Connect with us

رویداد های اخیر

امیرخان متقی به امریکا: دیگر حریم هوایی افغانستان را نقض نکنید

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۱۶, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که امریکا دیگر حریم هوایی افغانستان را نقض نکند.

امیرخان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان روزچهارشنبه (۱۶سنبله) در کنفرانس گزارش دهی از دست آوردهای سالانه این وزارت گفته است؛ که واشنگتن باید به توافقنامه دوحه پایبند بماند و دیگر حریم هوایی افغانستان را نقض نکند.

آقای متقی نقض حریم هوایی افغانستان از سوی امریکا را خلاف قوانین بین‌المللی و توافق نامه دوحه میداند و از کشورها میخواهد تا اجازه ندهند که از خاک و حریم فضایی شان بر ضد افغانستان استفاده شود.

آقای متقی تاکید دارد که سیاست خارجی افغانستان اقتصاد محور است و کابل تلاش میکند به نقطه وصل بازارهای اقتصادی آسیای جنوبی با آسیای مرکزی تبدیل شود.

امیر خان متقی، وزیرخارجه امارت اسلامی افغانستان گفت:« ما یک بار دیگر از امریکا می خواهیم که پروازهای خود را در هوای افغانستان متوقف کند، امنیت سراسر کشور برقرار است و وقتی خاک افغانستان علیه هیچ کشوری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، دیگران نیز حق ندارند پروازهای غیرقانونی در هوای افغانستان داشته باشند.»

تعامل رسمی امارت اسلامی با تمامی کشورهای جهان از دیگر نکات مهم نشست گزارش دهی از کارکرد سالانه وزارت خارجه است که به آن تأکید میشود.

آقای متقی می‌گوید؛ دولت کنونی افغانستان با هیچ کشوری مشکل خاصی ندارد و همچنان از جهان میخواهد تا به عملکرد و کار کرد‌های مثبت امارت اسلامی دقت نمایند.

به گفته این مقام ارشد امارت اسلامی، تا کنون دنیا همچنون تروریزم تعریفی مشخصی را برای ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان ندارد.

نابودی داعش از دیگر دست‌آوردهای امارت اسلامی در این نشست پنداشته می‌شود.

در پیوند به حمله هوایی امریکا که گویا در آن ایمن الظواهری رهبر القاعده کشته شده است هم چنان به گفته‌ی آقای متقی در حد ادعاست و امریکا برای اثبات این ادعایش سندی ارایه نکرده است.

متقی گفت:« امریکا در مورد کشته شدن رهبر القاعده در کابل تا به حال کدام اسناد و ثبوت را پیش نکرده است اما تحقیقات در این مورد جریان دارد.»

آقای متقی می‌گوید؛ تمام بنادر کشور بروی تجارت باز شده اند و برای تاجران تسهیلات فراهم شده است. به گفته او، هیات امارت اسلامی به کشورهای متعددی برای گسترش روابط، سفر کرده است.

وزیر خارجه با تاکید بر پالیسی اقتصاد محور سیاست خارجی کشور می‌گوید؛ امارت اسلامی در نظر دارد تا افغانستان به مرکز وصل آسیای جنوبی به آسیای مرکزی تبدیل شود.

به گفته آقای متقی، در حال حاضر نیز ۱۳ سفارت خانه کشورهای مختلف در افغانستان باز و فعالیت دارند. و هم چنان شش سفارت خانه افغانستان رسمأ از وزارت خارجه دستور میگیرند و دیگر سفارت خانه‌ها با وزارت خارجه در تماس هستند.

درهمین حال، وزیر خارجه اطمینان می‌دهد که تدابیرویژه برای حفظ امنیت اماکن دیپلوماتیک وکارکنان خارجی درافغانستان گرفته شده وهیچگاه اجازه نخواهند داد هیچ گروه امنیت اماکن دیپلوماتیک وکارکنان خارجی در افغانستان را با خطر روبه‌رو کند.

با این حال شورای امنیت سازمان ملل از حاکمان جدید افغانستان می‌خواهد امنیت اماکن دیپلوماتیک و قونسلی را تضمین کند.

