Connect with us

اخبار ساحوی

ایجاد یک فرقه‌ای جدید برای جلوگیری از ناامنی‌ها در ولایت بدخشان

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که به هیچ کس اجازه نمیدهند که امنیت و آرامش مردم را در بدخشان مختل کند و برای جلوگیری از نا امنی‌ها یک فرقه‌ای جدید اردوی ملی در این ولایت ایجاد شده و نیروها از تجهیزات کافی برخوردارند.

معاون والی بدخشان همچنان فعالیت‌های چریکی گروه‌های مرتبط به داعش و جبهه موسوم به مقاومت را میپذیرند اما می‌گوید که اجازه نخواهند داد امنیت بدخشان را کسی برهم بزند.

باشندگان بدخشان هم که آرامش نسبی دست یافته اند می‌گویند که نمی‌خواهند دیگر شاهد جنگ و درگیری‌ها در این ولایت باشند.

به گفته معاون والی این ولایت گروه داعش ودیگر گروهای مخالف امارت اسلامی بر هیچ بخش این ولایت تسلط ندارند اما برخی برنامه‌های ضد امنیت مانند کمین و انفجار از سوی آنان به گونه چریکی بالای نیروهای امارت صورت گرفته که تلفات در پی نداشته است.

مولوی نثار احمد احمدی، معاون والی بدخشان گفت:”ما نگفتیم که جبهه مقاومت و داعش اصلا وجود ندارد به شکل جبهه‌ای و منظم داشته باشن در هیچ جای اعلام موجودیت نکردن البته اینکه یگان انفجار و چیزهای که صورت میگیرد این را انکار کرده نمی توانیم به خاطری که چندین بار در بدخشان و در خود شهر فیض آباد شاهد همچون حوادث بودیم می خواهند که امنیت را مختل کنند که از توان شان چیزی پوره نمیشود”.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان گفت:”پیام ما این است که اگر داعش است یا جبهه مقاومت است هر چی که خود را می‌نامند یک بار ثابت بکنند کفر بودن نظام را و مشکلات شان را در میان بگذارن مردم را قناعت بدهند و باز تفنگ بردارن.”

مقام‌های محلی می‌گویند افزون بر مسلکی سازی پولیس و نیروهای محلی این ولایت بخاطر بهبود امنیت بدخشان به تازگی فرقه اردو ملی را ایجاد کردند و نیروهای این فرقه آمادگی دارند در هر بخش این ولایت برنامه‌های گروهای مخالف نظام را سرکوب کنند.

باشندگان بدخشان می‌گویند پس از روی کار آمدن امارت اسلامی تازه به امنیت دست یافته اند و تا حدی قتل ،دزدی و دیگر جرم‌های جنایی در این ولایت کاهش یافته است و از حکومت محلی بدخشان خواهان تدابیر بهتر امنیت هستند.

محب‌الله سادات، باشنده بدخشان می‌گوید که:”با تغیرات نظام در افغانستان واقعا امنیت تغییر کرده قبلا سرقت دزدی قتل از حد بیشتر بود وانتحاری ودزدی بود وپس از تحولات قتل‌ها ودزدی کمتر شده وامید وار استیم که حکومت در مورد تامین امنیت توجه کنند وکوشش کنند که امنیت را بیشتر تامین کنند.”

عبدالباعث حکیمی، باشنده بدخشان می‌گوید که :”بعد از تحولات مردم میتوانند در دل شب کار و فعالیت شان را انجام بدهند و سفر کنند و دزدی وجرایم جنایی کم شده ما از این وضعیت کاملا راضی استیم و تاکید ما این است که امارت اسلامی همین امنیت را حفظ کنند”.

به گفته مسؤولان محلی بدخشان در تازه ترین درگیری‌ها در ولسوالی کوهستان بدخشان هشت جنگجو موسوم به مقاومت کشته و یک نفر بازداشت شده است.

اخبار ساحوی

بازداشت پنج تن در پیوند به قاچاق سنگ لیتیم در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که درهمکاری با ریاست استخبارات روزگذشته (شنبه ۱ دلو) از قاچاق نزدیک به هزار تُن سنگ تخته پت یا لیتیم که از ولایات نورستان و کنر به ولایت ننگرهار تدریجاً قاچاق و به خارج انتقال می‌گردید جلوگیری شد.

