Connect with us

اخبار ساحوی

ایجاد یک فرقه‌ای جدید برای جلوگیری از ناامنی‌ها در ولایت بدخشان

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که به هیچ کس اجازه نمیدهند که امنیت و آرامش مردم را در بدخشان مختل کند و برای جلوگیری از نا امنی‌ها یک فرقه‌ای جدید اردوی ملی در این ولایت ایجاد شده و نیروها از تجهیزات کافی برخوردارند.

معاون والی بدخشان همچنان فعالیت‌های چریکی گروه‌های مرتبط به داعش و جبهه موسوم به مقاومت را میپذیرند اما می‌گوید که اجازه نخواهند داد امنیت بدخشان را کسی برهم بزند.

باشندگان بدخشان هم که آرامش نسبی دست یافته اند می‌گویند که نمی‌خواهند دیگر شاهد جنگ و درگیری‌ها در این ولایت باشند.

به گفته معاون والی این ولایت گروه داعش ودیگر گروهای مخالف امارت اسلامی بر هیچ بخش این ولایت تسلط ندارند اما برخی برنامه‌های ضد امنیت مانند کمین و انفجار از سوی آنان به گونه چریکی بالای نیروهای امارت صورت گرفته که تلفات در پی نداشته است.

مولوی نثار احمد احمدی، معاون والی بدخشان گفت:”ما نگفتیم که جبهه مقاومت و داعش اصلا وجود ندارد به شکل جبهه‌ای و منظم داشته باشن در هیچ جای اعلام موجودیت نکردن البته اینکه یگان انفجار و چیزهای که صورت میگیرد این را انکار کرده نمی توانیم به خاطری که چندین بار در بدخشان و در خود شهر فیض آباد شاهد همچون حوادث بودیم می خواهند که امنیت را مختل کنند که از توان شان چیزی پوره نمیشود”.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان گفت:”پیام ما این است که اگر داعش است یا جبهه مقاومت است هر چی که خود را می‌نامند یک بار ثابت بکنند کفر بودن نظام را و مشکلات شان را در میان بگذارن مردم را قناعت بدهند و باز تفنگ بردارن.”

مقام‌های محلی می‌گویند افزون بر مسلکی سازی پولیس و نیروهای محلی این ولایت بخاطر بهبود امنیت بدخشان به تازگی فرقه اردو ملی را ایجاد کردند و نیروهای این فرقه آمادگی دارند در هر بخش این ولایت برنامه‌های گروهای مخالف نظام را سرکوب کنند.

باشندگان بدخشان می‌گویند پس از روی کار آمدن امارت اسلامی تازه به امنیت دست یافته اند و تا حدی قتل ،دزدی و دیگر جرم‌های جنایی در این ولایت کاهش یافته است و از حکومت محلی بدخشان خواهان تدابیر بهتر امنیت هستند.

محب‌الله سادات، باشنده بدخشان می‌گوید که:”با تغیرات نظام در افغانستان واقعا امنیت تغییر کرده قبلا سرقت دزدی قتل از حد بیشتر بود وانتحاری ودزدی بود وپس از تحولات قتل‌ها ودزدی کمتر شده وامید وار استیم که حکومت در مورد تامین امنیت توجه کنند وکوشش کنند که امنیت را بیشتر تامین کنند.”

عبدالباعث حکیمی، باشنده بدخشان می‌گوید که :”بعد از تحولات مردم میتوانند در دل شب کار و فعالیت شان را انجام بدهند و سفر کنند و دزدی وجرایم جنایی کم شده ما از این وضعیت کاملا راضی استیم و تاکید ما این است که امارت اسلامی همین امنیت را حفظ کنند”.

به گفته مسؤولان محلی بدخشان در تازه ترین درگیری‌ها در ولسوالی کوهستان بدخشان هشت جنگجو موسوم به مقاومت کشته و یک نفر بازداشت شده است.

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!