اعضای این شورا ضمن محکوم کردن حمله به دیپلومات‌های روسیه درکابل، فعالیت‌های تروریستی را از جدی ترین تهدیدها در برابرصلح و امنیت پایدار جامعه بین‌المللی توصیف کردند.

اعضای شورای امنیت برلزوم پاسخگویی و محاکمه‌ای عاملان، سازمان دهنده گان، تامین کننده گان اقدام تروریستی نیز تاکید کرده اند

رویداد های اخیر

وثیق: تاکنون نزدیک به ۷۰۰ تن از طریق کمیسیون تماس با شخصیت‌ها به کشور برگشته‌ اند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

سخنگوی کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان می‌گوید که از آغاز فعالیت این کمیسیون تاکنون نزدیک به ۷۰۰ تن از مقامات دولت پیشین، سیاسیون، اعضای شورای ملی و برخی متخصصین از کشورهای مختلف به افغانستان بازگشته ‌اند.

احمدالله وثیق در این مورد گفته است: «۶۸۰ فرد از کشورهای مختلف دوباره به وطن بازگشته‌اند.»

به گفته وثیق، در میان این افراد مسوولین حکومت پیشین که در پُست‌های مختلف دولتی ایفای وظیفه می‌کردند نیز شامل اند که در سطح وزرا، معاونین، معینان و ارگان‌های امنیتی و استخباراتی می‌باشند.

آقای وثیق افزوده است که در حال حاضر شمار زیادی از شخصیت‌ها به شمول سیاسیون و مقامات بلندپایه دولت پیشین فورم‌های درخواستی به خاطر برگشت به کشور را از طریق این کمیسیون دریافت کرده‌اند و قرار است به زودی وارد کشور شوند.

او افزود: «ما صدها فورم توزیع کرده‌ایم و آرزوی ما این است که در آینده نزدیک بیشتر افراد دوباره به کشور برگردند قسمیکه فعلاً این پروسه بسیار خوب روان است.»

درهمین حال، شماری از کسانی که دوباره به کشور برگشته‌اند خواستار برخی تغییرات در عملکرد کمیسیون تماس با شخصیت‌ها اند و نیز تاکید دارند که دولت سرپرست باید از کادرها و متخصصینی که بازگشت می‌کنند، استفاده مؤثر کرده و فرصت کاری به آن‌ها فراهم سازند.

امان‌الله غالب، رییش پیشین شرکت برشنا، می‌گوید: «شیوه این پروسه از نظر مه باید تغییر کند، مانند ارتباط گرفتن با خود اشخاص متخصص یا نخبه و یا سیاسیون. دوم این که وقتی این اشخاص افغانستان می‌یاند باید برای آنان زمینه کار فراهم شود.»

مقامات امارت اسلامی بارها از افغان‌های که در بیرون از کشور به سر می‌برند به شمول سیاسیون و مقامات دولت پیشین درخواست کرده که به وطن برگردند و مطابق فرمان عفو عمومی رهبر امارت اسلامی، به زندگی عادی خود در افغانستان ادامه بدهند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حنفی: هنوز هم در برخی از ادارات دولتی کاغذپرانی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

معاون اداری ریاست الوزرا گفته است که هنوز هم در برخی از ادارت دولتی پروسه های مغلق و کاغذپرانی وجود دارد و مردم هفته ها و ماه ها برای نهایی شدن کارهای شان در ادارات دولتی منتظر می‌مانند.

عبدالسلام حنفی این مطلب را در مراسم امضای تفاهمنامه ساده سازی پروسه های اداری میان اداره اصلاحات اداری و خدمات ملکی، وزارت شهدا و معلولین و شرکت برشنا بیان کرد.

آقای حنفی افزود که امارت اسلامی به حکومت داری الکترونیکی متعهد است و تلاش می‌کند تا ادارات دولتی را با هم وصل نماید تا هم کارها به سرعت انجام شود وهم زمینه های فساد کاهش یابد.

او گفت: «ان شاء الله مصمم هستیم که همه ادارات دولتی را به شکل تدریجی اصلاح بسازیم. کوشش می‌کنیم که کاغذپرانی ها از ادارات ختم شود و کوشش می‌کنیم که در بین ادارات، حکومت داری الکترونیکی ترویج شود.»