وزارت معادن و پترولیم گفته است که ۳۰۰ تُن سنگ لیتیم باالفعل از نزد قاچاقبران ضبط و رسما تسلیم هیئت وزارت معادن و پترولیم شد و حدود ۷۰۰ تُن آن در ولایت کنر مهر و لاک گردید.

این وزارت افزوده است که در پیوند به این قضیه شماری از قاچاقبران داخلی و خارجی از سوی نهادهای استخباراتی و امنیتی دستگیر گردیدند.

داکتر بشیر، رئیس امور عملیاتی ریاست استخبارات روز گذشته در یک نشست خبری در ولایت ننگرهار گفت که نزدیک به ۳۰۰ تُن این سنگ‌های قیمتی در ننگرهار و باقی در کنر کشف و ضبط شده است.

وی دراین رابطه گفت:«ما اطلاع یافتیم که برنامه‌ قاچاق این سنگ‌های قیمتی وجود دارد که قرارداد نشده و مخفیانه استخراج می‌شود. بنابرین برای دستگیری عاملان اصلی، به آنها فرصت دادیم که به شهر جلال آباد برسند. پنج تن دستگیر شدند، دو قاچاقچی خارجی که چینی هستند و سه افغان که همکار آنها بودند و بیشتر خریداری را آنها انجام می دادند.»

لیتیم فلز کم یافت است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری مبایل‌های هوشمند، موترهای برقی، کمپیوترها و طیاره‌های بدون سرنشین استفاده می‌شود.

مسؤلان می‌افزایند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی قاچاق و انتقال غیرقانونی سنگ‌های قیمتی کشور ممنوع قرار داده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

۶۶ زندانی به شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار آزاد شدند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۱)

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار گفته است که ۶۶ زندانی روزپنج شنبه (۲۹جدی) از زندان مرکزی این ولایت آزاد شدند.

در اعلامیه‌ی این دفتر آمده است که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی افغانستان ۶۶ زندانی به‌شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار رها و به خانه‌هایشان بازگشتند.

شیخ محمد گلاب فاروقی، رئیس محکمه استیناف ننگرهار گفته است که در میان زندانیان آزاد شده پنج زن، یازده کودک و متباقی مردان می‌باشند.

وی افزوده است که:«در ظرف یک و نیم ماه دیگر دوسیه‌های زندانیان باقی مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد و کسانی که جرایم آنها جزئی است یا کسانی که از طرف مقابل بخشیده شده اند آزاد خواهند شد.»

مولوی بلال شاهین، رئیس محابس ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۱۱۰۰ تن شب و روز را در این زندان می‌گذرانند و امکانات و برنامه‌های آموزشی لازم برای آنان فراهم شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

مسوولان: عواید گمرک ننگرهار در سال جاری ۳۰ درصد افزایش داشته است

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولان گمرک ننگرهار می‌گویند که عواید سال جاری نسبت به سال گذشته ۷۸۵ میلیون افغانی افزایش یافته است.

عبدالهادی ابرار، رییس گمرگ ننگرهار، در یک نشست خبری امروز (سه‌شنبه) دلیل ازدیاد عواید را جلوگیری از فساد، فرار از مالیات و هم‌چنان افزایش صادرات و واردات عنوان می‌کند.

آقای ابرار می‌گوید: «عواید ما افزایش یافته و برای تاجران سهولت‌ها را مساعد کرده‌ایم و ساحات گمرک را نیز وسیع ساخته‌ایم.»

مسوولان ریاست گمرگ این ولایت هم‌چنان از ایجاد تسهیلات برای تاجران در گمرک تورخم نسبت به گذشته خبر داده‌اند و می‌گویند که در تلاش اند تا گمرک ننگرهار را از نظر تجارت به رتبه اول برسانند.

مولوی عبدالبصیر، رییس صنعت و تجارت ننگرهار گفت: «موضوع مهم برای یک تاجر امنیت است که خوشبختانه این مسأله پس از آمدن امارت اسلامی به کلی حل شده است.»

بر اساس اطلاعات اداره صنعت و تجارت، ۳۵۰ شرکت تولیدی کوچک و بزرگ در پارک صنعتی ننگرهار فعال است که هشت هزار تن در آن مشغول به کار هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!