Connect with us

رویداد های اخیر

انتقاد مقام‌های افغان از پاکستان به خاطر پناه دادن به طالبان

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۰)

مقام های افغان پاکستان را به دلیل پناه دادن به طالبان و خانواده های شان در خاک این کشور، مورد انتقاد قرار داده اند.

در پی اعتراف شیخ رشید احمد وزیر داخله پاکستان در مورد حضور طالبان افغان در پاکستان و اینکه خانواده های طالبان در حومه های اسلام آباد زندگی می‌کنند، امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری امروز(دو شنبه، ۷ سرطان) تلویحا گفت که افغانستان مدت هاست که به این موضوع مشکوک بوده است.

آقای صالح صفحه توییترش نگاشته است: “وزیر داخله پاکستان به بی بی سی فارسی میگوید که طالبان در بیمارستان های پاکستان معالجه می شوند، قبرستان های شان آنجاست، رهبران طالبان در پاکستان مستقر اند و فرزندان آنها در آنجا به مکتب می روند.”

آقای صالح پرسیده است: “کی مسوول قتل عام افغان هاست؟ آیا ثبود بیشتر نیاز است؟”

از سوی هم حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که اظهارات وزیر داخله پاکستان صداقت وی را نشان می‌دهد.

آقای محب گفته است: ” من شیخ رشید وزیر داخله پاکستان را به دلیل افشای حمایت پاکستان از طالبان تحسین می کنم. ما به پاکستانی های شجاع تر نیاز داریم تا در برابر حمله به افغانستان صحبت کنند.”

وزیر امور داخله پاکستان، روزگذشته گفته بود که خانواده‌های طالبان افغان در خاک آن کشور به شمول بخش‌های از شهر اسلام‌آباد زند‌گی می‌کنند.

آقای احمد در گفتگویی با رسانه پاکستانی جی‌نیوز اعتراف کرده که جنگجویان این گروه در شفاخانه‌های آن کشور تداوی می‌شوند.

این در حالی است که قبل از این نیز مقام‌ها گفته بودند که طالبان از خاک پاکستان علیه افغانستان حملات راه اندازی می‌کند، اما پاکستان این ادعاها را همواره رد کرده است.

رشیداحمد در این باره گفته:” فامیل‌های طالبان در اینجا، پاکستان، زنده‌گی میکنند در راوات، لیوبر، بهاره کهو و ترنول. بعضی وقت‌ها اجساد مرده شان به این جا (پاکستان) انتقال می‌دهند و بعضی وقت خود شان اینجا برای تداوی میایند.”

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!