نورالحق انور، رئیس عمومی اداره امور گفت: «این یک سهولت است که برای اشخاص ذیربط و در مجموع نظام ایجاد می‌شود.»

آقای حنفی همچنان گفت که امارت اسلامی برای خدمت به مردم و پیشرفت کشور متعهد است و حکومت در ادامه کارهای انکشافی اش کار فاز دوم کانال قوش تیپه را نیز آغاز خواهد کرد زیرا کار بخش اول آن در حال تکمیل شدن است.

او گفت: «الحمدلله امارت اسلامی افغانستان در عرصه های مختلف به کارهای تعمیری و ترقی مصروف است. از بودجه داخلی ما و شما فاز اول کانال قوش تیپه رو به تکمیل شدن است.»

از سویی هم مسئولان در اداره اصلاحات اداری و خدمات ملکی گفتند که در پی جذب افراد متخصص و مسلکی در ادارات دولتی هستند و می‌خواهند کار به اهل کار سپرده شود. همزمان با این مسئولان در شرکت برشنا اعلام کردند که تا کنون ۱۱۸ میلیون افغانی عواید از افراد زورمند جمع آوری شده است.

عبدالحنان عارف الله، رییس عمومی اداره اصلاحات اداری و خدمات ملکی گفت: «هدف اینست که از فساد جلوگیری شود. هدف اینست که بر این مردم مظلوم و رنجدیده شفقت صورت گیرد. هدف اینست که از مصارف جلوگیری شود.»

عبدالرحمن رحمانی، رییس تجارتی شرکت برشنا گفت: «شرکت برشنا تاکنون ۱۱۸ میلیون افغانی را از زورمندان جمع‌آوری کرده است. قروض خارجی را تا حد توان مان پرداخته ایم. با هیچ کسی حسابی نداریم که دچار مشکل باشیم.»

معاون اداری رییس الوزرا گفت که نسبت به هر نهاد دیگر نیاز است تا پروسه ها در وزارت شهدا و معلولین ساده شود زیرا به این نهاد افراد آسیب پذیر مراجعه می‌کنند.

به گفته او در سال روان هم بودجه ۱۳.۵ میلیارد افغانی برای شهدا، معلولین و یتیمان در نظر گرفته شده است که شامل همه معلولان و خانواده های شهدا می‌شود و آنان در این زمینه تفاوت قایل نبوده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفارت افغانستان در هند توقف فعالیت‌های خودرا رسماً اعلام کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

سفارت افغانستان در هند اعلام کرده است که فعالیت‌های این سفارت سر از روز یکشنبه (۱ اکتوبر) به دلیل «عدم حمایت دولت میزبان» متوقف می‌شود.

این سفارت با نشر اعلامیه‌ای روز شنبه گفت که به کمبودی‌های خود در برآورده کردن انتظارات و الزامات لازم برای تأمین منافع افغانستان و شهروندان آن اقرار می‌کند که دلیل آن «عدم حمایت دیپلوماتیک در هند و عدم موجودیت یک دولت فعال قانونی در کابل می‌باشد.»

سفارت همچنان کاهش پرسونل و منابع را از دلایل بسته شدن آن ذکر کرده است.

در اعلامیه آمده است: «فقدان پشتیبانی به موقع و لازمی از تمدید ویزه دیپلوماتان الی سایر زمینه های حیاتی منجر به ناامیدی قابل درک در بین تیم کاری ما شد که توانایی ما را برای انجام وظایف موثر مختل کرد.»

سفارت افغانستان در هند اما گفته است که خدمات عاجل قونسلی به شهروندان افغانستان الی زمان تسلیم‌دهی نمایندگی به کشور میزبان ادامه خواهد داشت.

این سفارت همچنان ادعاها مبنی بر درگیری یا اختلاف داخلی بین کارکنان دیپلوماتیک را رد کرده است.

در اعلامیه این سفارت همچنان گفته شده که فعالیت‌های قونسلگری‌های افغانستان در هند که به طور مستقل انجام می‌شود، برخلاف خطوط تعیین شده نمایندگی دیپلوماتیک است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!