Connect with us

اخبار ساحوی

بازداشت ۱۳۰ متهم طی سه ماه گذشته در هرات

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۴, ۱۳۹۹)

ریاست امنیت ملی هرات طی سه ماه پسین بیش از ۱۳۰ تن را به ظن اختطاف، حملات تخریبی، سرقت های مسلحانه و فساد اداری بازداشت کرده است.

این ریاست میگوید که از نزد این افراد تقریبا ۳۰ میل سلاح مختلف النوع و ۱۹۰ کیلوگرام مواد انفجاری نیز به دست آمده است.

سید وحید قتالی والی هرات میگوید: “تعداد ۴۲ تن را به ظن اختطاف دستگیر کرده اند، و ۱۷ تن به ظن حملات تروریستی، و ۱۶ تن به ظن سرقت های مسلحانه و ۹ تن دیگر به ظن فساد اداری.”

از سوی دیگر کارمندان اداره امنیت ملی هرات طی این سه ماه گذشته بیش از ۶۰ حلقه ماین که توسط مخالفان مسلح در نقاط مختلف هرات به خاطر هدف قرار دادن نیروهای امنیتی کارگذاری شده بود کشف و خنثی کردند.

والی هرات می گوید مخالفان مسلح تلاش دارند تا با انجام حملات تخریبی، سرقت های مسلحانه و اختطاف، مردم را نسبت به آینده نا امید کنندږ

سید وحید قتالی تاکید می کند که تمام جرم‌های که در هرات صورت می گیرد کار طالبان است.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

اخبار ساحوی

اردوغان برای دور جدید ریاست جمهوری سوگند یاد کرد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

رجب طیب اردوغان امروز (شنبه، ۱۳جوزا) برای یک دوره پنج ساله جدید ریاست‌جمهوری سوگند یاد کرد و سومین دهه حکومت بر ترکیه را آغاز کرد.

آقای اردوغان در مراسم تحلیفش در پارلمان ترکیه که به طور زنده از طریق تلویزیون دولتی این کشور پخش می‌شد، گفت: «من به عنوان رییس‌جمهور، در برابر ملت و تاریخ بزرگ ترکیه به شرافت خود سوگند یاد می‌کنم که از موجودیت و استقلال کشور محافظت کنم و به قانون اساسی، حاکمیت قانون، دموکراسی، اصول و اصلاحات آتاترک پایبند باشم.»

آقای اردوغان پس از سخنرانی در مراسم سوگند، اکلیل گُلی در پای عکس مصطفی کمال آتاترک، نخستین رییس‌جمهور ترکیه، گذاشت.

مراسم سوگند اردوغان با حضور سران و نمایندگان بیش از ۷۸ کشور جهان برگزار شد.

در این مراسم رهبران ۳۴ کشور و مقام‌های ارشد ده‌ها کشور حضور داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

تصادم دو قطار در هند ۲۳۳ کشته و ۹۰۰ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

یک مقام دولتی روز شنبه گفت که بر اثر برخورد دو قطار مسافربری در ایالت اودیشای هند، حد اقل ۲۳۳ نفر کشته و ۹۰۰ نفر مجروح شدند که این حادثه را به مرگبارترین حادثه ریلی در بیش از یک دهه اخیر در این کشور تبدیل کرد.

پرادیپ ینا، وزیر اعلی این ایالت در تویتر اعلام کرد که انتظار می‌رود تعداد کشته شدگان حادثه روز جمعه افزایش یابد.

وی افزود که بیش از ۲۰۰ امبولانس و ۱۸۰ داکتر وارد محل حادثه شده اند.

اوایل صبح روز شنبه، تصاویر ویدیویی رویترز نشان داد که مقامات پولیس اجساد پوشیده از پارچه های سفید را از خطوط راه آهن خارج می‌کنند.

تصاویر همچنان نشان می‌دهد که امدادگران برای یافتن بازماندگان از یکی از قطارهای تخریب شده بالا می‌روند، در حالی که مسافران درخواست کمک می‌کنند و در کنار خرابه‌ها گریه می‌کنند.

