Connect with us

اخبار ساحوی

انفجار ماین در بغلان؛ دو تن کشته و ۱۱ نفر زخمی شدند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۹, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار ماین در شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان دو نظامی جان باختند و یازده تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس بغلان گفته است که این انفجار در جاده مقام ولایت بغلان رخ داده و زخمی شدن ۴ غیر نظامی را نیز تایید کرده است.

در همین حال منابع محلی گفته اند که در این انفجار سربازان امنیت ملی بغلان هدف قرار گرفته اند و بیشتر زخمی ها هم مربوط مربوط این ارگان می باشد.

از سوی هم داکتر محب الله حبیب رییس صحت عامه بغلان به آریانا نیوز میگوید که از این انفجار ۲ کشته و ۱۱ زخمی به بیمارستان ولایتی پلخمری منتقل شده اند.

به گفته وی در میان زخمیان این رویداد یک زن و یک مرد ملکی نیز شامل اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

در همین حال صبح امروز کابل نیز شاهد وقوع دو انفجار ماین مقناطیسی بود.

وزارت امور داخله میگوید که ماین نخست حوالی ساعت ۶:۴۵ صبح امروز یک عراده واسطه نوع رنجر در مربوطات حوزه دوازدهم ساحه ارزان قیمت مورد هدف قرار داده است و انفجار دوم نیز حوالی ساعت ۸:۰۷ صبح یک عراده واسطه نوع کرولا مربوط وزارت معارف در مربوطات حوزه پنجم ساحه کمپنی، هدف ماین مقناطیسی قرار گرفته است.

این وزارت تایید میکند که در نتیجه این رویدادها دو تن کشته و دو تن دیگر مجروح گردیده اند.

از سوی هم وزارت معارف تایید میکند که یکی از قربانیان این رویداد یک مقام ارشد این وزارت است.

به گفته این وزارت داکتر عبدا‌الباقی امین رییس شورای نخبگان و یکی چهره های تاثیر‌گذار امر آموزش و پرورش کشور بود که در انفجار ماین در کابل جان باخت.

این در حالی است که روز گذشته همزمان با برگزاری جشن ۱۰۱مین سالگرد استرداد استقلال کشور، شهر کابل شاهد موشک پراگنی نیز بود.

روز گذشته دست ۱۴ فیر راکت در نقاط مختلف شهر کابل اصابت کرد.

وزارت امور داخله میگوید در این رویداد دست کم به شمول یک غیرنظامی سه نفر کشته و ۱۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

این وزارت می‌افزاید که شش تن از مجروحان این رویداد نیز افراد ملکی می‌باشند.

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!