افغانستان از سوی واشنگتن را آزاد سازد.

بستگان حادثه یازده سپتامبر از بایدن خواستند تا از تصمیم خود برای اختصاص دادن مقداری از دارایی های مسدود شده افغانستان به آنان منصرف شود زیرا این پول متعلق به مردم افغانستان است.

در نامه بستگان حمله یازده سپتامبر آمده است:” ما از شما می‌خواهیم که از صلاحیت اجرایی خود استفاده کنید و فرمان اخیر تان را تغییر دهید و به یک رویکرد قانونی و اخلاقی مبنی بر این که هفت میلیارد دالر ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان که مربوط به مردم افغانستان می‌شود، متعهد باشید.

بانک مرکزی افغانستان می گوید براساس قانون افغانستان بانک، این ذخایر ملکیت مردم افغانستان است و تاکید می‌کنیم این ذخایر باید به هدف ثبات مالی و پولی در اختیار افغانستان بانک قرار داده شود.

وزارت اقتصاد افغانستان نیز مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان را خلاف قوانین جهانی می‌داند و می‌گوید که باید جامعه جهانی به آمریکا فشار وارد کند تا دارایی‌های افغانستان را آزاد سازد.

پیش از این جو بایدن در فرمانی بخش از دارایی‌های افغانستان را به بسته‌گان قربانیان یازده سپتامبر اختصاص داد که با واکنش‌های در داخل و بیرون از کشور روبه‌رو شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!