این حادثه حدود ساعت ۷ (به وقت محلی) روز جمعه زمانی رخ داد که قطاری که از شهر بنگلور به شهر هورا در ایالت بنگال غربی، حرکت می کرد با قطار دیگری که از کلکته به چنای در حرکت بود، برخورد کرد.

مقامات گزارش های متناقضی ارائه کرده اند که گویا قطار ابتدا از ریل خارج و با قطار دیگری تصادم کرد. وزارت راه آهن گفته است که تحقیقات در مورد این رویداد را آغاز کرده است.

روز جمعه، صدها جوان در مقابل یک شفاخانه دولتی در سورو اودیشا برای اهدای خون صف کشیدند.

به گفته اداره خط آهن هند، شبکه این اداره روزانه حمل و نقل بیش از ۱۳ میلیون نفر را تسهیل می کند. اما این اداره به دلیل قدیمی بودن زیرساخت ها، سابقه ایمنی خوبی نداشته است.

نوین پتنایک، وزیر اعلی اودیشا، به نشانه احترام به قربانیان حادثه اخیر، روز شنبه را در این ایالت روز عزا اعلام کرد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

گشایش یک دروازه غیر رسمی میان افغانستان و پاکستان در سپین بولدک کندهار

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

در پی موافقه کابل و اسلام‌آباد در منطقه ویش ولسوالی سپین بولدک یک دروازه‌ای غیر رسمی گشوده شده است که از این دروازه تنها موترهای باربری رفت و آمد می‌کنند.

تاجران درکندهار می‌گویند که ایجاد این دروازه برای آنان سهولت‌های بیشتری فراهم کرده است زیرا در گذشته به دلیل ترافیک سنگین نمی‌توانستند کالاهای تجارتی را در زمان معین به بازارها برسانند.

منطقه ویش در ولسوالی سپین بولدک کندهار جایی که از آن روزانه صدها موتر باربری میان افغانستان و پاکستان رفت و آمد می‌کنند.

این کار بر اساس پیشنهاد تاجران دو کشور صورت گرفته است زیرا در گذشته عبور و مرور موترهای باربری چندین روز را در بر می‌گرفت.

محمد صدیق، رییس اتاق تجارت ولسوالی سپین بولدک می‌گوید که:«ما با پاکستان در سرحد دروازه داشتیم اما بنا بر ازدحام ترافیک موترهای ترانزیت ما چهار تا پنج ساعت منتظر می‌ماندند و دیگر اینکه اکنون تجارت ما نیز بهتر شده است بنا براین تاجران دو طرف با هم گفتگو کردند و به اساس توافق آنها این دروازه ایجاد شد.»

رانندگان افغان و پاکستانی از ایجاد این دروازه ابراز خرسندی می‌کنند و می‌گویند که بیش از هر زمان دیگر رفت و آمد برای شان آسان شده است.

عبدالجبار، راننده موتر می‌گوید که:«قبلاً مشکلات ازدحام در مسیر راه بود اکنون مشکلات حل شده و در رفت و آمد ما مشکل نیست.»

باشنده‌گان ولسوالی سپین بولدک هم ایجاد این دروازه را برای گسترش روابط تجارتی میان دو کشور مهم می‌دانند و می‌گویند که این کار داد و ستد تجارتی را میان دو کشور بیشتر می‌سازد.

کمال‌الدین، باشنده ولسوالی سپین بولدک کندهار می‌گوید که:«به نظر من اگر مشکلات تاجران در سپین بولدک حل شود و برای شان سهولت‌ها فراهم شود مردم بیشتر به تجارت تشویق خواهند شد و کسانی که بیرون رفته اند و یا تجارت شان را به بیرون انتقال داده اند تشویق خواهند شد و دوباره برخواهند گشت و عواید سپین بولدک نیز افزایش خواهد یافت.»

این در حالی است که در گذشته تاجران و سرمایه‌گذاران در جنوب کشور از بهر انتقال میوه تازه به پاکستان با مشکلات جدی روبه رو بودند زیرا بسیاری از میوه‌های تازه افغانستان قبل از گذشتن از سرحد فاسد می‌شدند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!